Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bitzanu1
Subiect Autor

Re: Seat Leon Facelift 2009

01 Noi 2009, 13:26

Salut tuturor :) Sunt nou pe acest site. Tocmai mi-a fost livrat ieri Leon-ul meu si as vrea sa mi-l prezint: Reference 1.4 TSI negru metalizat cu ESP. L-am luat de pe stoc intr-o saptamana de la Alto Syncro, care pe langa discount, mi-au oferit cadou alarma, senzori parcare, antiradar si covorase originale. Pret total: 15127 EUR. Am facut un drum in afara orasului..este superba masina, motorasul trage foarte bine, cu toate ca nu l-am fortat ca e in rodaj. Sunt foarte multumit d masina, nu cred ca aveam o optiune mai buna.
SEAT LEON Reference, 1.4 TSI, Magico Black + ESP

Imagine

bitzanu1
Subiect Autor

Re: Primul leon facelift?

01 Noi 2009, 14:50

Puncte forte la masina: manevrabilitate exemplara, franele raspund prompt exact cat ai nevoie, sistemul audio se aude foarte bine. Ca design, imi place volanul mai mult ca modelul fara face-lift, iar spatele mi se pare ca arata mai bine. Motorasul are resurse considerabile, te ajuta la depasiri fara probleme, dar dupa cum am zis, e in rodaj si nu am turat-o foarte tare. Despre consum nu prea ar avea relevanta datele, pentru ca are doar 350 km masina..inca nu si-a dat drumu motorul.
Puncte contra ar fi faptul ca la TSI trebuie sa pui benzina buna mai mereu. I-am pus Alto 101 (cea mai scumpa de pe piata parca) si merge f bine, dar as incerca sa ii pun Petrom TOP 99+ ca am inteles ca ar avea performante apropiate de Alto101 la un pret OK. (Aici as vrea pareri, ce carburant recomandati pentru un 1.4 TSI)
Bordul mi se pare ca are un pic cam mult plastic, dar feelingul pe care ti-l da masina cand o conduci si look-ul te fac sa treci usor peste acest mic inconvenient :)
As mai vrea sa recomand ca dealer SEAT - Alto Syncro din Pantelimon. Am fost mai intai la Porsche si nu aveau nimic p stoc si tot incercau sa imi vanda optionale si sa umfle pretul. La Alto au fost INCREDIBIL de amabili toti de acolo, in sensul ca s-au chinuit cu noi sa ne gaseasca oferta cea mai buna si o solutie de finantare ideala. Intr-o saptamana de cand am cerut oferta mi-au si livrat masina (care era pe stoc). Tot respectul meu :)

Masina este SUPERBA. O sa pun poze zilele astea (abia ieri am luat-o). Numai bine !

Imagine

bitzanu1
Subiect Autor

Re: Leon-ul meu 1.4 TSI

01 Noi 2009, 14:56

ca optionale am ESP + senzori de presiune, culoarea metalizata (Magico Black) + cadoul facut de Alto Syncro: senzori parcare spate, alarma, detector radar si covorase originale

Imagine

zengy

01 Noi 2009, 15:05

Felicitari pentru alegere, super ok compromisul pret / calitate / performante facut cu acest motoras, urmeaza ca saptamana asta pe marti cel mai probabil sa fac si eu comanda probabil la un style 1.4 TSI + ESP si Candy White comanda noua pentru ca nu ma grabesc si il iau si la un pret bunicel!

Sa ai parte de masinutza fara incidente nefericite!

bitzanu1
Subiect Autor

01 Noi 2009, 15:07

zengy scrie:
Felicitari pentru alegere, super ok compromisul pret / calitate / performante facut cu acest motoras, urmeaza ca saptamana asta pe marti cel mai probabil sa fac si eu comanda probabil la un style 1.4 TSI + ESP si Candy White comanda noua pentru ca nu ma grabesc si il iau si la un pret bunicel!

Sa ai parte de masinutza fara incidente nefericite!

Multumesc ! Se misca foarte frumos masina :D O sa iti placa la nebunie ! merita sa astepti

Imagine

mususk266

01 Noi 2009, 20:42

bine ai venit in clubseat. sa o stapanesti cu placere si drumuri fara incidente. asteptam pozele.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Artanis

02 Noi 2009, 09:37

Felicitari si la cat mai multi km fara probleme!
Saptamana viitoare ar trebui sa ridic si eu o masina similara de la PVB2 (de unde totusi am obtinut un pret ceva mai bun, dar la comanda noua).
Poate ne tii si pe noi la curent cu procesul de inmatriculare (cat dureaza si cat costa, pe langa alergaturile de rigoare :)).

Cat despre benzina, eu cred ca o sa merg pe Petrom 99+, despre care am citit numai de bine...
LEON ST 1.4 ACT

Remus
Membru Fondator

02 Noi 2009, 10:55

Felicitari pentru alegere si te asteptam la intalnirile clubului :) !!!
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828

TIBI

02 Noi 2009, 10:59

felicitari si bun venit!
cand ne poti onora cu niste poze?sunt curios cum arata senzorii pusi de dealer(o poza pt ei te rog)
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Nicky

02 Noi 2009, 11:01

Felicitari pentru alegere! Asteptam pozele!
Pune linistit Petrom 99+, merge la fel de bine.
Pana acum, Petrom au fost cei mai consecventi in ceea ce priveste calitatea combustibilului.
Rompetrol, Mol si Omv au tot dat-o in bine si mai putin bine, Petrom 99+ a ramas cam la fel. Sa eviti sa pui de 95.
Kilometri cu veselie sa iti fie!

P.S. Cine ti-a vandut masina? Eu am luat-o prin Dna Cristina Marin.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

F33lings

02 Noi 2009, 11:03

bine ai venit

pabl05

02 Noi 2009, 12:25

BUn venit si km multi de tot fara probleme si sa o conduci sanatos... buna alegerea abia astept /nu numai eu/ sa o vedem la intalnire vinerea asta
:mrgreen:
seat leon1.9tdi Imagine

bitzanu1
Subiect Autor

02 Noi 2009, 12:40

Artanis scrie:
Felicitari si la cat mai multi km fara probleme!
Saptamana viitoare ar trebui sa ridic si eu o masina similara de la PVB2 (de unde totusi am obtinut un pret ceva mai bun, dar la comanda noua).
Poate ne tii si pe noi la curent cu procesul de inmatriculare (cat dureaza si cat costa, pe langa alergaturile de rigoare :)).

Cat despre benzina, eu cred ca o sa merg pe Petrom 99+, despre care am citit numai de bine...

Sambata am luat-o si mi-a dat numere rosii (care costa 150 ron, sa ai banii la tine cand te duci). La inmatriculare nu stiu sigur cat dureaza, dar nu mai mult d 2 sapt maxim. Trebuie sa ii sun. Si inca ceva, la numere rosii nu iti trebuie rovinieta :)

Imagine

bitzanu1
Subiect Autor

02 Noi 2009, 12:42

TIBI_84 scrie:
felicitari si bun venit!
cand ne poti onora cu niste poze?sunt curios cum arata senzorii pusi de dealer(o poza pt ei te rog)

senzorii vin foarte bine pentru culoarea mea neagra (ei sunt tot negrii). Pe alte culori nu stiu cum ar veni. Sunt ok, isi fac treaba..are un display micutz pus aproape de parbriz pe mijloc si arata distanta pana la obstacolul din spate..si incepe sa piuie.. :) sunt multumit si de alarma, care este de calitate (Viper) si este integrata direct in cheie, nu are breloc.

Imagine

bitzanu1
Subiect Autor

02 Noi 2009, 12:43

Nicky scrie:
Felicitari pentru alegere! Asteptam pozele!
Pune linistit Petrom 99+, merge la fel de bine.
Pana acum, Petrom au fost cei mai consecventi in ceea ce priveste calitatea combustibilului.
Rompetrol, Mol si Omv au tot dat-o in bine si mai putin bine, Petrom 99+ a ramas cam la fel. Sa eviti sa pui de 95.
Kilometri cu veselie sa iti fie!

P.S. Cine ti-a vandut masina? Eu am luat-o prin Dna Cristina Marin.

Daaa, si eu tot de la Doamna Cristina :))))) E foarte simpatica si de treaba :D tot respectu

Imagine