Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

caciula
Subiect Autor

Atentie la conditiile CASCO

29 Oct 2009, 22:40

Salutare,

Am avut un Seat Leon pana azi. Va povestesc mai multe dupa ce ma interesez in stanga si in dreapta insa vreau sa va atrag atentia asupra unui lucru foarte important pe care eu nu il stiam pana acum. Poate voi il stiti, dar merita repetat si mai ales trebuie facut awareness tuturor celor care au o polita CASCO ce prevede furt total:

Pentru ca sa puteti fi despagubiti in cazul unui furt total al masinii, trebuie sa prezentati asiguratorului:
1) Cheia masinii
2) Cheia de rezerva a masinii
3) Talonul masinii in original

Neprezentarea tutror celor de mai sus, atrage dupa sine posibilitatea refuzarii despaguburii. Daca stiam, poate le depuneam intr-un seif la banca, sa fiu sigur ca le am in orice moment.

a_deea

Re: Atentie la conditiile CASCO

29 Oct 2009, 23:10

Mie, leasingul, mi-a cerut cheia de rezerva. In instintare chiar imi spuneau ca asigurarea nu mi-o despagubeste in caz de furt daca aceasta nu e la ei.
Talonul mi se pare logic sa nu-l lasi in masina, desi se practica :).
Iar cheia...probabil se gandesc ca daca ti-au furat masina cu tot cu cheie , e si vina ta.

Nasoala treaba. Sper sa-ti regasesti Leonul.
Misiunea mea este să îmi omor timpul,
a lui - să mă omoare pe mine.
Ne înţelegem bine, ca între asasini.

caciula
Subiect Autor

29 Oct 2009, 23:23

Ai grija sa ai talonul la tine...eu n-am avut....dar nici nu stiam ca trebuie prezentat in cazul in care ti se fura masina. Daca nu, despagubirea poate fi refuzata....

TIBI

29 Oct 2009, 23:48

eu as fi exclus clauza asta,oricand se poate face dovada prin cartea de identitate
nu ma mira nimic in tara asta...politele casco incep sa se ''smechereasca'' doar doar sa nu plateasca.
unele clauze sunt ascunse,altele au formulari alambicate( nu poti sa le gasesti un sens logic,poate doar daca esti in domeniu si le cunosti ''chichitzele'').

mai este si faza cu alcoolul...firma de asigurare nu va repara masina ,chiar daca raspunderea pt producerea evenimentului nu va apartine, in cazul in care ati baut .asta mi se pare corecta,insa multi dintre noi mai uita.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

caciula
Subiect Autor

30 Oct 2009, 09:28

Da, mi s-a furat. Si ar fi fost excelent daca stiam despre regula asta: "Cheia 1 + Cheia 2 + Talon"....O sa vad cum o sa fie pana la urma...

dadoshel

30 Oct 2009, 10:00

imi pare rau pentru tine man, dar regula cu prezentatul ambelor chei si a talonului in caz de furt, nu e deloc noua, si nu e nici o smecherie, e o chestie de bun simt.
cititi cu atentie contractele de casco, nu va uitati doar la prima de asigurare, pentru ca nici un agent de asigurare nu o sa stea sa va zica pe de rost 2 pagini de clauze contractuale.
Renault Megane Sedan Privilege 2006

BALTAZAR2003
Moderator

30 Oct 2009, 11:08

Pe langa chei trebuie sa mai ai fata de la radiocasetofon, daca este detasabila.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

livache'87

30 Oct 2009, 11:48

tare nasoala treaba cu furatu' in ziua de azi...unui prieten din bloc i-au furat jantele de la mercedes chiar de sub geamul meu si nu am stiut...nu le avea nici pe casco si nici alarma....l-a usurat de 1000e...scz de off ,dar asta ma afecteaza mereu cand aud, de cand mi-a fost furata si mie masina... :(
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

marian_iam
V.I.P.

30 Oct 2009, 13:14

foarte naspa ce ai patit!
spune-ne si noua cum s-a intamplat ... sa nu o comitem si noi ... asta daca poti ...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

caciula
Subiect Autor

30 Oct 2009, 13:27

dadoshel scrie:
imi pare rau pentru tine man, dar regula cu prezentatul ambelor chei si a talonului in caz de furt, nu e deloc noua, si nu e nici o smecherie, e o chestie de bun simt.
cititi cu atentie contractele de casco, nu va uitati doar la prima de asigurare, pentru ca nici un agent de asigurare nu o sa stea sa va zica pe de rost 2 pagini de clauze contractuale.

Ai dreptate, dar mi-ar fi placut sa fi stiut de obligativitatea prezentarii talonului in original pentru a evita alte neplaceri. Iti dai seama ca nu l-as fi tinut in masina daca stiam ca o data ce dispare masina cu tot cu talon, polita CASCO este degeaba!

Asta este si motivul pentru care am deschis acest topic. Sa aduc la cunostinta obligativitatea prezentarii celor 2 chei + talon in original, altfel, polita CASCO nu are valoare.....

Doar cativa prieteni care lucreaza in domeniu stiau de regula asta. Restul nu credeau ca este obligatoriu.....

Pe de alta parte, cunosti pe cineva care sta sa citeasca 4 pagini cu font 6? Evident ca pe asta se bazeaza multi - rata este destul de mica a celor care citesc integral contractele.

caciula
Subiect Autor

30 Oct 2009, 13:33

marian_iam scrie:
foarte naspa ce ai patit!
spune-ne si noua cum s-a intamplat ... sa nu o comitem si noi ... asta daca poti ...

Am sa deschid un topic despre furtul in sine a Seat-ului Leon din 2003 cu 160.000 de km la bord, pentru ca erau si niste Audi A4, Saab-uri 93 Aero, Passat-uri in fata blocului. Tare imi e ca se cauta, mai nou, piese de schimb de Seat Leon model 1M.