Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

a_deea
Subiect Autor

Intamplari haioase din viata de sofer

25 Oct 2009, 22:24

Mi-am adus aminte de prima mea masina. Un oltcit. :D
Lasand la o parte faptul ca baga tot fumul inauntru si ca miroseam vesnic straniu, era saraca lovita pe toate partile. Inclusiv pe geamurile laterale dreapta. Din fata pana in spate. Luasem o margine a unei cladiri si nimeni nu intelegea cu ce am reusit sa zgarii in halul asta masina la 1m si ceva inaltime.

Multa vreme dupa asta...mergeam eu linistita pe autostrada si dau de masina politiei. Ma limitez la 130 si merg cuminte pe banda 1. Politia, ba in fata, ba in spate. Funny, imi zic, dar mie nu-mi merge un far...poate nu observa. :)
La un moment se aprind luminitele si apare mesajul sa ii urmez. Shit! Se opresc la intrarea in benzinarie, trag si eu frumos pe dreapta si astept.
- Am gresit cu ceva?
- Domnisoara mergeti foarte frumos dar nu va merge un far!
- Da? Nu se poate!
Ma uit eu, le zic ca au mare dreptate, ca habar n-aveam, ca parca am becuri de schimb in portbagaj.
Continuarea a fost usor halucinanta. Unul din politisti mi-a schimbat becul, celalalt a venit cu 3 cafele din benzinarie. Si uite asa mi-am baut eu cafeaua cu politia pe marginea drumului.

As mai putea sa va spun si cum imi cautam odata telefonul ca sa-i anunt pe cei din spate ca e radar si am intrat in fundul masinii din fata, dar asta e prea de blonda. Macar aia au scapat de radar pentru ca blocasem eu circulatia. :D

Voi ce dude ati facut?
Misiunea mea este să îmi omor timpul,
a lui - să mă omoare pe mine.
Ne înţelegem bine, ca între asasini.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Intamplari haioase din viata de sofer

26 Oct 2009, 00:30

:lol: :lol: :lol:
Mirosul de ulei ars, de la olteanca nu se uita niciodata, sa nu mai vorbim ca iese extrem de greu din haine...
Cele mai meseriase faze la mine au fost cand depaseam toate masinile care mergeau cu 130km/h de pe autostrada si toti se uitau cu niste moace tampe ca ii depaseste o masina din 82... :lol: eu conducand o olteanca. :drunken:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

gzhazh
Bihoreanu

26 Oct 2009, 08:16

Heheee...ce vremuri bune cu Oltcit-ul (Club Oltena 12 TRS 5 viteze wtf :) )
Cand mi-am luat carnetul am avut interzis vreo 6 luni la Ford asa ca singura optiune era olticit-ul!

1) Am condus cam 500 de metri cu frana de mana trasa la maxim, injurand si blestemand masina si benzina lu peste fara sa imi dau seama ca nu lasasem frana de mana jos.
2) A doua zi dupa ce aveam permis, mi-am luat niste prieteni cu mine si am mers sa instalez 2 boxe in incinta de lemn cu un amplif kenwood si toata dracia asta legata la un cd-player portabil in saracu olticit. Pe drum spre casa era sa indrept toate jentile in niste borduri caci eram prea ocupat sa schimb melodiile sa vad cum se aude :D
3) Tot cu muzica in olticit era sa il iau cu oglinda pe un organ care imi facea semn sa trag pe dreapta. Speriat, omul m-a pus sa suflu in fiola, m-a cautat de toate si prin acte ca sa se convinga ca nu eram beat. Eu doar nu am fost atent :)

Incredibil s-au nu, nu am atins masina aia deloc, nu am pocnit pe nimeni in timp ce ma uitam dupa avioane (vezi mai sus :D) dar mi-am facut mana pe saraca masinuta :)
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com

luci&dana
VIP

26 Oct 2009, 08:19

uite un om care nu a uitat de unde a plecat :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

razmih

29 Oct 2009, 15:36

Eram undeva intre Valcea si Pitesti, ma intorceam din delegatie din Alba.
Dupa ce am mers o buna distanta de drum in spatele unui camion de 100 de ani, fara sa pot depasi, am prins o mica portiune unde nu venea nimic din fata. Am facut depasirea camionului si a unei Solenta, care era in fata camionului. In timp ce depaseam, sigur am depasit viteza regulamentara si pe deasupra a mai aparut si o trecere de pietoni (nicio problema, era pustie strada). O colega imi spune razand "realizezi ca Solenta era o masina de poilitie", atunci am vazut si eu numarul Solentei MAI xxxxx. Nu am mai mers mult si in mijlocul strazii statea protapit un nenea cascheta care m-a tras pe dreapta (erau doua echipaje care stateau la linia continua). Imediat a aparut si Solenta (ma daduse prin statie). Discutie intre politisti, "ia, vrei sa iei un permis", "ia-l tu daca vrei" (zice cel din Solenta). Dupa discutii si scuze m-a lasat in pace si mi-a dat un avertisment ca nu purtam centura. Hazliu era ca venind din delegatie nu mai aveam bani la mine si ma distram la gandul cum ar fi sa ma duc la masina sa le cer colegilor bani sa dau spaga :lol: :lol: :lol:

tibetan_afurisit

29 Oct 2009, 19:42

intimplari cu politisti am o groaza,datorita faptului ca multi ani am fost ambarcat,lucrind pe mare,ma minca limba si ma tiganeam cu ei in ultimul hal,ce puteau sa-mi faca decit sa-mi ia carnetul 3 luni,eu de baiat bun puteam sa-l las 6-9 luni ptr.ca atit durau voiajele.Imi aduc aminte ca prin 92'conduceam un FSO Polonez 1.6,cei mai in virsta stiu despre ce e vorba (veneau polonezii pe timpul lui ceasca la noi de faceau bisnita la mare).FSO=abreviere de la Fabryka Samochodów Osobowych,veneam de la vapor si la intrarea in Braila ma opreste nenea politistu'imi cere actele si stiind ca nu am ITP ii dau doar buletinul si permisul(de tip vechi)uitind ca nu am stampila cu viza medicala in termen,ma invita sus la borcan sa-mi faca procesul verbal:
el:unde lucrati?
eu:la Romline Constanta,si fiindca Romline se pronunta altfel si el se uita ciudat la mine incep sa-i spun pe litere R O M L I N E
el:stim domnule,stim,nu mai suntem militienii dinainte de revolutie,mai cunoastem si noi ceva limbi straine!
eu:daaaaa?
el:da
el:ce marca e masina? (neavind talon)
eu:FSO
el: :?: :roll:
eu:FSO
el:aha,deci e japoneza!
eu:sigur,facuta intr-un oras din Japonia,Varsovia!
el:rizi de mine?
eu:nu bre,da'nu ai zis mata ca nu mai esti militianul de altadata?ca mai cunosti oarece limbi straine?
si discutia a continuat in acelasi ton cu amenintari din partea lui ca-mi ia carnetul pentru sfidarea organului.
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

bv10ptz
ingineru

29 Oct 2009, 20:27

Ma opreste nenea militianu',si dupa ce se legitimeaza si imi cere actele:
el-Ati consumat ceva?
eu-Da, doua beri.
el-Se duce fericit si in mare graba catre masina si vine cu alcooltestul:
tot el-Va rog sa suflati.
eu-Dar berile erau fara alcool!Mai are rost sa stricam stiucu?
el- :shock: :lol: :lol: :lol:
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

mususk266

30 Oct 2009, 06:55

era in aprilie anul asta, goneam pe autostrada cu 190km/hr, "ii faceam pe unii", veneam de la bucuresti, cam pe la km 50, dupa o curba ampla, nu aveam cum sa-l vad din cauza parapetilor si nici antiradar nu aveam, vad loganul de politie, se da jos ca din pusca si imi face semn sa trag pe dreapta.
am tras pe dreapta dar la viteza cu care circulam m-am oprit foarte foarte departe, l-am ateptat sa vina, a durat mult, din masina nu m-am dat jos si ma gandeam ca voi fi pieton pentru mult timp.
intre timp treceau cei "pe care-i facusem", radeau toti. intr-un final politaiul ajunge la masina si-mi spune daca stiu cu ce viteza circulam...ce puteam sa-i raspund? ca stiam? ca nu stiam? imi cere actele, politaiul era foarte tanar, acum ma gandesc ca poate era si el din club seat, imi da actele inapoi si-mi spune ca la km 130 mai e un radar, ma sfatuieste sa conduc responsabil.
ne uram o zi buna.
pana acasa n-am mai iesit din limitele legale.

cateva zile bune inca ma gandeam ce sa intamplat si parca nu-mi venea sa cred, de fapt 190km/hr pe autostrada nu este un capat de tara nu?
bravo politia romana.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)