Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

strmrs
Subiect Autor

Verificare Istoric - Serie Sasiu Seat Leon 1P -

22 Oct 2009, 22:04

Salutare tuturor.

Desi urmaresc de mult discutiile de aici, nu am postat niciodata pana acum. Marturisesc ca am cautat un topic cu o discutie similara cu cea pe care v-o propun eu aici, dar nu am gasit.

Concret, vreau sa achizitionez un Leon (cu cesionare contract de leasing) dar inainte as vrea sa il pot verifica dupa sasiu (istoricul efectuarii reviziilor la timp cf plan service in reteaua Seat Romania, eventuale alte prob pe care le-a avut masina pe perioada desfasurarii garantiei).

Se poate sa imi spuneti, va rog frumos, daca exista sau cunoaste cineva o solutie in acest sens?

Personal am sunat si la Porsche Romania si la Porsche Leasing si nici eu nu mai stiu unde (ca la un moment dat ma indrumau de la unii la altii) si nu am putut afla nicio informatie pertinenta despre istoricul masinii. De parca zici ca nici nu ar fi masina lor (ma refer la Porsche, ca doar e pe leasing luata) !!!

Exista vreun dealer care ma poate ajuta in acest sens (fie si contra-cost)?

Eu am cedat in urma cu cateva luni un leasig pentru o alta masina (ford) si cel care a preluat leasing-ul a putut verifica istoricul masinii in sistemul centralizat de service ford romania.
La Seat exista o astfel de ...baza de date centralizata?

Multumesc anticipat si scupe pt postul un pic mai lung.

Toate bune.

Trainelu

Re: Verificare Istoric - Serie Sasiu Seat Leon 1P -

22 Oct 2009, 22:33

Porsche Romania o aduce, Porsche Leasing o vinde dupa care nu cred ca mai au vreo treaba si intervin serviceurile. La un service ai incercat sa suni? Teoretic ei ar trebui sa aiba. Ai putea sa te uiti in cartea de revizii sa vezi unde au fost facute si sa suni acolo.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

marian_iam
V.I.P.

23 Oct 2009, 06:25

incearca sa iei legatura cu Bamse.
incearca cu un PM sau vezi ca pe fiecare pagina, scris cu rosu, sus, ai un text, in care se regaseste numele si numarul lui de telefon.
"succesuri"
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Bamse
Moderator

23 Oct 2009, 12:22

salutare, am sa incerc sa vb cu ai mei colegi de la service.
Daca imi dai un numar de inmatriculare sau o serie de caroserie prin care sa identific masina, incerc sa te ajut.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

strmrs
Subiect Autor

23 Oct 2009, 12:41

Multumesc!

Am raspuns pe PM.

Cu stima
TDI
Seat Leon 1.9 TDI 105 CP
Stylance 2007...cu facelift de FR :)

pro_dragos

15 Mai 2011, 13:15

salut! cred ca ar fi bine si pentru alti doritori de seat sa stie daca se pot afla informatii despre istoricul masinii cu ajutorul seriei de sasiu :|

maine ar trebui sa vad un leon 1p 2006 si poate ma ajutati sa devin membru deplin in clubseat :)

bafta!
Seat Leon Stylance 1P, 1.6, 102 CP - 2006

BOGY26
Bogdan

15 Mai 2011, 13:34

Salut,
daca reparatiile au fost facute la dealer seat pe timpul si dupa iesirea din garantie poti afla istoricul masinii, in caz contrar nu ai nici o sansa, numai din auzite(asta in cazul in care o sa cumperi masina din acelasi oras in care locuiesti)..
Bafta :!: