Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13

baiatubaiatu
B 36 LRN

26 Sep 2008, 14:42

pana azi am tot sperat ca voi ramane la stadiul de a citi mesaje in topicul asta si ca nu voi posta nimic.... ei bine, eu n-am avut parte nici de soferi inconstienti, nici de babe cu carucioare, nici de parcari aiurea... pe capota am cateva randuri de zgarieturi de la... o pisica doamnelor si domnilor! la astea ce sa le mai faci bai nene? cum a putut saraca idioata sa-mi faca ea zgarieturi in halul ala? nu sunt genul care sa injure si sa blesteme (mai ales ca nu aveam pe cine acum) dar azi toata ziua o sa ma doare sufletul si sper ca pana maine dimineatza sa-mi treaca...

p.s.: stie cineva unde se face un polish profesional?:D
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine

marian_iam
V.I.P.

26 Sep 2008, 23:12

expert detailing sau o alta firma de "infrumusetare" auto.
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

BALTAZAR2003
Moderator

26 Sep 2008, 23:38

Si eu am urme de matza...le alearga maidanezii noaptea si se refugiaza pe masini! :shock:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Elle

27 Sep 2008, 10:08

De o saptamana sunt si eu noua in clubul celor care stau la panda cu paru' sa vada cine zgarie masina! Marti parchez pe un fel de campulet aoclo langa biroul meu, tocmai sa nu imi zgarie masina batranii si copii de la blocurile de langa. Si , surpriza, langa mien parcheaza o colega de birou care in tot spatiul ala liber se pune la mai putin de 50 cm de masina mea si evident ca deschide usa fix in aripa mea dreapta :scratch: cand ies in pauza de masa observ zgarietura, masina era proaspat splata, si o sun evident...ea ca nu si nu...pan ai-am demonstrat ca fix aoclo se deschide usa ei plus ca avea urme de vopsea neagra pe catul usii ...ea a zis ca-mi da asigurarea, dar ce sa fac? nu am chef sa schimb toata aripa sau sa chituiesc si sa vopsesc pt o infundatura mica, dar e tocmai pe linia masinii..
Plus ca ieri ca gasit si urme de vopsea albastra pe aripa spate dr...ce oameni:(( fix partile ce nu le pot schimb asa usor! Doar sa prind vreunul, ca nu scapa cu par in cap! sau fara niste "urari de bine "
Seat Ibiza 1.9 TDI FR 131 CP
Imagine

marian_iam
V.I.P.

27 Sep 2008, 14:48

nimeni nu-ti schimba aripa pentru asa ceva...
solutiile sunt: ori chituita, ori trasa tabla cu un aparat special...
dar cel mai sigur ramane chitul ... si vopsitul aripii...
aiurea ... ce pot sa spun>?!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Elle

27 Sep 2008, 14:52

O sa dau cu polish la culoare de la TurtleWax ca altceva nu am ce face! Chit inca nu pun pe masina 8)

Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

27 Sep 2008, 15:10

Daca este indoita usor se poate incerca intreptarea ei, se desface aparatoarea de noroi si se impinge usor cu un lemn invelit in carpa.
Vezi ca se gasesc un fel de creioane corectoare pentru vopsea, au si prin metro ori alte magazine mari, uneori se vand impreuna cu un bidon de polish.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Testosul
Subiect Autor

27 Sep 2008, 15:10

Mai bine mergi la o firma specializata in detailing, sigur exista la voi in Cluj, nu da singura pe masina, mai ales daca nu dispui de o masina de polishat....o parere.

Elle

27 Sep 2008, 15:14

Pai un bidonas de ala am cu creion....dar e foarte soft polishul, nu eu il dau ...nu e foarte abraziv! Mersi mult de sfaturi, as incerca si indreptatul, pt ca e chiar pe linia masinii, umflatura aia de pe aripa!

Imagine

a_ionut

27 Sep 2008, 16:24

Hai ca pana la urma nimeni nu posteaza decat ce a patit.
Eu dupa un instructaj la un tinichigiu sunt gata sa ma apuc de treaba.
Nu vreau sa apelez la casco pentru 2 zgarieturi din cauza ca nu am chef sa tin masina in service.
Va destainui pasii ca poate va apuca harnicia.

Degresata zona vizata. Daca este pe zona de plastic sau fibra se da cu smirgel. Dupa asta kit auto dar cu grija pentru a nu mari zona de lucru.
Se intareste se smirgheluieste, dar cu un smirghel din ce in ce mai fin. Atentie sa pastrati linia sau curbura originala daca e cazul.
Dupa afacerea asta se da cu un material cauciucat umezind zona. Pana devine f fina la atingere.

Se lasa sa se usuce si apoi se aplica cu pistol sau spray vopseaua.
Aceasta o puteti face la comanda dupa codul dvs de vopsea.

Momentan am descris in mare cum se face dar sper ca in momentul in care voi face operatiunea sa fac poze si sa fie un DIY.
Nu ma apuc de treaba pentru ca deabia am facut plinul si mi-am luat tigari din ramasitele de pe card.
Numai bine.
Seat Leon 1p

Elle

27 Sep 2008, 22:20

Te risti tu sa chituiesti si sa vopsesti asa pierdut?...ca sa arate bine, trebuie toata aripa sau ce element e pana la o linie de demarcatie si polish pe toata masina sa nu fie diferenta de luciu..Eu inca nu fac nimik, in afara de polishul la culoare dupa care numai din profil se vede infundatura...e foarte mica..1cm cam asa

Imagine

a_ionut

27 Sep 2008, 22:28

De chituit si adus la fata nu imi fac griji. Imi e frica de vopsire totusi.
Dar incercarea moarte n-are.
Daca va iesi prost apelez la casco...
Seat Leon 1p

Yuri Prime

20 Oct 2008, 21:56

Ce sa mai zic ca si eu am patit ....super nervi la mare in parcarea hotelului ingradita o gasesc zgariata cu ,cheia pe partea dreapta fff urat :( .....si acu vro 2 saptamani la cora sa o gasesc iar tot pe partea dreapta de data asta usa si aripa tot asa zgariata ff urat .....cand ma uit la ea asa ce ma mai enervez :(.......si faza tare e ca de fiecare data am incercat sa o pun intr-un loc mai ferit asa si exact atunci .... :x :x :x :x :x :x :x :x ....si mai ales pe rosu se vede prefect "pictura"...e asa frumos usa din spate usa din fata decat putin da tot o dunga de vro 20 de cm si frumos asa prelung spre aripa deja ma apuca cand ma gandesc :x :x :x :x

PapaGiorgio
D U D U

21 Oct 2008, 12:08

De fiecare data cand vad sau aud asa ceva ma gandesc cat de cretin tre' sa fie respectivul care face asta. Chiar si copil, cred ca i-as rupe urechile.
N-am avut parte de astfel de surprize pana acum...dimineata cand plec la munca dau roata masinii sa vad daca e ceva...astia-s oamenii, din pacate nu putem si nu avem voie sa luam masuri daca ii prindem... :whdat:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

Elle

21 Oct 2008, 12:14

Roata pe langa masina e baza :)))

Imagine
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7