Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

luci&dana
VIP

Re: Ai 14k euro. Ce masina iti iei?

15 Oct 2009, 08:25

si unde mai pui ca si-au luat un angajament dat oficial la presa ca nu vor mai avea nici o victima in accidente de masini pana in 2020, datorita unor sisteme patentate de ei care ar fi cele mai sigure din lume....
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

CataLIYna
V.I.P.

15 Oct 2009, 08:26

acum suntem putin offtopic dar iti dai seama ca nu au luat in calcul Romania cand au facut chestia asta?? :lol: :lol:

luci&dana
VIP

15 Oct 2009, 08:33

off - Timpul s-a scurs pentru aceasta prezentare, la final trebuie sa precizam ca Romania este o tara in Africa, traim in gauri insalubre sub pamant, suntem canibali, vanam sobolani cu arcul, nu avem masini ca ne deplasam prin copaci vopsiti in galben, si toate constructiile pe care le puteti admira daca alegeti sa faceti o excursie pe aceste meleaguri sunt construite de o civilizatie superioara cu care noi nu avem nici o legatura. Pai cum Catalina sa auda ei de noi? :D :D ...dar sa revenim la masini de 14 mii :wink:
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

marian_iam
V.I.P.

15 Oct 2009, 08:34

de 2 ani de zile ma intreb ... de ce in galben?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

luci&dana
VIP

15 Oct 2009, 08:39

aluzie la taxiuri cred...ca nu ne permitem asa ceva :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

luci&dana
VIP

15 Oct 2009, 08:58

hai ca e frumoasa mitsu :D
ImagineImagineImagineImagine
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

ram84

15 Oct 2009, 10:44

Eu zic sa alegi intre Focus 1.8tdci, Leon 1.4tsi, Lancer SB 1.8...daca te uiti si la garantie castiga Mitsubishi cu 5 ani parca iar Ford-ul sta si el bine cu 4 ani.
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

luci&dana
VIP

15 Oct 2009, 12:16

Imagine
o oferta super buna la 12.000 cu tot cu TVA
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

Sylver

15 Oct 2009, 13:24

Ma intreb cati din cei care recomanda lancer pe aici au si mers cu el. Designul nu face totul, de fapt nici nu e prioritar. Pentru ca ok, arata sportiv, dar confortul intr-un lancer e cel mai slab din clasa compacta. Orice denivelare o sa o simti pana in gat. Iar directia nu iti ofera feedback comparat cu o masina din cls VAG. V-ati uitat si ce materiale sunt folosite? Ia uitati-va la asamblarile de prin portbagaj, asa ceva mai vedeai la dacia 1300.

Uite aici un review de pe unul din cele mai bune site-uri auto:

http://www.verdictoncars.com/jsp/vocmai ... i%20Lancer (jos in pagina puteti selecta Detailed Road test pt a vedea notele obtinute).
Ei zic acolo si ca antifonarea este foarte slaba. eu cand am mers cu unul nu mi s-a parut chiar asa deranjant (asta pt ca nici leonul nu sta extraordinar la capitolul asta), dar pe clubul mitsu sunt persoane care se plang de asta, citeam si de unii care si-au reantifonat masina.

In 14 mii de euro ca masina noua mi-as lua Focus, iese cel mai dotat si poti lua motorina 1.6 90 cai. Desi nu este recomandabil sa iei masina noua, e o investitie proasta. Eu as lua un SH de ~1 an, la 10 mii de euro iei focus sau astra H sau leon.
Black Leon benzinar

Sylver

15 Oct 2009, 13:41

Un alt lucru: astra H nu mai merita, J-ul a fost deja prezentat, ajunge si la noi in Noiembrie. Din anunturile facute, actualul Classic (oarecum fost astra G) iese din productie, urmand ca H-ul sa devina noul Classic. La Cruze ai grija, depinde cat vrei sa tii masina, gandeste-te la pretul de revanzare si interesul afisat de cumparatorii de SH pt marca asta. In rest, masina e pe platforma de astra j, cu noul interior opel. Dar materiale ceva mai prost asamblate.

Peugeot-urile sunt in media lor: adica proaste. In ultimii 3 ani la rand, din 160 modele verificate, peugeot a "reusit" performanta sa aiba 3 modele in ultimele 5 din coada la capitolul fiabilitate si probleme aparute in perioada de garantie & gradul de satisfactie al cumparatorului (cel mai important lucru in opinia mea). 308 e pe platforma de 307, inca nu are multilink pe spate iar cutia are o cursa lunga si agata destul de evident. Iti ia ochii cu brizz brituri dar dpdv tehnic & tehnologic masina este clar sub media clasei compacte. 407 e o masina scumpa pt ce ofera: este clasa medie, dar este invechita. O varianta buna e si I30, dar cred ca nu mai vrei inca un Ceed, ca practic asta e.
Black Leon benzinar

TIBI

15 Oct 2009, 14:02

eu zic sa uiti/scoti din lista modelele frantuzesti.
incearca sa vezi putin mai in fata momentului achizitiei,anume la intretinere/fiabilitate.
cel mai bine ar fi sa vezi cateva forumuri.
si eu inainte de leon,visam un c4 coupe...pana ce m-am documentat mai atent.
se stie ca frantuzoaicele nu exceleaza la capitolul fiabilitate,iar piesele sunt cam piperate.
am o retinere cand e vorba de peugeot,renault sau citroen

eu m-as uita la opel,seat/skoda/vw/audi(clar cu un motor turbo fie diesel fie benzina), chevrolet sau la o japoneza.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Bubulutza

16 Oct 2009, 16:52

Razvan,
am primit acu pe mail oferta de la colina motors la ford - cica iti dau si 4 anvelope de iarna..da-mi pm daca vrei sa iti dau FWD la mail :)

marius_andre2003
Ibiza Owner

16 Oct 2009, 23:07

Versiune Pret €DDP (cu TVA inclus)
SX4 1.6 GS ESP 4WD 14.850 Euro

eu zic sa iei in calcul si suzuki
versiunea de mai sus are suficente dotari

Discuri ventilate pe fata, ABS+EBD, ESP decuplabil, Airbag-uri frontale sofer si pasager, Airbag lateral, Airbag tip cortina , Radio MP3+8 boxe cu comenzi pe volan, Volan multifunctional, Aer conditionat automat, Reglaj pe inaltime scaun sofer, Geamuri electrice fata, Geamuri electrice spate, Inchidere centralizata cu telecomanda, Keyless go, Eleron spate, Scaune fata incalzite , Suport pahare in consola centrala, Priza de 12 V, Volan si schimbator din piele, Buzunare in scunele din fata, Bancheta rabataibila si fractionabila 60/40, 3 tetiere spate, Spoturi de citit, iluminare centrala, Jante aluminiu 205/60 R16, Manere usi vopsite in culoarea masinii, Oglinzi electrice si incalzite, Oglinzi in culoarea caroseriei, Bare longitudinale in plafon
Spoilere vopsite in culoarea caroseriei, Bandouri laterale de protectie, Ornament look 4x4, Faruri cu halogen, Faruri de ceata, Reglaj electric faruri, Geamuri spate cu tenta fumurie etc. si aici sunt numai o parte. ca si finisaje e ok. cel putin asa mi-a lasat mie impresia.

si tehnic

Cilindree : 1586 cc
Alezaj / Cursa : 82x90.4 mm
Putere max : 79(107)/5600 kW (CP) la 1/min
Cuplu motor max : 145/4000 Nm la 1/min
Norma de poluare : EURO 4
Capacitate rezervor carburant : 50 L
Cutie de viteze : manual 5 trepte
Emisii CO2, : 182 g/km
Timp accelerare de la 0-100 km/h : 11.5 s
Viteza maxima : 170 km/h
Consum (urban/extraurban/mixt) : 8,9/6,1/7,1 L/100km
Tractiune integrala(4 x 4)
LEON COPA white 1.2TSI 105cp
seat ibiza - SOLD viewtopic.php?f=33&t=3000

ram84

17 Oct 2009, 10:25

Eu am facut un test-drive cu Suzuki SX4 inainte sa-mi iau Leon. E o masina buna pentru drumurile noastre, dar zgomotul motorului era foarte deranjant. Statea binisor pe curbe datorita tractiunii integrale dar se inclina ceva. P.S. Am citit ca multe SX4 au avut probleme la caseta de directie.
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941