Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Razvan_G
Subiect Autor

Ai 14k euro. Ce masina iti iei?

13 Oct 2009, 23:36

Vreau sa va cer parerea celor care mai urmaresc piata auto (si a concurentei, evident). Vreau sa adaug un nou membru "familiei", alaturi de Cee'd-ul achizitionat anul trecut.
Ma intereseaza o masina NOUA cu un raport calitate/pret bun si care se incadreaza in maxim 14.000 de euro. Vorbesc de bani cash! Ce ati alege? Ce oferte v-au atras atentia la ora actuala. Sa nu monopolizam discutia doar pe Leon. :)

Stiu ca este un dealer SEAT @bamse aici. Te rog sa-mi spui ce oferta ai pentru un Leon in banii astia, cash. Nici nu am fost inca la Auto Iberica Oradea sa ma interesez, dar stiu ca esti cotat bine aici si poate colaboram. Pot sa iau in considerare si varianta unei masini de test-drive. Mersi.
Kia Cee'd City 1.4 GSL (109 cai)
-= Poze Kia Cee'd City =-
Imagine

marian_iam
V.I.P.

Re: Ai 14k euro. Ce masina iti iei?

14 Oct 2009, 06:22

incearca sa-i pui o intrebare pe topicul de la PBV2 ...
s-ar putea sa-ti raspunda mai repede!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

grecutzu2005

14 Oct 2009, 09:27

dar tu cam la ce masina te ai gandit?
noua second?
cu km multi?
ce fel de marci de masina te ar interesa?
sunt multe intrebari ca sa putem sa iti dam un raspuns concret.
vrei sport vrei limuzina vrei de aia mica. vrei dubita , break?
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

luci&dana
VIP

14 Oct 2009, 09:30

omu a spus ca ar vrea noua...a si insistat pe idee :D . ar fi un mitsubishi lancer, moul sportback tot de la mitshubishi, opel astra, evident seat leon :D ...dar cum a spus si colegul, depinde ce vrei de la masina...mai multe detalii cred ca ar fi de folos pentru sfaturi
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

grecutzu2005

14 Oct 2009, 09:33

si alta intrebare care nu are legatura cu masina.
tu ai 14k de euro si vrei sa ii arunci pe masina?
:shock: :shock: :shock: :shock:
pe decaderea asta de guvern si pe criza asta economica?
www.JustClassics.ro

luci&dana
VIP

14 Oct 2009, 09:34

eu zic ca face o afacere buna...daca tot ii are, profita de preturile mai mici...acum 1 an sau 2...ce masina iti luai cu 14 mii de euro?...o ibiza cel mult te asigur...acum are posibilitatea sa isi ia ceva mult mai ok :)
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

grecutzu2005

14 Oct 2009, 09:36

luci jai sa dezbatem subiectu asta in off topic sau in alta parte ca ii stricam la baiat topicu.
si inseamna ca am mai distrus unu si sunt cred ca la al 100 lea :D
mai bine investesti in altceva ca peste tot sunt preturi mici. nu numai la auto moto velo.
www.JustClassics.ro

TIBI

14 Oct 2009, 14:05

cel mai bine iti faci o lista cu ce marci auto preferi si te duci la dealeri si iei oferte pt clasa mica si compacta.
in functie de dotari,o sa gasesti ceva pe placul tau
la suma de bani de care dispui ai doua variante:
-clasa mica cu ceva dotari in plus
-clasa compacta cu dotari minime.

cel mai bine ar fi sa vezi si ofertele masinilor luate in leasing,sau parcuri auto(gasesti masini cu putini km)
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Razvan_G
Subiect Autor

14 Oct 2009, 18:25

Salutari... Azi am umblat pe la cativa dealeri. Iata cateva optiuni:

Incep cu Seat Leon-ul. Am fost la Auto Iberica Oradea (salutare pe aceasta cale dealer-ului oradean "undercover"). M-am uitat la Noul Leon, l-am studiat etc.
Cand a venit vorba de pret-oferte, am fost surprins sa aflu ca nu mi s-a adus la cunostinta de oferta Noul Leon Speed 1.4 TSI (care vine si cu jante de aliaj 16"!) la pretul de 14.400 euro (TVA inclus) sau varianta Reference 1.6 la 13500 euro (TVA inclus). Dealer-ul a fost foarte ok, doar ca am facut configuratia pe lista de preturi din Iulie 2009 cu specificatia ulterioara de un discount de 1500 euro. In fine, marketing :). Mi-a placut noul design interior, spatiul ok, insa ramane de vazut. Probabil ca voi merge vineri si la un test-drive. As luat in considerare Leon Speed 1.4 TSI/1.6 Reference + jeanti 16", evident, caut cea mai buna oferta. Sub 14k, concurenta acerba :). Vedem. Garantie 2 ani.

Chevrolet Cruze. Raport calitate/pret excelent. Dotari exemplare, interior frumos (seamana cu Opel Insigna la interior). Un concurent serios care m-a pus pe ganduri. La oferta: 13.200 de euro: 1.6 (113 cai - benzina), climatronic, ESP, jenti aliaj pe 16", cotiera, computer bord, spatiu mare, sedan, confortabila pozitia la volan, geamuri electrice. Ramane sa fac si cu ea un test-drive. Garantie 3 ani.

Opel Astra. 13900 euro, ceva mai putin dotata ca si Cruze si cu motor diesel de 1.9 (120 cai). Banuiesc ca o cunoasteti toti.

Skoda Octavia. 14.531 euro. Varianta Business. Include jenti aliaj, dublu climatronic, CB, motor 1.6 (102 cai), 6 airbag-uri (fara ESP, in rest cam de toate). Interiorul frumos, o masina eleganta.

Toyota Auris. Nu m-a incantat si la 14.000 de euro nu ofera prea multe. Nu cred ca o mai iau in considerare dupa ce am fost in showroom.

O oferta atragatoare vine de la Ford. Este vorba de Noul Ford Focus SEDAN, motor 1.8 TDCi (115 cai), dublu cimatronic, proiectoare, pilot automat + piele, jante de aliaj 16", cotiera, CB, vopsea metalizata etc. Garantie: 4 ani. Pret cu TVA inclus: 14.600 euro.

Citroen C4 1.6 (122 cai) sincer, nu am fost atat de incantat. E la 13222 Euro, dotata decent, dar nu mi-a placut consola centrala, nu cred ca m-as obisnui :).

Hyundai i30 are preturi super ok si dotari pe masura. E "frate" cu KIA, deci o cunosc bine.

Megane 3. Design exterior frumos, interior cam incghesuit. Insa la 14.000 de euro e dotata EXCELENT. Mai putin ESP, era expusa exact varianta asta. Iti face cu ochiul :)

:) Si iata 407! si 308! Am facut test-drive cu ele. Sincer, mi-au placut si au oferte f. bune.
308: DIESEL 1.6 HDi (110 cai) cu jenti aliaj, CB, dublu climatronic, proiectoare, cotiera etc. la 13.800 euro.
407: benzina 1.8 (125 cai), ESP, jenti aliaj, CB, geamuri fata-spate electrice, dubluclimatronic, cotiera, airbag-uri laterale, cortina si fata etc. la 13.900 euro!

In top se aflta 407/308, Cruze, Focus, Leon si Megane3.

Toate preturile sunt "la oferta", insa toti au acceptat sa le negociem :D. Altii "usor", altii au zis ca discutam altfel :). Evident, cel mai bun castiga. Maine mai merg la Suzuki SX4 si la Mitsubishi Lancer.
Kia Cee'd City 1.4 GSL (109 cai)
-= Poze Kia Cee'd City =-
Imagine

Bubulutza

14 Oct 2009, 20:27

o analiza foarte misto a pietei...astept sa vad ce iti alegi...neaparat fa un drive test cu toate care vor ramane in finala :D numai asa iti poti da seama care ti se potriveste :)
ford-ul e cea mai buna alegere dupa mine - vezi daca mai au programul rabla ca iti dau dublu pe masina veche care nici macar nu trebuie sa fie pe numele tau - sunt niste masini care rezista bine la drumurile noastre, sunt spatioase, interiorul chiar imi place, iar dieselul de 115 cai merita banii - si consum mic si cuplu de diesel.
chevrolet nu mi-as lua pentru nimic in lume...
octavia la 1.6 102 nu merita ca o sa plangi dupa putere...daca era 1.9 diesel 105 cai mai mergea cu un chip ulterior...
1.8 benzina pe 407 cred ca o sa consume ca la balamuc pentru ca masina este mare si stiu pe megane 1.6 benzina consumul :wink:
depinde ce vrei sa faci cu masina - daca mergi mult cu ea ia-ti motorina, daca nu merita si benzina :)
Seat-ul cu 1.4 TSI e super ca motorizare dar incerc sa fiu obiectiva...asa ca dintre toate prezentate, daca ar fi sa aleg cu capul (scuzati cacofonia :)) - as lua Ford-ul :D
succese maxime si neaparat sa ne comunici ce alegere ai facut!

PS: nu ma omorati ca nu i-am zis sa isi ia Seat neaparat :wink:

luci&dana
VIP

15 Oct 2009, 07:34

adevarul ca ford si seat sunt cele mai bune din lista aia. dar mai exista un Lancer, subaru cred...
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

marian_iam
V.I.P.

15 Oct 2009, 07:57

noul lancer, mitsu ... arata bestial ... si e o super masina!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

luci&dana
VIP

15 Oct 2009, 08:02

si eu si promotie la el...la 14000 :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

luci&dana
VIP

15 Oct 2009, 08:20

C70, da...desi costa o caruta de bani, sigur cu mult peste 14 mii...iar C30 este extrem de mica :D , deosebita la design, dar mica
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP