Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

maker
Subiect Autor

Problema vopsire: diferente de nunate

27 Sep 2009, 23:16

Salutare tuturor utilizatorilor acestui forum !
As avea nevoie de putin ajutor din partea voastra...
De curand sunt posesorul al unui Seat Leon 1.6 102 CP (mai exact din luna iunie a acestui an) masina am luat noua de la dealerul Seat.....Metrotehnica.
Din nefericire acum aproximativ o luna am avut un accident si anume: un babalau cu un logan a dat cu spatele, masina mea era perpendicular cu el si a intrat in usa din spate pe partea soferului. Am fost la service la Metrotehnica pt reparatie, s-au miscat destul de repede atat cei de acolo cat si firma de asigurare.
Problema mea este urmatoarea: e o diferenta vizibila de culoare intre restul masinii si usa care a fost inlocuita si vopsita, v-am atasat si o poza pentru pareri (tin sa precizez ca poza este facuta dupa 2 saptamani de la iesirea masinii din service la lumina de neon, ziua diferenta nu este atat de vizibila dar tot se observa)....am discutat cu directorul service-ului...culmea lui nu prea ii s-a parut...si mi-a spus ca din cauza ca usa este recent vopsita se vede diferenta asta...in timp si din cauza soarelui se va mai inchide culoarea ceea ce mii se pare o abureala....si nu stiu ce sa mai fac....
Astept si pareri din partea voastra si va multumesc anticipat...

Imagine

Ghita edit: Ca sa fii sigur ca primesti mai multe sfaturi e mult mai util sa descrii concret problema cu care te confrunti in titlul topicului. Am editat eu titlul..

diViSiOn

Re: Need Help Plz !

27 Sep 2009, 23:55

aoleo :| :o se vede cat de cat diferenta :(( Nu cred ca este adevarata faza cu "in timp si din cauza soarelui" ptr ca daca iti scotea vopseaua perfecta ce ar fi insemnat? ca in timp din cauza soarelui sa apara alta vopsea mai inchisa? aiurea ... asa ar trebuii sa calculeze si temperatura aerului si cat de tare bate soarele in perioada cand iti vopsesc ei masina si mama dracu tot felu de dracii ca dupa ce iti vopsesti o parte din masina sa revina la culoarea normala a? :-j . Man nush sigur dar daca stie cineva daca se poate face vreoun tratament ceva pentru vopsea ca sa se mai inchida pana ajunge la culoarea normala rugam sa te ajute. Mult noroc si imi pare rau ca ti-a iesit asa :(
Seat Leon 1P 1.6 102CP 2009 CT 16 MNV

aLeXx
LowRider

28 Sep 2009, 00:44

zici ca e colant de ala de pe taxiuri... :|

urata situatie... spor la rezolvat si sa ne anunti si pe noi cum se termina...
Imagine
Honda Civic EJ9 - championship white | B-636-ALX |
Imagine
------------------------
@ facebook.com : LowRiderz.Ro | seat Fan | CivicSquad
------------------------
Ex: '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe

nmihai67
Michel-Angelo

28 Sep 2009, 02:45

Mai precis care este diferenta? Este mai deschisa?
Parerea mea este ca nu avea voie sa se intample, pana la urma masina ta are doar 6 luni. Factorul de imbatrinire a vopselei poate fi facuta de un vopsitor bun,. Adica cineva care a invatat tehnologia culorilor poate proceda la amestecul original , si un strop de ""imbatranire"". Din cate stiu eu exista un aparat mic , mobil de dimensiuni reduse care masoara fidelitatea culorii fata de producator, Am vazut la asigurari afara.

Daca culoarea a iesit mai inchisa se poate polisa ma usor. Oricum in ambele cazuri doar politura profesionala mai ajuta. Dar nu uita doar pe una din culorile respective. Eu recomand pe cea cu supafata mai mica si mai inchisa!!

Mult noroc.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

diViSiOn

28 Sep 2009, 04:54

nuu mihai nu ai inteles...el a avut usa din stanga spate lovita si a fost cu ea la service iar cei de acolo i-au gresit culoarea si i-au vopsit usa cu un galben putin mai deschis decat culoarea originala
nmihai67 scrie:
Eu recomand pe cea cu supafata mai mica si mai inchisa!!

Pai daca ar merge cu un polish ceva cum am spus si eu iti dai seama ca trebuie polishata doar usa cu probleme doar nu o sa se apuce omu acum sa-si polisheze toata masina ca ca o aduca la culoarea usii respective, ar fi total aiurea, dar problema este ca vopseaua mai Deschisa, nu mai inchisa :!: :(

DaniTorz

28 Sep 2009, 07:28

aia , nu o scoti cu polish niciodata, e o nuanta mai deschisa culoarea, aceiasi chestie o patit-o un prieten de-al meu care sa dus sa-si vopseasca bara fata, aripa spate stanga , bara stanga si capota, are 4 nuante de culori pe masina!!!!!!!, dute la ei nu te lasa.
My Bmw E90/Nokian Wr G2 / Bosch Xenon Silver/
Ex: My Leon St1/gt1749va turbo/bilstein b12 suspension/borla custom exhaust/wiechers strut bar/revo remap/bbs wheels/aerodynamic body kit

mirceamircea

Re: Problema vopsire: diferente de nunate

28 Sep 2009, 12:27

Salut,

faza cu "in timp si din cauza soarelui" are relevanta dar nu in cazul tau.... Si eu, la vreo 8 luni dupa achizitionarea masinii am avut o problema care a implicat vopsirea barei spate, dar a iesit exact la fel ca restul masinii. Iti recomand sa te mai duci o data la service si sa te certi un pic cu ei - am observat ca mai peste tot merge cu amenintari la OPC.....asa ca iti urez "cearta buna" cu reprezentantii service-ului.

PS: daca tot nu merge pote incerci si alti dealeri !!

Ex: Cielo '97 GLE

HoodinY

28 Sep 2009, 12:43

Diferenta de culoare mi se pare enorma si este inacceptabil asa ceva. Culoarea de pe masina ta nu a apucat sa "imbatraneasca", sa-si schimbe tenta originala, in doar cateva luni. Si chiar daca si-ar fi schimbat aceasta tenta, asta nu este scuza pt ei. Daca mergem pe principiul lor, puteau sa-ti vopseasca usa in albastru. Ce mi-e albastru, ce mi-e o alta nuanta de galben decat cea de pe restul masinii...
Dup cum zice si mirceamircea, cearta-te cu ei pana cand vei obtine culoarea care o aveai cand ai adus masina la ei. Pt asta sunt platiti.
Bafta!
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI

nmihai67
Michel-Angelo

28 Sep 2009, 14:12

OK , acum am inteles. Este pur si simplu alta nuanta. NU este acceptabil asa ceva. Sub nici o forma. Mai ales la o masina noua, adica in primele 6 luni. O revopsire este minimul ce ei trebuie sa faca pentru tine, din pacate cred ca doar OPC la adresa lor mai ajuta. Spune-i sa fie mai flexibil directorului. Sau in caz extrem ca platesti tu vopseaua noua - dar munca le apartine.

Faza cu o sa treaca de la sine, in soare...este made in Romania !!

Succes
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

ram84

28 Sep 2009, 17:53

Eu zic sa te duci peste ei si sa-i de guler, sa-ti refaca portiera ba sa-ti dea si ceva in plus pentru timpul pierdut(accesorii, un schimb de ulei gratuit, ceva). Ii ameninti cu OPC/dat in judecata si cred ca o sa ai succes. Daca chiar nu vor, te duci la OPC.
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

luci&dana
VIP

28 Sep 2009, 19:38

nmihai67 scrie:
in caz extrem ca platesti tu vopseaua noua - dar munca le apartine.

cum sa faca asa ceva???????...pe banii lui si incompetenta unui vopsitor sa mai si plateasca el vopseaua?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

maker
Subiect Autor

29 Sep 2009, 00:39

Va multumesc pentru raspunsuri si asa o sa fac...o sa ma duc si o sa vorbesc din nou cu directorul service-ului si sa vedem cum o scot la capat...eram curios daca a avut careva un incident care a necesat vopsirea unei parti a masinii la un leon pe culoare asta gandindu-ma ca e mai pretentioasa sau ceva de genu....dar tot nu mii se parea normal sa se vada diferenta asta....

diViSiOn

29 Sep 2009, 02:35

TREBUIE s-o scoti la capat, altfel nu are cum sa fie, in rest, cum zicea si mircea "cearta buna" si asteptam sa ne spui ce si cum ai rezolvat :) succes

mirceamircea

29 Sep 2009, 12:54

maker scrie:
...eram curios daca a avut careva un incident care a necesat vopsirea unei parti a masinii la un leon pe culoare asta gandindu-ma ca e mai pretentioasa sau ceva de genu....dar tot nu mii se parea normal sa se vada diferenta asta....

Exact cum am mai scris mai sus : eu am avut un incident cu bara spate si n-am avut nici o diferenta de culoare dupa revopsire..... iar culoarea mea este "inferni black" = foarte pretentioasa :cry:

Ex: Cielo '97 GLE

PROOF

13 Noi 2009, 12:42

,,imi pare rau de intamplarea nefericita,din pacate o sa se vada diferenta,galbenul e o culoare care in timp se depigmenetaza mai ales la capota fata acuma depinde de multi factori,,,parerea mea e sa incerci sa o polishezi sa vezi care e diferenta,,,nu face miracole dar o schimbe ceva,,incercarea moarte nu are,,, :( ,,,si in timp poate nu o sa se vada mare diferenta,,,bafta
SEAT LEON 1P
Imagine