Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vanburger
Subiect Autor

vulcanizare

24 Sep 2009, 19:50

dragi colegi...o iau razna :x mi-am luat si eu gume NOI, le-am echilibrat (nu eu), le-am pus pe masina..si da-i sa plec..
volanu' face toti dracii...fa cale intoarsa inapoi la vulcanizare...echilibreaza din nou si pleaca acasa...tot face volanul ca toti dracii....da chiar nu mai gasesti in orasul asta o vulcanizare cu niste angajati cat de cat competenti? m-am saturat fratilor sa tot dau bani aiurea(nu mai vb si de spagi ca de...tre' sa le dai nu?).
precizez ca nu e prima oara cand am patit chestia cu echilibratu' (de 4X intr-o saptamana nu e mult)..asa ca....
CINE STIE O VULCANIZARE UNDE POT SI EU SA-MI ECHILIBREZ GUMELE SI SA PLEC LINISTIT ACAS'
IBIZA 1.2 12V- watch out for the stupid idiot behind me Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

Re: vulcanizare

24 Sep 2009, 20:38

Eu am fost multumit de cei de unde am cumparat gumele de iarna.
Vulcanizarea se afla la iesirea spre Alexandriei, dupa benzinaria petrom si intrarea in garajul RATB, pe dreapta, la parterul unei case...de fapt sunt doua lipite, eu am fost la ultima.
Bine dotati si expeditivi.
:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ram84

28 Sep 2009, 14:00

Depinde la ce viteza iti vibreaza volanul...cauciucurilor le trebuie un timp de acomodare, pana se aseaja bine pe jante. De recomandat pot sa-ti recomand Autosoft Dudesti, pareau profesionesti desi nici la ei nu am rezolvat problema cu vibratul, ci in timp. Numai bine!
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

vanburger
Subiect Autor

28 Sep 2009, 17:31

mersi de raspunsuri
am fost si la autosoft si baietii ca sa "ma faca" m-au luat cu jante strambe...hai e una stramba...hai doua...da' nu toate 4 nene...apoi m-au luat cu cauciucurile ca sunt deformate din fabricatie...hai unu...hai doua..da' nu toate 4...sau sunt eu mai ghinionist?
partea cu acomodatul cauciucului pe janta chiar nu am mai auzit....am schimbat cateva gume la viata mea pe diferite masini si nu am patit chestia asta...cine stie poate chiar asa e..nu te contrazic
pana la urma m-am intors la cei de la care am luat gumele si astept sa vina "expertul" in anvelope sa-si dea cu parerea...asta chiar ca e noua pentru mine: EXPERT IN ANVELOPE

Bubulutza

28 Sep 2009, 17:35

scuze de off dar: Expert in Anvelope????? hai frate?!!!! :lol: la o vulcanizare no name????
PS: de ce nu mergi la un service normal????

ram84

28 Sep 2009, 17:44

vanburger scrie:
partea cu acomodatul cauciucului pe janta chiar nu am mai auzit....am schimbat cateva gume la viata mea pe diferite masini si nu am patit chestia asta...cine stie poate chiar asa e..nu te contrazic

Eu nu zic ca e numai de la acomodat, dar eu am pus cauciucurile originale(rulate vreo 5000km) pe jante noi noute si imi vibra ca naiba la peste 120km/h. Am fost la 3 echilibrari in la 2 vulcanizari diferite si abia dupa vreo 3000km dupa ce le-am montat, n-au mai vibrat. Acum am rotat o anvelopa pe janta pentru a da eroare mai mica la echilibrat si bineinteles ca iar a inceput sa vibreze masina, dar mai putin(fiind umblat doar la o anvelopa). Acum astept inca vreo 3000km sa se aseje :) Eu stiu ca la mine sigur de la asta este. La tine daca vibreaza la viteza mica este de la jante(strambe), daca vibreaza dupa 110-120km/h e de la anvelope(asta am citit aici pe club).
Bafta in rezolvarea problemei!

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

vanburger
Subiect Autor

30 Sep 2009, 08:19

maine vine "expertul"...sa vad ce mai zice si asta ca le dau cu ele in cap
problema e ca eu nu pot sa astept 3000km...aceste vibratii nu sunt tocmai benefice masinii...o bucsa, un pivot il mai schimbi dar o caseta de directie e cam scumpa

ram84

30 Sep 2009, 10:49

vanburger scrie:
maine vine "expertul"...sa vad ce mai zice si asta ca le dau cu ele in cap
problema e ca eu nu pot sa astept 3000km...aceste vibratii nu sunt tocmai benefice masinii...o bucsa, un pivot il mai schimbi dar o caseta de directie e cam scumpa

Corect, nu sunt benefice vibratiile, dar depinde cand iti apare tie vibratia. Eu am condus pana la limita unde incepea sa vibreze, o tineam sub acea viteza(120-130km/h) si nu vibra deloc si presupun ca nici nu afecta vreo componenta. Acea viteza a crescut la 135km/h dupa vreo 1000km, ajungand la 150km/h in vreo 2500km.
Sa ne tii la curent cu ce rezolvi si sa ne impartasesti si noua parerea expertului.

vanburger
Subiect Autor

30 Sep 2009, 11:06

maine dupa ce rezolv problema (sper..ca ma duc cu nervii) va anunt
vibratiile apar pe la 80-90 km/h

vanburger
Subiect Autor

01 Oct 2009, 20:45

gata...s-a rezolvat
a venit expertul in gume, un mos pe la vreo 60 de ani, le-a verificat pe toate 4 si sunt ok gumele..n-au defecte...atunci ce are domne' ? pai ai jentili strambe...sa mori tu? adica ala de la care le-am cumparat imi zice ca n-au nimic (doar avea interesu' sa-mi ia banii pe indreptat) si tu un mos care de abea stai pe picioare si ai fund de sifon pe rama de la ochelari imi zici ca sunt strambe....aaaaa da ai dreptate nu sunt strambe..atunci ce are? pai sunt inelele de centrare, nu mai sunt bune...sa mori tu? bine domne' ma duc sa-mi iau inele de centrare NOI(o roaba de bani)...DEGEABA...ma intorc inapoi si ii spun bosorogului ca tot am vibratii puternice in volan...nu avem ce sa va facem, cauciucurile sunt bune
plin de spume la gura(deci chiar aveam spume la gura) le zic ceva de raniti si decedati, le dau cu sexu' prin gura si plec.
pe drum ma opresc la o vulcanizare de cartier, foarte de cartier, si ii zic la baietasul ala: frate daca-mi faci rotile sa nu-mi mai vibreze te cinstesc la greu...s-a apucat baiatu' de treaba si hai la proba, iti place dai banu, nu-ti place nu-mi platesti. doar le-a echilibrat.
am plecat la proba si am ramas masca...nici o vibratie in volan.
deci am alergat ca prostu' toata saptamana, am dat o roaba de bani pe la vulcanizari de "smecheri" si un pustiulica de 2 clase mi-a facut masina in 10 minute.

BALTAZAR2003
Moderator

01 Oct 2009, 20:51

Pai ...de pomana ai mama aparatelor, daca in loc sa citesti manualul de utilizare te bazezi ca ...stiu eu cum se face...
Probabil pustiul ala citise manualul...pot sa pun pariu...
:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

luci&dana
VIP

01 Oct 2009, 23:39

nu prea avea 2 clase pustiu....cred ca avea multe peste altii :wink:
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

vanburger
Subiect Autor

02 Oct 2009, 10:56

sigur avea multe clase peste altii...eu doar sunt fericit ca am scapat de belea

ram84

02 Oct 2009, 13:27

Bine ca ai scapat de probleme!