Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

forbs
Subiect Autor

Leon 2.0TDI, La frana sanatoasa si brusca se tureaza motorul

17 Sep 2009, 10:19

Situatia se prezinta in felul urmator, atunci si doar atunci cand franez brusc din mers normal mai sanatos, pana aproape de a-mi intra ABS-ul, in prima faza mi se tureaza si motorul, as zice pana la turatia la care eram inainte de franare.
Adica fie ca merg constant sau accelerez si sunt nevoit sa pun frana brusca, calc ambele pedale frana+ambreiaj si de obicei nu am timp sa si scot din viteza. Motorul se debreiaza de cutie. Observ ca in momentul calcarii pedalelor turatia scade catre ralanti apoi in freactiunea se secunda imediat urmatoare motorul se tureaza singur la peste 2000 ture, uneori chiar la 3000 cand sunt anterior intr-o etapa de accelerare si revine apoi imediat la turatia de ralanti. Exclud un blocaj mecanic la pedala de acceleratie pentru ca in momentul in care iau piciorul de pe acceleratie sa calc ambreiaj si frana, motorul scade normal din turatie catre ralanti.
Sa fie doar din ECU? sau problema s-ar extinde si la computerele ABS+ESP?
Masina in cauza este un Leon 1P 2.0 TDI 140CP cu ESP si care nu prezinta alte probleme la 93KKm cati are acum.
Orice sugestie e bine venita.
Ms.

mihaiu
seattm

Re: Leon 2.0TDI, La frana sanatoasa si brusca se tureaza motorul

17 Sep 2009, 15:53

1 sugestie e sa mergi in service.
A doua e pt tine ca sofer: cand franezi foloseste doar frana, nu si ambreiajul...

Bamse
Moderator

28 Sep 2009, 20:07

incerca sa fii atent la ochestie....si mie s-a intamplat acelasi lucru la primele mele testdrive-uri cu leonul....cand calcam frana puternic, se tura si masina.....
incearca sa franezi intentionat, sa vezi se accelereaza? adik sa fii atent exact cm apesi pedala...asa cum am zis eu cand pateam chestia asta apasam fara sa imi dau seama ...din graba..........si pedala de acceleratie.
incearca sa faci un test intentionat si te astept cu impresii..
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

forbs
Subiect Autor

29 Sep 2009, 07:15

Am testat Bamse si asta. Nu agat acceleratia. Suspectez mai mult modulul de ESP. Asta dupa inca o intamplare de acum cateva zile cand era nevasta-mea la volan (eu dupa chef) si a luat o groapa urata, s-a taiat un cauciuc si senzorul de presiune nu s-a aprins. Am si mers ceva pe janta. Ba mai mult, am pus rezerva temporara pe fata si senzorul n-a zis nimic, am permutat spate cu rezerva si la fel nimic, am schimbat cauciucul si tot nimic. Stiu ca senzorul de presiune isi ia datele din modulul de ESP, de aici si suspiciunea mea.
In urma cu 3 saptamani am facut revizia si la diagnoza au spus ca nu sunt erori, au fost doar cateva temporare legate de un bec ce l-am avut ars si s-au sters, iar problema asta cu turarea s-a manifestat de cateva ori si inainte dar nu i-am dat mare importanta. Am fost dupa revizie intr-o excursie mai lunga (~4200Km) si desi nu s-a manifestat mai des, ci in aceleasi conditii, am inceput sa-mi pun intrebari.
O intrebare pentru tine ca esti "sistem", la diagnoza pe care o fac baietii in service nu se intra prea adanc, asa-i?
Din criza de timp n-am ajuns la un meserias sa facem un test, sper sa ajung in zilele urmatoare. Ma gandeam sa vin la o intalnire saptamanala din Piata Constitutiei dar am vazut ca n-ati mai tinut-o in ultimile saptamani, probabil in vederea marii sarbatori din octombrie.

CataLIYna
V.I.P.

29 Sep 2009, 10:45

Intalnirea este in fiecare vineri la ora 21:00 in Piata Constitutiei.In cazul in care parcarea este ocupata ne gasesti la Academiei.
Te asteptam si pe tine la Sibiu :bounce:

forbs
Subiect Autor

29 Sep 2009, 11:29

Ms.
Am sa incerc sa ajung vinerea asta dar sunt extrem de prins in ultima vreme. Mi-ar fi placut si la Sibiu, dar nu prea am nici un week-end liber pana......... nici eu nu mai stiu pana cand.
Daca totusi reusesc vineri, o sa fie si cineva cu o interfata de diagnoza?