Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

CRISTI CTA

Re: Macara Geam Sofer

28 Oct 2010, 18:46

salut,cei care au nevoie de kitul de reparatie la macara pt seat leon 1m sa sune la nr 0726580488 pe mine ma ajuns 160 cu tot cu ,curier acum 2 luni cred bafta

noni_20005

04 Mar 2011, 12:58

Salutare! Am si eu o intrebare... Cu ce as putea desuruba cele doua suruburi din cantul usii, de langa butuc? Vreau sa ajung sa dau fatza portierei jos, insa nu cred ca pot desuruba alea doua suruburi pt ca au zimtii foarte fini si vreo 12 la numar... Imi face figuri macaraua si nu mi se mai deschide geamul... Si inca ceva. Ca sa deconectez modulul trebuie putin fortat sau cum as putea sa vad daca am contactele oxidate... Este intzepenit sau are un mecanism de deschidere?

Roger
Moderator

04 Mar 2011, 13:04

noni_20005

04 Mar 2011, 13:23

Pai Torx 20 am folosit pentru scoaterea butucului din portiera, insa celelalte doua suruburi au prea multi dinti si prea fini ca sa fortez cu altceva...

noni_20005

04 Mar 2011, 23:21

Multumesc mult Roger. Am accesat link-urile si m-am lamurit. Eu am desfacut totusi fata portierei lasand modulul de inchidere broasca in portiera desi s-a rupt o bucata de plastic de acolo insa sper sa nu ma incomodeze dupa ce montez la loc masca portierei. Totusi mufa inchiderii centralizate este parca intzepenita in modulul de inchidere si nu ma lasa sa o scot. Poate trebuie sa apas pe marginea ei, poate trebuie trasa in jos mai puternic, insa am lasat-o asa deocamdata. Am o clema de la macara rupta, cea din fabricatie este de plastic, sper sa gasesc una metalica noua... Eu sunt in Danemarca si aici e mai dificil de umblat prin service-uri, pt ca nu ai voie cu masina inmatriculata in Romania sa circuli pe drumurile lor daca esti rezident :(
Sper sa ma descurc cumva sau poate imi dai tu un site unde sa comand online un kit de reparatie macara geam stanga(sofer). Multumesc

Roger
Moderator

04 Mar 2011, 23:33

Pentru putin.
Practic eu nu am umblat niciodata acolo, ci doar baietii care mi-au reparat switch-ul din usa si altii care mi-au montat catadioptrii.

Kit de reparatie ai putea sa-ti comanzi de pe ebay. E plin: http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=SEAT+LE ... EBE&_rdc=1

DeaD1

06 Mar 2011, 15:13

am avut si eu probleme la geamul de la sofer .
Am cumparat kitul de reparatie (clemele acelea 2,suportul pe care sta motorasu de la geam si cablu) cu 109 ron din cluj . Daca aveti nevoie doar de cleme parca erau 49 de ron .
Cine vrea un numar de telefon sa ceara aici,trimit baietii si prin curier .
Seat Leon FR 1.9 TDI 150 cp

dany19940
Moderator

06 Mar 2011, 16:02

Noni, degeaba apesi pe clema mufei si tragi puternic, ca nu iese asa. Fa invers: impinge mufa in sus, apoi apasa pe clema, si apoi trage de ea in jos. Ar trebui sa iasa cu efort minim.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

noni_20005

20 Mar 2011, 14:05

Am rezolvat problema macaralei, acum geamul merge in sus si in jos. Am cumparat de pe ebay doua cleme din plastic si gata... insa acum am o alta problema ! Nu imi mai merg comenzile de pe portiera sofer si ma refer doar la geamurile pasagerilor. Nu le pot comanda de pe portiera sofer. Ele merg de pe fiecare portiera in parte, insa atat! Ma poate ajuta cineva cu un sfat ??? As vrea sa pot sa le cobor si sa le ridic de la mine... Tin sa precizez ca problema a aparut inainte sa umblu eu si sa schimb clemele de la macara. Pur si simplu din senin nu au mai functionat acele butoane comanda geam pasager.... :(

Dj_Bila

12 Apr 2011, 19:38

noni_20005 scrie:
Am rezolvat problema macaralei, acum geamul merge in sus si in jos. Am cumparat de pe ebay doua cleme din plastic si gata... insa acum am o alta problema ! Nu imi mai merg comenzile de pe portiera sofer si ma refer doar la geamurile pasagerilor. Nu le pot comanda de pe portiera sofer. Ele merg de pe fiecare portiera in parte, insa atat! Ma poate ajuta cineva cu un sfat ??? As vrea sa pot sa le cobor si sa le ridic de la mine... Tin sa precizez ca problema a aparut inainte sa umblu eu si sa schimb clemele de la macara. Pur si simplu din senin nu au mai functionat acele butoane comanda geam pasager.... :(

Intrebare ai schimbat cumva si motorasul k daca da atunci ala e problema nu il citeste modulul comfort si de aici problema.
Imagine

Baiat cu benzina caut Fata cu Dacie

A sosit sfarsitul LUMII??
Nu te panica!
Vino in Romania!!!
Suntem cu 50 de ani in urma!!!!

Mylux

08 Mai 2011, 19:36

:hi am o problema la masina mea si anume geamul dreapta fata fiind electric cand incerc sa-l cobor se aude un scartait ciudat la fel e si cand incerc sa-l ridic sus sa-l inchid, momentan nu il mai folosesc.Daca cineva cunoaste cauza sau s-a mai confruntat cu aceasta problema astept parerile voastre.Mersi fain.
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

Mylux

09 Mai 2011, 21:44

Nu a mai patit chiar nimeni treaba asta :?:
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

just

10 Mai 2011, 11:20

Eu, la macaraua din stanga fata (sofer).
Face un zgomot foarte nasol cand il ridic/cobor si daca las geamul mai jos de jumatate ma chinui juma de ora sa il ridic.

Am fost la reprezentanta => schimbat mecanismul
Din ce mi-au zis ma va costa undeva la:
~ 80 euro piesele si ~100 euro manopera = ~180 euro

Este posibil sa gasesti mult mai ieftin, dar asta a fost estimarea lor :)

Mylux

10 Mai 2011, 14:04

"just" mie imi coboara si urca geamul dar nu greu,si se inchide doar ca suna foarte urat mai ales cand il ridic.Cat de curand am sa ma duc la un prieten ce are service sa vad exact despre ce este vorba.Mersi fain de raspuns. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7