Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

unlike
Subiect Autor

Problema roata dreapta (cred)

09 Sep 2009, 10:20

Salut, am o problema, care tine de cateva luni bune .. dupa ce merg o perioada cu Leonul ( 1.6, 102 ), cand virez sau la viteze foarte mici se aude un sunet ingrozitor dinspre roata dreapta fata, ca si cum s-ar freca metal pe metal .. face uneori, dar cand face, face foarte urat si mai mult m-am ingrijorat cand a fost maicamea pan la Bucuresti si zicea ca se auzea atat de tare, ca parca se rupea masina ..
Nu stiu exact cum sa descriu sunetul .. am fost de 4 ori la service, au urcat masina sus si nu au gasit nimic, ei o tot tin ca imi intra o piatra si de asta se aude asa .. da am 4 roti, ce naiba, numa pe partea aia imi intra ?
problema e ca de cate ori am fost la service, si am dat o tura cu baietii de acolo, masina s-a incapatanat sa nu mai scoata nici un sunet, da nimic ..
A mai avut cineva problema asta ? Stie de la ce e, sau cum sa-l provoc sa auda si baietii de la service ? mersi mult.

HoodinY

Re: Problema roata dreapta (cred)

09 Sep 2009, 11:23

Aceiasi problema am avut-o si eu. Se auzea acel zgomot atunci cand viram stanga/dreapta si nu facea mereu, dar si cand facea..... Am ajuns cu masina la service si nu au gasit nimic in neregula. Pana la urma am tras putin de scutul ala de tabla de la roata, crezand ca poate s-a deformat de la o piatra (desi nu parea deformat) si de atunci nu am mai avut probleme.
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI

unlike
Subiect Autor

10 Sep 2009, 16:41

Ok, mersi fain, o sa vad ce rezolv .

luci&dana
VIP

11 Sep 2009, 15:41

sa ne tii la curent ca multi au zgomote suspecte si nu se stie de unde vine rezolvarea :?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4