Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ram84
Subiect Autor

Mici probleme/nedumeriri

09 Sep 2009, 09:22

Am 2 probleme sau mai bine zis, nedumeriri:

1. Am fost pe Bucuresti-Ploiesti si am oprit la o florarie de pe marginea drumului pentru 3 min. Am oprit motorul si am lasat masina pe avarii. Cand m-am intors, am rotit ca de obicei cheia in contact si mi s-a resetat kilometrajul partial(cel care merge resetat si de mine), ceasul s-a resetat si mi s-a aprins si un beculet cu volan(culoare galbena). Dupa ce am mers 5m s-a stins. Dupa ce am ajuns la destinatie si apoi am mutat masina peste vreo 20 de min mi s-a intamplat acelasi lucru(resetare si beculet galben-acesta stingadu-se inainte de a ma urni). Am cautat in carte si am vazut ca acel beculet se refera la o problema minora la directie. Mi-am setat ceasul si dupa 6 ore am plecat fara ca sa mi se mai aprida ceva sau sa se reseteze. Am mai facut cateva drumuri de atunci si nu s-a mai repetat. Ma intreb de la ce poate fi? Mi-a mai zis cineva mai demult, ca la masinile din VAG cel putin, conteaza cum bagi cheia in contact(cu sigla in sus sau in jos) ca intr-un anumit fel ar fi pentru configurare a nu stiu ce parametri. Sincer nu am mai auzit asa ceva, si sunt curios daca a mai patit cineva asa ceva.

2. Un aspect care l-am sesizat de mai mult timp. Fac un drum mai lung de cel putin 100km si dupa ce ajung la destinatie, dupa un anumit timp(sa zic 30 de minute) incepe sa scoate un sunet la un interval regulat(circa 30 de secunde sau chiar mai repede). Aici nu ma refera la multimea de pocnituri care le face cand incepe sa se raceasca tabla de pe desubt. Ma refer la un sunet aproape identic cu cel pe care il scoate masina cand deschizi portiera soferului(ca si cum se pregateste sa alimenteze motorul cu carburant). Aceste sunete le-am auzit si la 2-3 ore dupa ce am oprit masina. Voi ati sesizat acest lucru?
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

cristi_mky
Inginer

Re: Mici probleme/nedumeriri

09 Sep 2009, 09:46

Beculetul se aprinde daca nivelul in vasul destinat lichidului de servo(directie) este sub minim.La fiecare 2000 de km se reseteaza singur kilometrajul (cel putin asa am observat eu) iar cu ceasul... :drunken:
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

cristi_mky
Inginer

09 Sep 2009, 09:48

NU conteaza cum bagi cheia :lol:
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

Cosmin
Admin

09 Sep 2009, 09:51

1. Verifica borna negativa de la baterie. S-ar putea sa fie slabita si in acest mod se reseteaza ceasul si iti apare eroare la servodirectie. Sau e o problema cu vreun releu la J519. Nu are legatura cu vreun lichid. Poti reseta senzorul G85 (ala de la servo) si pe loc, intorcand volanul maxim dreapta apoi maxim stanga. Cand pleci, in 5 m se va stinge.)
E o intrerupere de curent pe undeva.

2. E ok sa faca zgomotul ala, nu trebuie sa te ingrijoreze.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

ram84
Subiect Autor

09 Sep 2009, 10:08

La mine a fost prima oara cand s-a resetat(in 8000km).
O sa verific borna si o sa resetez senzorul G85. Daca o sa mai apara problema cu resetarea/beculetul o sa merg la un service.

La "problema 2" m-am linistit :D

Multumesc mult de sfaturi.

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

cristi_mky
Inginer

09 Sep 2009, 10:31

Sa verific si eu borna :shock:
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

ram84
Subiect Autor

09 Sep 2009, 11:27

Am "verificat" borna, adica m-am uitat la ea, nu parea nimic in neregula(de prins erau bine prinse amandoua capetele in suruburi cu coliere). Nu parea nimic corodat pe acolo, parea ca nou si nemiscat. De fapt nici nu am umblat acolo pana acum, mai ales ca e izolata in cartonul acela. M-am uitat si la martorul bateriei si era verde(nu "transparent/galben" in caz ca ar trebui inlocuita). Am facut si manevra cu resetare senzorului, virand maxim stanga-dreapta. Sper sa nu mai apara problema.