Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Tanisha
Subiect Autor

Alarma

07 Sep 2009, 17:22

Ajutor ! Unde imi pot monta si eu alarma pe masina avand in vedere ca inca este in garantie.Se poate monta la orice service sau doar la Porche ? :? Am auzit ca daca imi montez alarma , geamurile mi se vor inchide automat :bounce: , este adevarat ? :?: :?: :?:
Seat Leon 1.6 102 CP

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Alarma

07 Sep 2009, 19:05

Salut,
Sa tot discutat, daca folosesti cautare te lamuresti.
Eu zic ca poti instala alarma la orice service autorizat sa monteze alarme, daca se intampla ceva ei vor plati pagubele aduse instalatiei electrice.
Poti instala si la PBV2 de exemplu, cu toate ca ar fi ceva in plus la manopera, macar ai garantia ca cei de acolo cunosc totul despre masinuta ta.
Diferentele de pret nu sunt mari daca ceri un pret final la un dealer de alarme cu actele la i si reprezentanta porsche.
Normal daca modulul de confort suporta se poate activa acea functie, ar putea sa fie activata si acum, doar cu inchiderea ce vine din fabrica.
Ai incercat ca dupa inchiderea usilor sa mai apesi inca o data pe butonul de inchis, dar sa tii apasat mai multe secunde?, sa vezi daca nu cumva ai deja functia activa?
Daca bagi cheia in broasca si inchizi, dar mentii cheia in pozitia inchis se vor ridica geamurile...la fel si la deschidere.
REpet, da o cautare ca sa tot scris si ai ce citi.
Lectura placuta.
:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

badganaflee
V.I.P.

07 Sep 2009, 21:26

Man , nu e chiar asa, de ex. alarma auto trebuie montata de cineva din showroom seat, cu cine are contract, eu am si un C4 si nu au vrut sa ma lase sa-mi pun alarma la me la firma ca-mi pierd garantia, intelegi, asa era si la seat cand aveam noi contract dir. cu ei, orice masina se cumpara din showroom, doar noi eram autorizati sa facem respectva instalatie, asa e in TM in alate parti din rO , nu stiu

BALTAZAR2003
Moderator

07 Sep 2009, 21:45

De curiozitate, la voi nu se aplica tot legislatia din Romania?, sa nu mai vorbim de cea europeana, care este si mai drastica la astfel de practici?.
Poate monta alarma la orice unitate service autorizata de RAR sa efectueze astfel de operatii.... in rest...se numeste concurenta neloiala, sanctionata de lege.
Cred ca am mai scris undeva,.... ce e aia sa primesc voie, este masina mea, ma duc la cine cred eu de cuviinta sa o intretin, cu conditia sa fie acreditat de RAR, garantia la defecte de fabricatie, ori uzura prematura, se refera la alte aspecte si acelea nu se poate modifica ca vrea un anume dealer sa te oblige sa faci reparatiile la el.
Parerea mea, dar fiecare procedeaza cum crede de cuviinta.
:drunken:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

badganaflee
V.I.P.

08 Sep 2009, 09:03

Eu stiu legea, dar pe cimetii aceia nu i-a interesat, iti pierzi garantia pe partea electrica, la fel s-a intamplat cand am vrut sa-mi pun si chip pe masina, chip meseriasi la vreo 400/500 eu, aceeasi duma, pune-l dar adio garantie motor. . .

HoodinY

08 Sep 2009, 09:22

Tin sa te contrazic, bogdan. Iti poti instala alarma si in alta parte, iar daca apare o problema pe partea electrica se face o constatare. Daca problema a aparut din cauza alarmei, cei care ti-au montat alarma vor suferi daunele (conditie ce trebuie sa fie in contract, altfel nu-l semnezi). Daca problema electrica nu are nici o legatura cu alarma, va fi suportata de garantie.
Si ca sa-ti dau un exemplu: Un prieten si-a instalat o alarma Viper pe masina si dupa cateva luni nu se mai pliau oglinzile (problema pe partea electrica). In urma constatarii s-a demosntrat ca nu are nici o legatura cu alarma si garantia i-a acoperit reparatia. Nu stiu daca este cel mai bun exemplu, dar ideea este ca se poate.
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI

TIBI

08 Sep 2009, 09:32

in tara asta unde toti fug de responsabilitati si unde sunt sunt probleme cu acordarea garantiei,eu zic ca cel mai bine ar fi sa mergi la dealer.
dai putin mai mult ,dar stai mai linistit...evitand timp,bani si nervi care pot aparea in caz de ''Doamne' feri ''
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

badganaflee
V.I.P.

08 Sep 2009, 13:13

@hoodiny, eu iti spun cum e la noi in tm, poti sa ma contrazici cat vrei, am avut contract cu seatul, iar acum daca vrei sa fii sigur de ceea ce spun eu, suna la seatm si spune cele 2 faze mai sus mentionate de me : alarma, chip, vei avea raspunsul

marek

08 Sep 2009, 14:33

sustin ce zice Octa
si eu am vrut sa-mi pun alarma la Octa, si cand am intrebat la seat daca pierd garantia , au zis ca da.
Leon 1.4, 85 CP , Candy White
---------------------------------
http://marekk.mybrute.com