Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dannyseke
Subiect Autor

Turbo schimbat

29 Aug 2009, 07:50

Sunt posesorul unui Seat Leon 1M, 1.9 TDI 110 kW/150 CP, motor ARL, si de curand s-a stricat turbo-ul. turbo marca Garrett model GT 1749 VB. Am gasit un alt turbo in Ungaria, mai exact Budapesta, acelasi model, dar de pe un Seat ibiza Cupra TDi de 160 CP. A costat 280 Euro, are 100.000 km si l-am montat. problema este ca functioneaza putin diferit si as dori sa stiu daca cumva careva dintre voi imi puteti spune daca trebuie sa reglez geometria la turbo sau trebuie sa resoftez motorul?

Nicky

Re: Turbo schimbat

29 Aug 2009, 09:41

Bine ai venit, Danny! Nu sunt expert in Turbo, dar ma gandesc ca ar trebui sa mergi la un tester, sa iti monitorizeze comportamentul motorului si parametri de functionare. De multe ori, ca sa nu apara lag, se modifica Timing-ul (avansul, in principal). Vezi si ce setari de Boost ai si ce setari pentru amestecul de combustibil. S-ar putea sa ai nevoie de un tip bun in resoftari. Succes, si tine-ne la curent.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Sima

17 Sep 2009, 02:47

Daca zici ca turbina este acelasi model, nu vad de ce ar trebui facuta vreo modificare. Incearca totusi sa verifici daca actuatorul functioneaza cum trebuie si daca este reglata tija.
Imagine

florineatza
de_vis

17 Sep 2009, 05:57

din cate stiu si din cate am auzit ar trebui sa mergi cu masina pe un tester.. si eventual sa ii faci reglajele.. chiar daca e acelas model de turbina.. e posibil ca pe vechia masina.. si fi acut alte reglaje so ... altceva nu stiu ce sa-ti mai zic...

la cat mai multi KM fara probleme

Attractive
Marius

17 Sep 2009, 13:52

Si eu am schimbat turbina de acum cateva luni si nu sunt deloc mutumit.
Am lag de vreo 2 secunde... dar nu am avut timp de ea inca.
Cat despre reglajele turbinei propriu-zise.... nu stiu cine se baga... si daca se baga presupun ca ia o gramada de bani.
Acum ceva timp auzisem ca cei de la metrotehnica ar face astfel de reglaje la turbina
P.S.: la tester a iesit TOTUL 100% bine... tija complet functionala... fara pierderi de vacum... nimic. In schimb... daca vreau sa ma bag intr-o depasire, trebuie sa imi iau un avans de 2 secunde sa iasa treaba bine :lol:
Seat Leon 1.9 TDI 1M <- VÂND -> http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=13822