Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ionutblv
BLV SCENTS

Re: Ajutor! Cum sa ma las de fumat?

10 Sep 2009, 18:51

numai fuma, simplu...eu nu fumez de....ahhh, cam 17 ani :twisted:

TIBI

10 Sep 2009, 20:29

nu e asa de simplu precum pare.
mai nou am constatat ca e o afacere cu carti/brosuri/cd-uri care cica te ajuta sa te lasi.azi am zarit in sensi-blu un cd care cica te face sa te lasi...vrajeli
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

mirceamircea

19 Sep 2009, 14:49

TIBI_84 scrie:
nu e asa de simplu precum pare.
mai nou am constatat ca e o afacere cu carti/brosuri/cd-uri care cica te ajuta sa te lasi.azi am zarit in sensi-blu un cd care cica te face sa te lasi...vrajeli

Eu am patit o belea cu mama mea (s-a imbolnavit la plamani de la tigari) - fuma cam 30-35 tigari pe zi :cry: si acum dupa analize, rezultate si alte alea a ajuns la 6-7 pe zi; eu fumam cam 20-30 pe zi dar dupa ce, vorba aia - mi-a intrat morcovu' - am ajuns la max 10 pe zi.......

Ideea e ca se poate sa te lasi oricat de "inrait" esti......trebuie doar sa-ti fie frica ......

Bafta (ma duc la o tzigara.......just kiddin')

Ex: Cielo '97 GLE

gamer555
ClubSEAT Admin

04 Oct 2009, 23:59

eu abia am doua saptamani de cand m-am lasat, si inca am "moralul sus". am reusit sa trec prin probele de foc :club, bere cu prietenii, mersul de la masina pana la locul de munca si inapoi, fotbalurile unde sudam tigari cand stateam pe bara, etc etc.

faza e ca toate acele lucruri scrise in cartile care "te ajuta" sunt adevarate. e drept, sunt scrise aceleasi idei in mod repetat de-a lungul cartii, insa asta s-a facut pentru a te convinge si a te face sa intelegi ca sunt chiar adevarate. stiu si eu ca fost smoker cum citeam toate acele warninguri de pe pachete cu zambetul pe buze, iar daca ma deranjau pozele (aia cu dintii :roll: ) pur si simplu intorceam pachetul si gata.

solutia nu este sa le rariti, in felul asta chiar o sa ajungeti sa le pretuiti mai mult in subconstient, pentru ca satisfactia de a primi portia de nicotina dupa o perioada mai mare decat de obicei de pauza este una foarte mare. in felul asta va va fi mai greu sa va lasati, crezand ca renuntati la o placere. de fapt renuntati la ... o pacoste, o dependenta, o slabiciune, una care va face sa va pierdeti sanatatea. asta e cea mai importanta chestie care se intampla, aia cu banii e secundara.

in fine, acum vorbesc ca un "profet" dar sunt abia la inceputul perioadei de lasat :D

mirceamircea

05 Oct 2009, 09:27

Bravo, e bine ca poti bafta in continuare.....

TIBI

05 Oct 2009, 20:55

bravo gamer555.
sper sa reusesti tentatiei.
daca te lasi complet pot sa spun ca-mi esti superior(pt ca eu nu ma pot lasa de acest viciu) :( :roll:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

mirceamircea

27 Oct 2009, 20:13

Am reusit, m-am lasat, am 7 zile de cand n-am mai tras nici un fum..... :):)

luci&dana
VIP

27 Oct 2009, 21:01

inca nu te-ai lasat...acum incerci, esti in faza 1, dar este un inceput al naibii de bun. sper sa zici peste 1 an ca nu ai mai pus tigara in gura. tinem pumnii :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

LETHAL
45 DUK

27 Oct 2009, 22:22

sal! ma alatur si yo voua...fumez din clasa a12-a acum sunt anu 2.....am incercat sa ma als vara asta am ajuns de la un pachet de tigari cu 8 nicotina la juma de pachet cu 4 nicotina....pana sambata(17 oct) cand am facut un accident si toti nervii mi i-am descarcat in tigari si fumez iar 1 pachet cu 8.....difer putin de voi ca nu fumez in casa si nici in masina...chestia e ca stau pe afara cu prietenii si toti fumeaza...motivu pt care am vrut sa ma las e ca faceam destui km daca imi luam benzina de banii de pe tigari.
m-am gandit sa nu mia fumez la cafea si nici inainte de cursuri sau in pauze....drumu pana la masina...da e greu cand ai cafeaua in fata sau mia ales dupa ce mananci, daca iti mai vezi si prietenii ca scot cate-o tigara.....e greu sa rezisti tentatiei...
incerc de maine sa ma las, mia am 4 tigari din pachetu de azi dar am o dilema...sa fumez una inainte de culcare ca in fiecare seara, sa mai raman cu 3 maine si sa trag de ele cat pot sau sa nu fumez in seara asta si maine sa trag de 4.....greu de decis...oricum m-ati convins sa ma las si sper sa reusesc!
BUFU=>Buy Us Fuck U! I can't drive fast....but I can fly slowly!
NU alergam in parc!....alergam in trafic!!!

mirceamircea

28 Oct 2009, 09:32

@luci&dana: thanks man, I'll try....

@LETHAL: salutare, foarte bine ca incerci, dar iti spun ca la mine nu a mers prin metoda ta: eu trecusem de la Lucky Strike la Kent 4 si de la 25+ tigari pe zi la max 8-9; treaba asta a tinut vreo 2 saptamani si apoi am inceput iar sa cresc numarul de tigari pe zi.....pana cand mi s-a pus pata si am aruncat pachetul de tigari si bricheta.....

Cum zicea si Luci acum sunt in faza I dar sa stii ca se simte diferenta: nu mai obosesc cand urc niste amarate de scari, pot alerga si eu dupa un autobuz (da, stiu ca se zice sa nu faci asta :)) .... in fine e un lucru bun....sper sa-l pot duce la capat!!

Bafta,
Mircea

luci&dana
VIP

29 Oct 2009, 17:42

dar ia zi...asa intre 4 ochi :D ...cand stateai pe scaun si te incaltai, nu gafaiai? :lol: :lol:
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

mirceamircea

29 Oct 2009, 18:22

La naiba, m-ai prins..... :bounce: :bounce:

florineatza
de_vis

17 Dec 2009, 07:16

HA io m-am lasat de prin septembrie cred de fumat si nu am mai pus tigare in gura de atunci... recunosc faptul ca cateodata mai simt nevoia dea fuma dar nu ma "scap" :P
m-am lasat brusc fara sa iau nici un medicament sau sa port vre-un plasture pentru ca ipoteza mea e urmatoarea: ori ce medicament sau plasture care vrea sa te ajute sa te lasi de tigari contine nichotina ceea ce face ca nevoia ta de tigari sa scada dar dupa ce renunti la medicamentatie sunt sanse foarte mari sa te reapuci pentru ca iti cere organismul nichotina.
prctic asta e motivul pt care am reusit sa renunt si sper sa am taria sa nu ma reapuc pentru ca ar fi cea mai mare prostie pe care o pot asta dupa ce am fumat 14 ani

va sfatuiesc pe voi cei care vreti sa va lasati de fumat sa nu incercati nici un medicament sau ceva asemanator care contine nichotina pentru ca aveti sanse mari sa ma reapucati. parerea mea este sa aveti taria sa va abtineti de la tigari cel putin o luna pentru ca abia dupa mai dispare "pofta" de tigari
recunosc ca am luato pe ducliuri dar am incercat sa nu exagerez nu de alta dar nu aveam degand sa ajung la vre-o 100KG chiar daca am mai pus cateva Kg adica vre-o 7-8Kg in 3 -4 luni

BAFTA

florineatza
de_vis

17 Dec 2009, 07:36

APROPOS ca mi-am adus aminte am un prieten care a fumat din clasa a 6-a in draci si chiar nu credeam ca am sa il vad vre-odata sa se lase de fumat avand in vedere ca la el toata familia fumeaza si in umra cu mai bine de una an a reusit performanta cum credeti?
simplu i-a spus actoalei sale sotii pe atunci inca iubiti ca ea sa plece de la el atunci cand o sa mai fumeze el :) si de atunci cei 2 sunt ne despartiti ba mai mult sunt 3 acum ;)
daca omul asta a reusit sa se lase de fumat dupa 15 - 16 ani iar io dupa 13 -14 ani voi de ce nu ati reusi!?
e simplu... spui stop, dupa care lupti o vreme prin faptul ca trebuie sa rezisti tentatiei, iar rezultatele nu vor intarzia sa apara

io va tin pumnii si va urez multa bafta si daca vreti un sfat va astept sa ma intrebati doar daca vreti nu e obligatoriu ;)

BAFTA

luci&dana
VIP

02 Sep 2010, 07:25

am 3 zile de cand nu am mai pus tigara in gura...dupa 16 ani :hi
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP