Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Licurici

Re: Ajutor! Cum sa ma las de fumat?

29 Aug 2009, 19:20

Ma alatur si eu clubului de fumatori care vor sa se lase, dar, parca, totusi nu prea :D
Si eu fumez de 11 ani deja 1-2 pachete/zi si ma bate gandu' (dar mai mult sotia !!! :protest: :boxing: :violent1: ) sa ma las de fumat, mai ales ca s-a lasat si taica-miu, care a fumat vro' 30 de ani, si inca doi cumnati-fumatori si ei de 5-6ani.
Daca e sa fac un calcul, sigur am fumat deja o Cupra :crybaby: (vb. lui Mususk266) si inca vre-o 100.000km de combustibil, dar asta nu ma incurajeaza sa le las. Tentative am avut si eu, dar fara succes... :( niste picaturi care te faceau sa nu vrei tigara :pukeright: ...dar nu era asa; plasturii au fost total degeaba, mai bine cumparam tigari de banii aia :!: :twisted: ...
Cum au zis si colegii : iti pui in cap sa le lasi si O FACI !!! STOP !!! gata, fara tigari; si eu cred ca doar asa te poti lasa - din proprie initiativa si vointa.
Eu sunt la stadiul in care incerc sa imi bag in cap ideea, sa incolteasca samanta si sa prinda radacini adanci (vorbim metaforic, da? nu discutam agricultura :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ) mai ales ca am si bebe mic acasa.
Daca te hotarasti serios sa le lasi zi-mi si mie...macar asa... sa imi faci in ciuda :glasses2: :laughing8: :lol:
Iti doresc Bafta! si o viata fara tutun!!! :hello2:
Iubeste, uita, iarta, e cea mai frumoasa arta!
Ibiza Red 1.4/85CP
viewtopic.php?f=33&t=2906

TIBI

29 Aug 2009, 20:32

mie mi s-a pus azi o conditie de catre viitoarea nevasta.
cum dorim sa ne mutam impreuna si eu vin la ''pachet''(adica eu si Lex sau un pui al lui),daca vreau sa stau si cu un patruped alaturi...trebuie sa ma las.
pot sa spun ca femeile astea talentul sa te loveasca unde doare mai tare :blackeye: :lol: .
initial am zis ca nu aud eu bine,dar mi-a repetat :roll:
bine ca nu ma mut maine(ci peste niste luni),ca imi era extrem de greu...in mod sigur fumam pe ascuns
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

gzhazh
Bihoreanu

30 Aug 2009, 15:17

Din punctul meu de vedere veniti cu o atitudine complet gresita: ca vreti sa va lasati de fumat, ca cochetati cu ideea etc.
Nu asa se face domnilor!

Cand am dorit sa ma las de fumat am zis ca e cazul sa imi schimb si gandirea: nu ma mai gandesc cat as vrea sa ma las de fumat si cat de mult imi doresc sa fac asta. Am zis ca trebuie sa gandesc astfel : eu de azi nu mai sunt fumator! Si am continuat cu aceeasi gandire "pozitiva" pana acum si am de gand sa fac la fel.

Asadar din 27 Martie eu nu am mai pus o tigara in gura! Asta dupa 6-7 ani de fumat constant un pachet pe zi.
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com

mususk266

30 Aug 2009, 20:12

bravo! daca vrei sa te lasi, te lasi si gata. GATA!
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

__Kamikaze__

30 Aug 2009, 20:29

sal sint boboc in club daca gasiti solutia sa va lasati de tigari sa-mi spuneti si mie :(

luci&dana
VIP

30 Aug 2009, 20:36

mususk266 scrie:
bravo! daca vrei sa te lasi, te lasi si gata. GATA!

asta e solutia...simplu, nu?...dar trebuie multaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa vointa
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

deyuuu
ARDELEANU

07 Sep 2009, 22:19

e si mai simplu ... cum te`ai apucat ... asa te si lasi :lol:

deutzzaa

07 Sep 2009, 23:18

si eu sunt fumatoare de vreo 6 ani si cred ca sa te lasi pur si simplu fara alte "artificii", care si asa nu au niciun efect, iti trebuie foarte, dar foarte multa ambitie! si eu recunosc ca in ceea ce priveste fumatul n-am nici cea mai mica vointa :( . am incercat de nenumarate ori sa ma las si parca era un facut, exact atunci se nimerea cineva sau ceva sa me enerveze si sa o iau iar de la capat cu fumatul.....
si pe langa tigari mai e si cola....offff. daca nu credeati ca acest suc provoaca dependenta, ei bine va confirm eu. cel mai rau e ca amandoua dauneaza. daca nu "savurez" macar un pahar de cola pe zi.....aolo e grav, nu te mai intelegi cu mine. tata a fost singura persoana pe care o stiu ca a renuntat definitiv la cola(ajunsese sa bea si 4L/zi).......

Nicky

07 Sep 2009, 23:54

vrei sa te lasi de fumat? drogheaza-te :lol:
nu am solutii, ca nu stiu cum e sa fii addicted de altcela decat calculatoare si masini.
alcoholul nu imi place, dar beau Coca pana nu mai pot, desi doctorul mi-a interzis Coke si sare, dar nu ma pot abtine.
eu as privi asta doar prin prisma cheltuielilor, mai bine iau ceva pt mine sau masina decat sa arunc cu banii.
pe de alta parte, am vazut multi care o duc bine pana la adanci batraneti chiar daca fumau de tineri.
nu e nicio regula, nimeni nu stie cand va rezilia contractul.

dar intr-adevar, miroase cam urat fumul si nici bine nu poa' sa faca.

Se spune ca suma/media viciilor e constanta. te lasi de tigari, bei mai multa "beutura"
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Licurici

08 Sep 2009, 07:33

@Deutzzaa: si eu m-am lasat de cola, dar de tigari nu poooooot :x sau poate nici nu vreau :?
Ibiza Red 1.4/85CP

deutzzaa

08 Sep 2009, 11:47

Licurici scrie:
@Deutzzaa: si eu m-am lasat de cola, dar de tigari nu poooooot :x sau poate nici nu vreau :?

daca te-ai lasat de cola....te invidiez! bv! :wink:

grecutzu2005

08 Sep 2009, 12:00

eu sunt singuru care nu vreau sa ma las de fumat?
m-am lasat de cateva ori daca se poate spune asa.
nu am fumat un an de zile.
si odata m-am suparat atat de tare incat am zis ca nici alcool nu mai bag in gura.
asta impreuna cu tigara. si am renuntat la ambele. 7 luni de zile nu am bagat tigara si alcool in mine.
Dupa care am zis ca meciuri fara o bere nu are rost sa mai vad. am baut o bere si asa m-am apucat iara si de si de. Dar nu prea vreau sa ma las.
Apropo te caci in ele medicamente de lasat de fumat. daca vrei poti sa te lasi. Dar majoritatea doar vorbe fapte nu.

apropo ma duc la o tigara
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

Licurici

08 Sep 2009, 16:47

Bravo grecutzu! :lol:
Uite un om cu constiinta impacata... :alien:
Ibiza Red 1.4/85CP

Nicky

08 Sep 2009, 20:15

Da, dar voi nu stiti ce tigari are grecutzul. Zi-ne tot, alea nu au asa multa nicotina cat substante halucinogene.
Weeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeed
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

misu caftangiu

10 Sep 2009, 18:48

dintrodata!
asa zic unii.
sti cum m-am lasat eu?
am zis de azi nu mai vreau sa fumez si nu am mai fumat pana am iesi sambata in oras. atunci am fumat un pachet intr-o seara. si iara nu am mai fumat, pana am iesit la o bauta, si iar am fumat... nu are rost sa te chinui la nesfasit... perioadele erau tot mai mari, zile tot mai multe, apoi saptamani... apoi am reusit dupa 3 ani sa o combin pe nevasta-mea sa se lase si ea ... si asta a fost tot.
nascut talent , mort speranta ! :-)