Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Dacul
Subiect Autor

Ajutor! Cum sa ma las de fumat?

28 Aug 2009, 21:41

Dupa vreo 10-12 ani de fumat ma bate gindul destul de serios sa ma las... Stiu ca nu trebuie motive pentru a renunta la fumat, dar, ma costa o groaza de bani pe luna, a inceput din ce in ce mai tare sa ma dezguste mirosul impregnat in piele, haine, masina, si nu in ultimul rind e vorba de sanatate... Am observat ca in ultima vreme mai repede renunt la mincare decit sa renunt la tigari. Poate unora nu o sa vi se para mult, eu ma duc undeva la un pachet pe zi. In mod constant. Daca e vorba de munca prelungita sau iesire cu baietii sau un alt motiv idiot mi se intimpla frecvent sa duc 2 pachete, dar la un moment dat intervine saturatia si nu prea mai intra. Sau in cel mai rau caz o aprind trag 2-3 fumuri si o sting...
Ideea de baza este daca ma poate ajuta careva cu un sfat, dintre cei care au reusit complet. Sincer pina acum nu am incercat deloc sa ma las, pentru ca nu consideram ca as avea nevoie sa ma las. Si in subconstientul meu eram sigur ca daca vreau, ma voi lasa imediat. Dar nu stiu de ce...am o impresie ca va fi muuult mai greu... Stiu ca majoritatea imi vor spune ca vointa te va face sa nu mai fumezi, dar, nu cred sincer ca am atita vointa, si la ora actuala trec prin niste momente dificile in viata personala si cred ca orice hop ma va face sa aprind o noua tigara, cu gindul ca oricum la cite probleme am, inca una in plus nu se mai pune....
Ceva legat de plasturii aia Nicorette sau de orice alt mijloc ortodox sau nu...

TIBI

Re: Ajutor! Cum sa ma las de fumat?

28 Aug 2009, 22:17

am plasturi,am ''guma'',tigari medicinale,carti peste carti in care se explica cum si cat de simplu e sa te lasi de tutun,cunosc in detaliu toate efectele fumatului.am zis ca ma va speria stagiul de pneumologie pe care l-am avut in anul 5 din facultate...nimic :(
nici mie nu-mi place gustul lasat,mirosul,etc. mai mult ma deranjeaza ca cea ce fac eu imi afecteaza prietena..ea fiind nefumatoare si constientizez ca deranjeaza fumul
ai mei mi-au luat cam tot ce era posibil,doar sa ma las...insa fumez chiar in momentul cand tastez.
ma deranjeaza si pe mine ca bag bani aiurea in ceva ce nu-si are rostul.cu banii irositi luand tutun...faceam multe alte lucruri.
totul este legat de psihic,e un fel de tic...cand bei cafeaua/savurezi berea cu amicii sau pur si simplu stai si ''vegetezi'' n-au farmec/gust fara o tigara.
e singurul lucru care ma domina.

eu trebuie sa scap de obiceiul de a ma duce la magazin cand ''proviziile'' sunt pe terminate.

din pacate nu te pot ajuta,decat sa-ti spun ca suntem in aceasi barca(ca multi altii dintre noi).
un amic s-a lasat vrand-nevrand...era sa aiba un stop respirator,in prezent a ajuns sa-l deranjeze fumul...si nu fuma,ci suda tigarile
asta ma va paste si pe mine...sa fiu constrans de ceva :roll:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

vlad_m

29 Aug 2009, 07:07

Exista un medicament care se numeste Zyban cu ajutorul caruia te poti lasa de fumat. Trebuie sa urmezi un tratament de cateva luni. Cineva din familia mea s-a lasat de fumat dupa 30 si ceva de ani si dupa ce a incercat tot ce ati enumerat voi mai sus dar fara succes
Leon 1P Stylance 2.0 TDI 140cp + TCM
viewtopic.php?f=5&t=2551

TIBI

29 Aug 2009, 07:45

o sa-l caut si voi incerca,poate poate
am testat si tigarile electronice...un mare faaassss...trebuie sa stai cu incarcatoru dupa tine

huse piele schimbator

mususk266

29 Aug 2009, 08:16

daca imi permiteti sa intervin, eu nu fumez, de fapt n-am pus tigara aprinsa in gura in viata mea, nici macar o data, am vazut cativa oameni care s-au last de fumat dupa ce au incercat tot felul de metode fara succes. ei bine, s-au lasat de fumat brusc, fara gume, nicorette sau alte surogate, au zis GATA! si asta a fost.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

TIBI

29 Aug 2009, 08:29

de cand astept si eu ziua aia... :roll:

huse piele schimbator

Cosmin
Admin

29 Aug 2009, 08:35

Da, asta e cea mai sigura metoda. Creierul uman are un potential nebanuit, iar cel mai simplu lucru e vointa. A functionat si la mine de cateva ori. :)

SI eu sunt fumator (fumez in mod obisnuit un pachet la 4-5 zile, in caz de iesire la vreo petrecere fumez si un pachet pe seara) si am incercat de vreo 4 ori sa ma las.
Am reusit partial, in sensul ca dupa mai multe perioade de abstinenta, incepeam iar sa fumez. Nici acum nu stiu exact de ce o fac.

Sfatul meu e sa incepeti sa NU mai fumati acasa. Nici in camere, nici pe balcon. Eu asa am facut si acum fumez vreo 3-4 tigari pe zi. Dar la astea mi-e extrem de greu sa renunt.. :(
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

luci&dana
VIP

29 Aug 2009, 11:41

am avut si eu tentative...cel mai mult vreo luna si ceva dar spre ghinionul meu, am facut un mic accident chiar langa un magazin cu tigari si in prima faza m-am dus si mi-am cumparat de draci. puteam sa fac si eu accidentul pe camp...poate acum nu mai fumam. dar nu cred sa existe remedii cu tot felul de pastile...ori te lasi ori nu te lasi. stiu ca pt marea majoritate a fumatorilor...dimineata la cafea este cel mai greu...dar daca treci peste faza asta, cred ca restul este mai usor.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

TIBI

29 Aug 2009, 12:29

cum am spus mai sus cafeaua si berea n-au acelasi gust fara tigari.
daca n-am zahar in cafea ,sau daca n-am pahar pt bere nu-i o problema,dar fara tutun parca n-au farmec,n-au aceasi savoare,placere de a le gusta/savura

un nefumator nu va intelege in veci aceste obiceiuri ale unui fumator...constat la ai mei si la prietena mea.
fumez mult(un pachet si ceva pe zi) si mai peste tot(la volan,pe balcon,in camera,ca-mi plimb cainele).
m-am apucat din curiozitate,datorita anturajului.din clasa a 11-a pana acum sunt vreo 10ani...nu vreau sa ma gandesc cat am cheltuit pe tutun sau ce as fi facut cu suma aia :roll:

huse piele schimbator

mususk266

29 Aug 2009, 12:35

fara a fi rautacios, mai mult in gluma, probabil ai fumat o cupra pana acum nu?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

ionutblv
BLV SCENTS

29 Aug 2009, 12:36

cel mai usor de lasat este : te uiti la cei care nu fumeaza!

TIBI

29 Aug 2009, 12:42

@ mususk266 se poate spune si asa

@ ionutblv nu se aplica ce spui tu.prietena mea nu fumeaza,parintii mei iarasi nu fumeaza.

huse piele schimbator

ionutblv
BLV SCENTS

29 Aug 2009, 12:49

ba da tibi, stii de ce:
anturajul dicteaza pentru foarte multa lume, asa cum ai vazut unii prieteni ca fumeaza, si tu ti-ai zis sa fii in rand cu ei, de ce sa nu se aplice si invers?!nu e interzis :lol:

PapaGiorgio
D U D U

29 Aug 2009, 13:51

mususk266 scrie:
daca imi permiteti sa intervin, eu nu fumez, de fapt n-am pus tigara aprinsa in gura in viata mea, nici macar o data, am vazut cativa oameni care s-au last de fumat dupa ce au incercat tot felul de metode fara succes. ei bine, s-au lasat de fumat brusc, fara gume, nicorette sau alte surogate, au zis GATA! si asta a fost.

Am citit cu mare atentie topicul si nu pot decat sa ii dau mare dreptate lui mususk266: le puneti deoparte si gata! Eu asa am reusit! Si sunt 6 ani daca nu 7 de atunci. Nu pot sa spun ca am fost un fumator inrait, am fumat la chefuri, la facultate, cand chiuleam de la cursuri, etc...nu regret o clipa ca am fumat, insa faptul ca m-am lasat asa repede ma bucura si acum. Totul, dupa parerea mea, e sa vrei sa te lasi de fumat. Stiu cum e cafeaua cu o tigara, sau un coniac sau mai stiu eu ce...dar va asigur ca o sa fie aproape l fel de buna cafeaua sau coniacul si fara tutun...
Va tin pumnii sa va lasati domnilor... :)
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

Dacul
Subiect Autor

29 Aug 2009, 15:54

E destul de discutata chestia ca fumatul ca si alcoolul provoaca o dependenta. La fel ca in cazul drogurilor se pot urma tratamente care sa te ajute sa treci peste acest pas deosebit de dificil... Poate unii considera un pic deplasata comparatia cu drogurile dar, pe ansamblu, e cam acelasi lucru... Sigur iti trebuie vointa, insa e la fel de adevarat ca sunt si unele persoane care nu au aceasta putere pentru a trece peste obstacol...Bine macar ca nu le am si cu bautura... :D Cred ca de cind a inceput anul am baut vreo 4 beri si atit!
Am incercat intr-o dimineata sa ma las. Pur si simplu sa ma las. De la 9 pina la 12 m-am certat groaznic cu 3 persoane iar la 12 am dat fuga la magazin si mi-am luat un pachet... De atunci nu am mai incercat dar sincer o sa incep de saptamina viitoare. Mi-am facut un plan in cap, trebuie doar sa ma tin de el.