Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Nicky
Subiect Autor

Emisii CO2 – calcul aproximativ

20 Aug 2009, 23:41

Foarte multi cititori cauta cu infrigurare o sursa oficiala pentru a putea stabili emisiile de CO2 ale propriului automobil. Pana la reglementarile oficiale (care intarzie), TotalAuto.ro va ofera un mic truc prin care puteti aprecia decent valoarea emisiilor de CO2 la masina dumneavoastra.

Foarte important:
Ceea ce va descriem aici este doar un truc si nu o sursa oficiala. Singura sursa oficiala este doar RAR. Scopul publicarii acestui truc este doar acela de a va putea calcula cu o eroare minima viitoarea taxa de inmatriculare (eroare 0-3%).

Inainte de a calcula emisiile de CO2, trebuie sa stabiliti urmatoarele doua detalii:

1. Ce carburant foloseste masina, benzina sau motorina?
2. Care este consumul mixt (mediu intre urban si extraurban) al masinii? Atentie aici aveti nevoie de valoarea din manualul masinii, nicidecum de vreun consum masurat de dvs.

De-acum totul devine simplu:
– BENZINA:
[consum in litri/100km] x 23,8 = [emisii CO2 in gram/km]
– DIESEL:
[consum in litri/100km] x 26,5 = [emisii CO2 in gram/km]

Acest calcul ar fi corect DOAR in cazul unui motor perfect, in interiorul caruia arderea s-ar face complet, iar carburantul ar fi unic (cu o compozitie chimica unica) si ar avea puritate absoluta. Valorile exacte ale emisiilor de CO2 (cele reale, de pe sosea) sunt stabilite de producatori. RAR detine tabele oficiale, insa modalitatea de consultare a acestora va fi stabilita prin regulament.

Inca un detaliu: – va rog sa nu confundati consultarea acestor tabele cu (deja) celebra taxa RAR de 600 euro, ce ar trebui platita in cazul determinarii experimentale a emisiilor de CO2, in cadrul unui test dinamic. Consultarea tabelelor va fi ori gratuita ori contra unei taxe nesemnificative, RAR neavand voie sa pretinda decat contravaloarea serviciului fara adaos. Cat ar putea sa coste citirea unei valori dintr-un tabel? Acest detaliu este deja specificat in proiectul de ordonanta.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

deyuuu
ARDELEANU

Re: Emisii CO2 – calcul aproximativ

23 Dec 2009, 21:40

din cate am auzit din 2010 , la inmatriculare fiecare gram de CO2 emis de masina se plateste ... indiferent de norma de poluare :shock:

Roger
Moderator

23 Dec 2009, 22:35

Eu am emisiile trecute in Certificatul de Conformitate, document primit la livrarea masini - 138 g/km.Daca ar fi calculez dupa formula de mai sus, pentru Seat Leon 1M, motor de 1.9 TDI PD, 101 CP, cod AXR, avem:
Consum mixt dat de producator 5,1 l/100 x 26,5 = 135,15 g/km

Deci, pe aproape :)

deyuuu
ARDELEANU

23 Dec 2009, 22:46

are consum foarte bun ... Leon 1M

si din cate mai stiu ... admis este 120g/km ... deci nu depasesti cu mult ...

Roger
Moderator

23 Dec 2009, 23:15

"admis" ce?

deyuuu
ARDELEANU

23 Dec 2009, 23:34

adica 120g/km este permis de UE

Roger
Moderator

24 Dec 2009, 00:33

Hai ca ai fost tare :lol:
Cred ca incerci tu sa zici ceva, dar nu ai toate datele. Ceea ce spui tu, scrie undeva? Ai vreun link?
Incerc eu sa te ajut.
In UE sunt permise emisii de CO2 cu muuult peste 120 astia de care zici tu. Taxa de inmatriculare si impozitele anuale se calculeaza in functie de numarul de kw (kilowati = puterea motorului). Ca sa-ti faci o idee uite cum functioneaza treaba asta in Belgia, de exemplu: http://koba.minfin.fgov.be/commande/pdf ... 9_2010.pdf

Ca sa revenim la motorul meu, uite cateva informatii ajutatoare:
1- este singurul motor diesel EURO 4 care s-a pus pe Leon 1M;
2- perioada de fabricatie a fost intre oct-nov 2005 si aprilie-mai 2006;
3- este Pumpe Duse;
4- consumul mixt dat de producator de 5.1 L/100km nu se va atinge niciodata;
5- emisiile de 138 g/km sunt mai mici decat la motoarele pe benzina puse tot pe 1M (de exemplu 1.6 16V) tot Euro 4.

O rugaminte: daca tot mai auzi "ceva" despre taxe in 2010, posteaza ceva concret.

deyuuu
ARDELEANU

24 Dec 2009, 00:55

am citit undeva pe ceva site de stiri ... si nu dadeau date concrete ... si am zis si eu ce am inteles :lol: :lol: