Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

gzhazh
Bihoreanu
Subiect Autor

Cum emigram ?

20 Aug 2009, 09:15

Am 22 de ani. Provin dintr-o familie foarte buna, am terminat studii superioare si m-am apucat de un masterat. Am o situatie materiala buna, si un job de vis pentru cineva de varsta mea. Am casa mea proprie si masina proprie. Am calatorit destul de mult la varsta mea. Cu toate ca o duc bine spre foarte bine in comparatie cu multi altii sunt nefericit: m-am saturat de tara mea !

Sunt din ce in ce mai obosit sa ma lupt cu mentalitati invechite (administratorul de bloc, batrani cu o gandire comunista), cu mizeria de pe strazi, cu indiferenta, cu complacerea in situatia actuala, cu institutiile de stat, cu faptul ca platesc `tspe taxe si nu beneficiez de o aspirina gratuita, de trafic, de nepasarea autoritatilor, de mentalitatea “sa imi fie mie bine, de restu nu imi pasa”, de tot!

Asa ca vreau sa plec! Vreau sa emigrez! Am parintii care ma sustin in aceasta initiativa si realizeaza ca ar fi mai bine pentru mine, aceeasi parinti care la nevoie imi vor plati un bilet de avion pentru intors in caz ca ceva merge prost, aceeasi familie care s-a obisnuit sa ma vada de 2 ori pe an din cauza distantei dintre noi ! Nu am nicio obligatie de a ramane in tara asta (copii, familie etc) si simt ca cu cat stau mai mult pe aici, cu atat vor fi sansele de a pleca, mai mici!

Ce am facut pana acum:
-CV + scrisoare de intentie pe monster.com, cautat joburi in fiecare zi, cat de cat pe domenii in care am lucrat (quality assurance, product management).
-creat profil pe linkedin, cautat joburi disponibile, trimis cv + scrisoare de intentie

Asa ca va mai intreb pe voi: ce pot sa fac mai mult pentru a gasi un job inainte de a pleca ? (nu la cules capsuni/spalat vase). Orice sfaturi, indrumari, idei constructive sunt binevenite!
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com

Cosmin
Admin

Re: Cum emigram ?

20 Aug 2009, 09:54

Si eu sunt in aceeasi situatie.. M-am saturat pana peste cap de tara asta..
La mine situatia e putin diferita, in sensul ca eu am o familie iar planurile mele de emigrare se refera strict la Europa (de fapt iau in considerare doar Austria, Germania - unde am si locuit catva ani-, Olanda sau Suedia).

Si ca sa revenim OT..Unde exact vrei sa emigrezi?
Procedurile sunt diferite referitoare la obtinerea dreptului de sedere..
Ai putea efectiv sa pleci sa sa incerci sa gasesti un job la fata locului. Evident, mai putin cazurile in care ai nevoie de viza ca sa pleci, viza conditionata de un job (cum e cazul Statelor Unite).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

gzhazh
Bihoreanu
Subiect Autor

20 Aug 2009, 10:25

Unde vrea exact se rezuma la o lista de prioritati:
(in ordinea importantei de pe tricou:)
1. Canada
2. Europa (Austira, Germania, Olanda, Franta, UK, Danemarca, Finlanda)
3. US
4. New Zealand
5. Australia

Nu as vrea sa risc sa plec si sa caut un job la fata locului. Nu ca a spala vase temporar pana gasesti ceva ar fi o rusine, doar ca vreau sa plec direct pe o pozitie potrivita pentru experienta pe care o am pentru a nu fi necesar sa imi asum multe riscuri. Nu e nici experienta mea foarte indelungata, dar tind sa cred ca acest proces de emigrare (cu tot ceea ce inseamna a gasi o slujba, a primi visa, a face acte, a te stabili dincolo etc ) ar putea dura si 1 an sau 2 asadar timp mai am sa invat.

Bamse
Moderator

20 Aug 2009, 14:51

Iti dau un singur sfat:

pune pe ultimul loc Canada....dupa max 1 an, o sa plangi dupa romania.....o sa devii un sclav al muncii, o sa platesti tzshpe+1 taxe(pt aer conditionat in casa e una din ele)...se castiga bine. Dar o sa devii mort pana cand o sa iesi la pensie cand o sa reinvii si vei incepe se traesti. Si atunci, daca deja nu esti in romania, o sa revii sigur.

Ramai cu europa si restu.....Canada crede-me..pass it.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

mususk266

20 Aug 2009, 14:56

off topic, tara tuturor posibilitatilor: Romania
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

bv10ptz
ingineru

20 Aug 2009, 20:45

Sincer,daca as fi in locul tau pe primul loc in a alege o tara in care m-as muta ar fi de fapt doua:Australia sau New zeeland.Daca as dori mai aproape m-as orienta catre tarile nordice ale europei.Mult succes.Cred de asemenea ca majoritatea ar trebui sa facem treaba asta,satui fiind in primul rand de birocratie si de indeferenta autoritatilor.Mi-as dori sa vod ca cei de la putere nu ar mai avea cu cine sa tina aceasta economie-m-as prapadi de ras.Ce este tragic?Este faptul ca suntem un popor de nenationalisti.Sa-ti fie scarba de tara in care te-ai nascut.....Tragic
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

Cosmin
Admin

21 Aug 2009, 08:55

Nu cred sa fie vorba de scarba de tara in sine...Mai degraba de cei care o conduc si de unii din conationalii nostri.
Si acum vorbind de mine, mie imi place foarte mult Romania. Cred ca e o tara foarte frumoasa, cu mult potential, insa oamenii (unii dintre ei) lasa de dorit. Si nu ca ar fi prosti, din contra. Majoritatea romanilor sunt inteligenti, harnici, talentati etc., insa isi folosesc aptitudinile la potential maxim in alte tari. Pentru ca in Romania li se taie elanul. Birocratie, coruptie, mentalitati..
Ce mi se pare mie ciudat e ca toata lumea spune ca romanii (o parte din ei) sunt necivilizati. Eu am observat ca sunt necivilizati doar in Romania.
In fine..

O sa radeti daca va spun de ce m-am intors eu in Romania...M-am intors pt. ca nu aveam prieteni. Adica genul de oameni care inteleg prietenia la standarde similare cu ale mele. SI acesti oameni pana acum s-au dovedit a fi doar romani. Si sa nu intelegeti gresit..Nu eram nici spalator de vase, nici nu culegeam castraveti, desi nu mi-ar fi rusine sa fac lucrul asta daca as fi nevoit.
Aveam afacerea mea, nu eram stresat de sefi, aveam (am de fapt) o gramada de cunostinte insa nu aveam pe nimeni pe care sa-l fi numit prieten, caruia sa-i cer sfaturi, sa stam de povesti toata noaptea.
Si credeti-ma nu am standarde iesite din comun..Toata lumea in zona in care eram eu umbla cu agenda in buzunar, daca sunam pe cineva sa iesim la un ceai trebuia sa-mi fac programare ca la dentist, cu o saptamana inainte. Si dupa 2 ani si ceva mi-am bagat picioarele si m-am intors in Romania, la familie, prieteni.
Cand o sa plec (pentru ca o sa plec intr-o zi din Romania) o sa-mi iau familia cu mine si o sa am prieteni in zona. Genul meu de prieteni..

Si acum, dupa ce v-am plictisit cu povestile mele, revin la subiect..
Taxe se platesc peste tot, peste tot ti se urmaresc tranzactiile financiare (in multe dintre tarile de mai sus chiar nu poti trai daca nu ai cont bancar). La fel si cu munca...Daca nu lucrezi pe cont propriu, standardele sunt mai ridicate fata de mediul de munca de la noi. Insa depinde de la companie la companie (se stie ca multinationalele sunt cei mai mari exploatatori).
Si mai ganditi-va si la discriminare... Oricat ar parea de ciudat, cand spui ca esti roman..ti se cam trantesc usi in nas. Nu se incalaca legea, nu iti sunt ingradite drepturile, insa se tegiverseaza lucrurile. Mai ales acum, cand se considera ca un outsider care nu lucreaza in tara lui a luat locul de munca ce apartinea de drept unui bastinas..
Si mai e si limba (vorbind de tarile in cafre se vorbeste alta limba decat engleza, pe care o stie toata lumea).. Daca nu stii limba la un nivel acceptabil de conversatie si scris, lucurile nu o sa stea prea bine. Nimeni nu e dispus sa vorbeasca engleza daca limba oficiala e alta. In plus, nu o sa ai timp si de job si de cursuri de limba.
Cam astea sunt chestiile care imi vin acum in minte..
Imagine

Bubulutza

21 Aug 2009, 09:08

@ghita_celofan: am ramas impresionata de modul in care ti-ai expus tu punctul de vedere despre tarisoara asta :) ...insa daca imi permiti as vrea sa te intreb ceva, tu spui :
"Cand o sa plec (pentru ca o sa plec intr-o zi din Romania) o sa-mi iau familia cu mine si o sa am prieteni in zona. Genul meu de prieteni.."
daca iti iubesti tara asa de mult, de ce esti atat de convins ca o sa pleci...? ce anume te alunga/atrage spre alte meleaguri :?:

badganaflee
V.I.P.

21 Aug 2009, 09:58

frumos ghita, foarte frumos " ca bine graiesti ", oricat de bine ti-ar merge in alta tara pe plan financiar, daca nu ai prieteni esti rupt de realitate, innebunesti, sa nu mai vorbim de prietena, asa ca daca ar fi sa plec as pleca doar in Franta, Austria, Germy, fratele meu e plecat mereu prin misiuni ( delegatii ) prin dif. tari, acum s-a intors din Africa ( Benin) , a scpus ca e show ce mentalitate au respectivii, ce stil, totul e complet schimbat, merge in dif. tari , face bani, dar TOT mai bine e in RO, cum spune el, pleci 6 luni, te intorci in RO, stai 3 luni, dupa care pleci, tot asa, dar asa a spus si el daca nu ai " friends " pe-acolo o iei razna , toata ziua online pe net/ chat/jocuri, etc, nu ai contact cu societatea, el merge si se intalneste intotdeauna cu 1 /2 prieteni , care lucreaza la aceeasi firma dar in alte tari, iar pe proiect se intalnesc deci e ok, dar fara NO WAY

Cosmin
Admin

21 Aug 2009, 10:10

Imi iubesc tara, imi place foarte mult si multora li se pare lucrul asta ciudat.

O sa plec pt. ca nu mai pot rezista mult aici.. Nu exista infrastructura, nu exista protectie sociala, nu exista spitale in care sa nu fi nevoit sa dai spaga sau in care sa fi taxat cu mii de lei .. Incepand de la primarul din Dolhasca si pana la cei care dorm in parlament, nimeni nu-si da interesul sa faca ceva pt. comunitate, pt. "pulimea" (scuzati expresia) care plateste taxe, impozite, care creaza locuri de munca etc.

De bine de rau, in zona in care stau eu, lucrurile sunt ceva mai bune fata de restul tarii (no offense :) ), insa chiar si asa, lucrurile nu cred ca se vor indrepta spre bine atata timp cat la conducere se rotesc aceiasi incompetenti, pusi doar pe capatuiala si carpeala.
Ne lipseste spiritul civic, nu vrem sa vedem ca traim toti intr-o comunitate. Suntem in mare parte individualisti, multi vor bani peste noapte, viseza la vile cu piscina si milioane in cont. Dar nu stiu sa-si scrie corect nici macar numele si adresa, scupia seminte pe geamul masinii si isi etaleaza kile de aur la gat si alte incheieturi.
Am trait o vreme intr-un mic orasel din Austria...300 de familii, maxim. Si in satucul asta saptamanal aparea un ziar, editat de o mica redactie. Si am intrebat un localnic de ce au nevoie de ziarul asta si de ce toata lumea are abonament, satul fiind asa de mic. Mi-a raspuns un lucru care la vremea respectiva mi s-a parut incredibil.. A zis ca toata lumea cumpara ziarul nu ca sa citeasca ce scrie in el, ci pt.faptul ca in redactie lucreaza Hans si Gerhard si alti cativa care au familie, au copii si trebuie si ei sa traiasca... :)
Asta lipseste romanilor...spirit civic..
Multe din firmele din Romania practica adaosuri de pana la 1000 % (da, n-am gresit, o mie la suta :shock: ) la produse importate sau la servicii. Toti vor sa faca bani repede si cat mai multi..
Eu nu sunt asa...Si imi cresc copilul in acelasi fel.. Vreau sa traiesc in liniste, vreau sa am parcuri in care sa ascult cum ciripesc pasarile, sa am munte unde sa citesc linistit o carte, sa am locuri in care imi pot duce copilui sa se joace si sa fiu convins ca e in siguranta. Vreau sa fie curatenie pe strada, in casa scarii si in parcuri. Vreau sa existe drumuri acceptabile, vreau ca 100 de km sa nu ii fac in 3 ore, vreau sa fiu respectat si vreau sa mi se vorbeasca frumos la magazin, pe strada etc.
Chestiile astea nu le am in Romania (cu foarte mici exceptii). Pt. mine banii nu reprezinta absolut nimic. Nu urmaresc sa-i strang, urmaresc sa-i cheltui pt. mine si familia mea. As fi putut strange bani sa-i intorc cu lopata (la propriu), insa asta ar fi insemnat sa renunt la timpul pe care l-as fi petrecut cu familia si prietenii. Timp care in opinia mea nu se poate masura in bani. Fie ei chiar zeci de mii de euro.
Cand o sa simt ca nu mai pot trai in Romania o sa plec. Cu regret insa ca nu am putut sa fac ceva, sa schimb ceva in bine. Chiar daca eu tin mult la comunitate si am spirit civic, exista un echilbru intre comunitate si familie. Iar eu o sa aleg familia. Intodeauna.

In fine..iar am deviat de la subiect. Si ca sa mai punctez ceva la subiect, sfatul meu pt. cei ce vor sa plece (venit de la un individ care a trait ceva vreme in "occident' :lol: )...Ganditi-va bine unde vreti sa mergeti si ce vreti sa faceti. Asigurati-va ca aveti bani pt. a trai cel putin 3 luni fara a avea un job. Fiti bine pregatiti in domeniul in care vreti sa lucrati. Fiti siguri ca vorbiti bine limba tarii respective. Pastrati tot timpul o rezerva de bani egala sau mai mare cu valoarea unui bilet de avion / tren / autobuz etc. acasa - nu se stie cand o sa fiti nevoiti sa va intoarceti-.
Imagine

Bubulutza

21 Aug 2009, 10:21

@ghita_celofan: cred ca modul tau de gandire este un exemplu bun de "anti" emigrat din Romania :wink: ai dreptate (si cu partile bune si cu cele rele referitor la tara asta) si ma bucur ca mai sunt oameni ca tine...putini, dar mai avem sperante! astea macar mor ultimele...sperantele adica :( eu zic sa nu renunti !!! eu inca nu am renuntat...desi...vad si in jurul meu oameni tineri, cu educatie care pleaca din tara asta in speranta unei vieti mai bune...cred ca se poate sa ai o viata buna si aici...diferenta o face doar atitudinea fata de prioritatile vietii ... :)
suntem saraci...si in spirit civic ...si in educatie...si in respect fata de cei care ne inconjoara...acum se vad efectele unor ani in care nu s-a pus accentul pe nimic - toata lumea a cautat sa faca diverse combinatii si.... "sa ne fie noua bine" :)
cred ca nu o sa vedem niciodata "the greater good", tot timpul o sa fim interesati mai mult de noi insine, decat sa ne fie la toti bine...asta apropos de ziarul din Austria... asta este modul nostru de abordare a vietii...de multe ori gresit...mai avem multe de invatat....trebuie doar sa vrem! :(

gzhazh
Bihoreanu
Subiect Autor

21 Aug 2009, 10:52

ghita celofan a sintetizat cam tot ceea ce doream eu sa spun. Simt exact la fel ca el, am avut ocazia sa vad multe tari si sa stau ceva vreme prin ele. Am fost educat intr-o familie buna, cu simt civic si respect pentru ceea ce ma inconjoara. Dar pacat ca suntem prea putini sa luptam impotriva curentului. Pentru mine Romania nu mai are sorti de izbanda inca 100 de ani de acum incolo.

Sa revenim un pic la partea practica: care este cea mai buna metoda de a emigra ?
-pleci in noua tara cu bani in buzunar, stai in chirie, incerci sa gasesti acolo la fata locului ?
-cauti job direct de aici incercand sa ai totul aranjat cand ajungi acolo ?

Ambele metode au dezavantaje: prima - exista riscul sa nu gasesti si sa toci bani stand degeaba, a doua - nu esti angajat pentru ca esti de undeva departe, angajatorul nedorind sa se complice.

Cum procedam ?

Cosmin
Admin

21 Aug 2009, 10:57

Bubulutza...Nu e vorba de mentalitate anit-emigrare. Ca si "fost emigrant", stiu ce inseamna sa traiesti in alte medii care pun accentul pe colectivitate.
Probabil cei care nu sunt suficienti de documentati cred ca a trai in alta tara e mult mai bine ca in Romania. Este, daca vorbim de civilizatie, drumuri, recreere. In schimb munca e la fel, banii sunt mai multi, timpul liber e mai putin. Viata e mult mai ieftina in Germania, de exemplu, cu orice job nu ai griji ca nu poti plati chiria si ca nu ai ce manca. In schimb, timpul tau liber e mult mai putin, oamenii sunt foarte reci si nu poti conta pe nimeni. Si dau iar un exemplu..
Am invitat intr-un weekend la mine acasa un coleg de servici (ma ajuta cu magazinul pe care il administram). Il stiam de aproape o jumatate de an, parea intr-adevar mai rece, nu discuta niciodata despre el, relatiile noastre erau strict colegiale. Cum nu aveam pe nimeni mai apropiat disponibil, l-am invitat impreuna cu prietena lui intr-o sambata sa facem un gratar in curte. I-am spus ca de carne ma ocup eu, presupunand ca aduce si el macar o sticla de vin, avand in vedere ca vine pt. prima oara la mine ca si musafir. Pe langa faptul ca a intarziat apropape o ora, a venit si el si prietena lui cu mana-n fund, nici macar o punga de covrigei n-a adus, a mancat, a baut, a spus multumesc frumos, s-a ridicat de la masa si a plecat. 30 de minute a durat vizita, iar eu in timpul asta am facut pe chelnarul. Bineninteles ca nu i-am zis nimic, mi-am dat seama ca asa e el (si ca el sunt multi) si ca omul a acceptat o invitatie, fara alte obligatii.
Nu generalizez, poate el e doar un caz izolat, sunt convins ca exiata si alte caractere, insa eu de genul asta de oameni m-am lovit.

Referitor la emigrare...Depinde ce vrei de la viata. Eu mi-am expus mai sus punctul meu de vedere, care sunt convins ca e diferit de al multora.
Am ales linistea si timp liber pt. mine si familia mea in detrimentul banilor.

Gzhazh, eu as alege prima varianta...satisfactia o sa fie mult mai mare..
Imagine

cornelius

21 Aug 2009, 13:23

stiu ca e topic despre emigrare, insa noi toti cei care vrem sa plecam, n-am putea sa ne adunam sa facem in asa fel sa plece toate jigodiile din tara asta?
de ce sa plec eu, sau tu, sau altul? pentru ca totul depinde de noi sa schimbam ceva in bine.
as putea sa scriu 1.000 de motive pentru care as pleca, dar eu ma incapatanez sa stau, pentru ca asa cum este a mai ramas inca ceva: relatiile interumane inca intacte, nu perfecte, intacte.
cu totii am fost plecati, avem rude, prieteni, cunostiinte, stim cum e afara, totul perfect insa oamenii insingurati, robotizati, automatizati, etc.
ne apropiem de cei 20 de ani de "stupid people" prezisi de Brucan, daca trec fara sa facem nimic... o sa fie vai de noi!
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

PapaGiorgio
D U D U

21 Aug 2009, 14:58

Ma numar si eu printre aceia care regreta amarnic ca s-a nascut in tara asta. Aveam 12 ani in 1989 la "Revolutie" si in naivitatea specifica varstei am crezut alaturi de ai mei ca o sa fie bine. Ce a fost se vede. Au trecut 20 de ani in care nu s-a facut nimic, in care a existat interesul de a nu se face nimic. La putere in Romania este prostul gust, mitocania, hotia, maneaua, punga de seminte si multe altele. Ce e de facut? Parerea mea ca nimic. Nici 100 de ani sa treaca si nu o vom lua pe drumul cel bun, pe care il dorim cu totii.

In ceea ce priveste emigrarea, GO FOR IT daca se poate si exista hotarare in acest sens. Si cu cat mai devreme, cu atat mai bine. Adica la un 22-25 de ani e altfel decat sa pleci la 30-35 de ani si cu familie cu tot. Sincer, mi se pare ca oriunde ar fi mai bine decat in Romania. Numai sa poti rezista acolo. Pentru ca acasa raman cei dragi (familie, prieteni, cunoscuti). Evident sa poti gasi si o sursa de trai, insa daca exista hotarare se poate face orice. Eu am lucrat aproape tot anul 2007 in US (New-York), am vazut si am trait lucruri uluitoare pentru mine. Totul mergea din plin pentru toata lumea. Insa cand a fost sa revin acasa, mi s-a parut ca Romania e cea mai frumosa tara din lumea asta, ziceam atunci ca n-as rezista definitiv departe. Eu insa recunosc deschis ca nu as putea sa plc definitiv...sa las totul aici si sa o iau de la capat. Nu ma vad atat de puternic, nici eu nici sotia.
Dar cine poate, mergeti fratilor, ca asta nu e tara in care sa iti cresti copii si in care sa traiesti decent.

Fratele meu traieste de 6 ani in Montreal, Canada. Plecat pentru ca aici se saturase. Castiga bine, dar pentru ei nu era suficient. Nu sunt atat de atasati de familie, prieteni, de obiceiurile romanesti (asa cum sunt eu) si au rezistat altfel. Au plecat 4, acum sunt 6 cu totii si totul merge brici la ei. Imi zicea cu ceva timp in urma ca nu ar reveni definitiv in tara nici mort.

Asta e...din pacate tara asta deocamdata nu ofera mare lucru, insa eu unul sper si imi doresc sincer sa putem iesi din mocirla la un moment dat. Macar pentru juniorii care vin din urma si pentru care sincer mi-e groaza ca trebuie sa treaca si ei prin ceea ce trecem noi. :(

Multa bafta! :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC