Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cev13

Re: Spune-mi ce NU iti place la Seatul tau!

22 Dec 2009, 09:09

Bogdan90 scrie:
PapaGiorgio scrie:
Seat Leon 1.4, 85CP, aprilie 2008, 11 500 km:

1. Remarc si eu vizibilitatea redusa din cauza stalpului stanga fata...necesita multa atentie pentru ca nu se stie...
2. Lipsa scutului este si ea o problema, tinand cont de garda la sol a masinii si mai ales de minunatele borduri intalnite cam peste tot;

Cam astea ar fi, altfel mi-e draga de nu mai pot... :love7: :love4:

Ciudat ca iti lipseste scutul... a mea tot din 2008 este si am scut... vezi poate au "uitat" sa ti-l puna la loc dupa o revizie

Cred ca se refera la scutul metalic... nici eu nu-l am :(
LEON 1.4 2008

C_kst

22 Dec 2009, 11:28

Ce nu imi place....volanul...
Detailing Interior - pt cine vrea sa readuca interiorul la viata viewtopic.php?f=96&t=12464&p=270513#p270513

SHAJ

31 Ian 2010, 23:58

leon 1.6 16v an 2003 135 mii km
>apa loc pasager stg spate>problema rezolvata intre timp se schimba garnitura de sub difuzor
>problema abs,se infunda canalul de scurgere apa de la filtrul de polen si imi face o masa urata, se parinde abs ul si atentionarea rosie (!),trebuie cu torbojetul curatat canalul si problema se rezvolva>reprezentanta a cerut schimbarea calculatorului de abs,in iasi daca nu stii cu ce se mananca diagnoza si mecanica esti halit de reprezentante si service uri aparute ca ciupercile dupa ploaie
>martor check aprins,nici acum rezolvata am fost si la reprezentanta,habar n au cum se schimba o bucsa dapai sa ajunga sa rezolve aceata problema,am avut firele de la sonda lambda topite de catalizator,la schimbatul filtrului de ulei de catre marii meseriasi de la service master auto iasi mi au dat din inconstienta,prostie,nestiinta peste fir si l au lipit de catalizator.am schimbat sonda din pacate checkul ramane aprins trebuie sa verific instalatia electrica sonda lambda pana in calc motor,masina merge ff problema chiar si cu martorul aprins dar e riscul de depuneri pe catalizator,o rezolv in primavara
>probleme fluctuatii relantiu,tot meseriasii de la master auto mi au curatat clapeta de acceleratie fara ca ea sa mai fie scoasa,au dat cu o solutie pe ea si toata mizeria,calamina si ce mai erau s au depus pe axul de sub clapeta si pe galeria de admisie,problema rezolvata dupa bani multi cheltuiti pe la reprezentanta cu diagnoze si alte rahaturi cu o curatare simpla de catre mine a clapetei>reprezentanta a cerut segmentarea motorului
Trag si un semnal de alarma cu baietii de la reprezentanta Iasi Moldotrans si cei de la Master Auto care isi bat joc de clienti,merg pe acelasi principiu obosit si expirat de jecmanire,noroc ca internetul e mare si se gasesc rezolvari la probleme ce aparent par mai complicate
Din pacate Seatul Leon e o semidezamagire pentru mine,probleme gen apa in masina si contacte imperfecte datorita depunerilor de mizerie numai pe la marcile autohtone am mai intalnit,ce mai salveaza din pacatele masinii e spiritul si designul tanar al leului alaturi de o stabilitate corecta pentru masina din clasa in care face parte.
Seat Leon 1.6 16V BCB 105 hp
Power by Repsol Oil / Kyb Shock Absorbers/Hengst Filters/ATE Brakes

LTZ

01 Feb 2010, 00:22

noua ibiza, 2008 septembrie 14000km

1. greieri la plansa de bord,partea stanga de la sofer
2. bazaie o boxa din usa fata dreapta, asta incepand cu 2 luni de cand am luat-o( oare tine de garantie sa o schimbe sau ma taxeaza, stie cineva??)
3. lipsa covoraselor pt versiunea stylance
4. lipsa luminii in torpedo, care si asa e minuscul...

Trandafir

13 Dec 2011, 15:33

LTZ scrie:
noua ibiza, 2008 septembrie 14000km

1. greieri la plansa de bord,partea stanga de la sofer
2. bazaie o boxa din usa fata dreapta, asta incepand cu 2 luni de cand am luat-o( oare tine de garantie sa o schimbe sau ma taxeaza, stie cineva??)
3. lipsa covoraselor pt versiunea stylance
4. lipsa luminii in torpedo, care si asa e minuscul...

Eu i-am dat 2 pumni la boxa din fata dreapta k bazaia si i-am spart capacul si acu caut toata fata dreapta k se vede urat

noobinfect

13 Dec 2011, 16:07

Ibiza Fr 2006 987000 km
-ma deranjeaza suspensiile ca sunt cam tari ptr drumurile noastre,dar m-am obijnuit(mi se rupe sufletu cand mai dau peste o denivelare)
-lipsa de lumini in torpedou si in porbagaj.
In afara de astea, super multumit...caluti multi si consum fff mic.
Ex: SEAT Ibiza FR

mirceamircea

13 Dec 2011, 17:06

noobinfect scrie:
Ibiza Fr 2006 987000 km

Scuze, ai greșit, nu? Sunt de fapt 98,700 km, nu?

Ex: Cielo '97 GLE

noobinfect

13 Dec 2011, 17:17

Da...fac 100k imediat :P am scapat mai multi de "0" acolo
:drunken:
Ex: SEAT Ibiza FR

mirceamircea

13 Dec 2011, 17:34

noobinfect scrie:
Da...fac 100k imediat :P am scapat mai multi de "0" acolo
:drunken:

:) Ar fi fost o treabă să-ți mai placă Ibiza și la 987,000 :)

Ex: Cielo '97 GLE

lucianphilip

02 Mar 2012, 20:24

Cordoba 2005 1.9 TDI 74kw 101cp
nu ma deranjeaza mare lucru,doar...
vizibilitatea redusa pe partea stanga fata
si spatziul cam mic in interior,mai ales in spate!
in rest toate bune si frumoase! ....deocamdata! :) drive safe tuturor! :drive

tytelu1

10 Mai 2012, 10:37

Seat Exeo Style 1.8 TSI 120 CP din 2010 M.Y.2011 momentan am 24.600 km.

1.Frana de mana da in cotiera la ridicarea ei,fiind mai in fata cotiera sau mai lunga,cum vreti voi sa ii spuneti,are si un avantaj placut :) pot sa schimb vitezele fara sa ridic cotul/mana de pe cotiera.
2.Lipsa becului din torpedo,la o masina de peste 20.000€ sa faci economie la un amarat de bec..
3.Spatiul de depozitare din usi gandit prost,este greu accesibil
4.Sezutul este prea sus la scaunul soferului,cu scaunul la max. jos si volanul max. sus, aproape ating cu genunchii volanul la intrare in masina si am 1.80 inaltime.
5.Spatiul pt. locurile din spate este la limita.
6.Pozitionarea proasta a prizei de 12.V ,daca pun la incarcat navigatia sau tel. cablul trece fix pe langa schimbator
7.Lipsa fractionarii complete a locurilor spate,se rabateaza doar spatarul nu si sezutul.
Poate vi se par cam multe :D dar in realitate nu e chiar asa rau:P
In rest masina imi place din ce in ce mai mult,sa stai la volanul ei si sa o conduci e o adevarata placere,o conduc la fel de placut ca si in primele zile:)
Seat Exeo 1.8 TSI 120 HP

mususk266

10 Mai 2012, 15:52

hul-hul scrie:
Inmatriculata in Ianuarie 2008, km 51000
minusuri: -zgomot rulare
-mocheta greu de curatzat
-montantii A prea obtureaza vizibilitatea in unghiuri importante
-daca era cu 5 cm mai lata
-prea mult plastic la interior(dar nu scartzaie deloc)
-buson cu cheie
-functzionarea stergatoarelor pe intermitent este conditionata de senzorul de ploaie si care nu prea le nimereste
-functzionarea prizelor led 12v(3 la numar)doar pe contact

legat de altea freetrack, de acord mai putin primele doua puncte: mocheta si zgomotul rulare care nu mi se par a fi de trecut la sectiunea minusuri.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Snopy

11 Mai 2012, 08:55

Buna ziua la toti,
Am un Seat Leon 1P din 2008 cu 58.000km 1.4 16V sincer is f. multumit de ea imi place cum se comporta. De dotari nu vrau sa comentez eu zic are tot ce iti trebuie pt. a te simti bine in ea si pt. a o conduce la drum lung, normal s epot face imbunatatiri sa schimb sa o personalizezi cum iti place dar sincer eu nu-s fun is multumit asa poate o sa schimb casetofonul o sa pun o NAvi si farurile sa pun xenon dar asta tine de dotari.
Neplacerile mele sau zis asa minusuri :
-Vizibilitatea in curbe can nasol, trebuie sa ma misc (inclin) cu corpu spre mijloc sa vad bine in stanga
-Ce ma deranjeaza sunt oglinzile din stnaga si dreapta is cam mici sau nu au unghi prea bun fata de alte marci poate gresesc eu dar pe mine umpic ma deranjeaza dar m-am obisnuit
-Vizibilitatea in spate cam nasol trebuie sa scot capul pe geam sa ma asigur mai bine sa ating pe cineva
-Calitatea materialelor putea fi mai buna zic eu

In rest sicner imi place masina am facut compromis cu ea cum se zice si ma serveste bine in trafic.