Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

eddy_wtx
LowRider

Re: Vand 2 tobe Remus! Brand New

18 Oct 2009, 14:39

Scuze ca te intreb, dar ce este acela? Sunt familiarizat u termenul, dar nu stiu ce face, cum arata, si la ce se potriveste

Ciosmi
Subiect Autor

18 Oct 2009, 14:50

Cat-back

Cat-back (also cat back and catback) refers to the portion of the exhaust system from the outlet of the catalytic converter to the final vent to open air. This generally includes the pipe from the converter to the muffler, the muffler, and the final length of pipe to open air.

Cat-back exhaust systems are a very popular aftermarket performance enhancement. They generally use larger diameter pipe than the stock system. Good systems will have mandrel-bent turns that allow the exhaust gas to exit with as little back pressure as possible. The mufflers included in these kits are often glasspacks, again to reduce back pressure. If the system is engineered more for show than functionality, it may be tuned to enhance the lower sounds that are lacking from high-RPM low-displacement engines.

Ti-am atasat 2 poze cu catback-ul
Eu nu ma pot folosi de el,nu e dedicat 1p:( .

Imagine

Imagine

eddy_wtx
LowRider

18 Oct 2009, 14:56

Eu sunt interesat pentru cineva cu un Golf 4

Ciosmi
Subiect Autor

18 Oct 2009, 15:00

E posibil sa se potriveasca!pe cutie scrie exact pe ce masini/motorizari se potriveste insa am uitat :lol:
Nu m-am gandit la vanzare pt ca ar fi foarte scump,un catback remus nou costa ~500euro,iar sa il dau pe degeaba cum dau tobele astea nu pot.
Asa ca momentan ramane la vanzare doar toba mica

luci&dana
VIP

18 Oct 2009, 22:25

Sistemul de evacuare catback inseamna eliminarea traseului standard al masinii dupa catalizator si inlocuirea lui cu un traseu de inox cu diametru mai mare, toba sport eventual si terminatie. Tot acest ansamblu de evacuare permite o curgere mai buna a gazelor de evacuare si inevitabil o crestere de putere.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Ciosmi
Subiect Autor

23 Oct 2009, 00:11

Up

Ciosmi
Subiect Autor

24 Oct 2009, 01:05

Se poate inchide/sterge