Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vik
Subiect Autor

Huruit la viraj stanga

11 Aug 2009, 18:13

Salut.

Incep subiectul cu o vorba pe care mi-a tot repetat-o un tinichigiu care a schimbat azi catalizatorul la seatul meu: "Ai masina - ai probleme" :)

Cum am mentionat, azi am fost la "tobosar" imi huruia sub masina si credeam ca-i sparta, dar am aflat ca era distrus ceva in catalizator si umblau bucati prin teava deja. Ma rog, problema cu toba s-a rezolvat, dar la prima curba spre stanga am auzit un sunet in plus (pe care probabil nu-l auzeam inainte din cauza tobei - nu sunt sigur daca e coincidenta)

Sunetul se aude cand virez la stanga doar, volanul intors tare, nu neaparat de tot, doar cand accelerez si eliberez ambreajul.
Daca calc ambreajul sunetul dispare odata cu turatia motorului.

Repet, sunetul/huruitul se aude doar cand fac virajul in dreapta.

Nu sunt bun la mecanica, dar mi-am format o idee despre ceea ce se intampla. Ma gandesc ca poate avea legatura cu compresoru ala care are grija de schimbarea directiei. Am facut legatura aceasta pentru ca ma gandesc ca functionarea acelui compresor o fi legata cumva de turatia motorului (ziceam mai inainte ca huruitu disare cand calc ambreajul, chiar daca inca merg in cerc spre stanga)

A mai patit cineva asa ceva cu masina lui?
Stiti despre ce este vorba? (daca da - ce costuri a implicat?)

Multumesc anticipat.
Leon - Seat Leon

marian_iam
V.I.P.

Re: Huruit la viraj stanga

11 Aug 2009, 19:12

simti si bataie in roata ? s-ar putea sa fie planetara!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

vik
Subiect Autor

12 Aug 2009, 19:52

... si de ce dispare huruitul cand calc ambreajul?
Leon - Seat Leon

Bamse
Moderator

13 Aug 2009, 10:48

pt ca atunci se poate sa fie de la ambreiaj...sau doamne fereste sa nu fie ceva de la cutie....
pt ca atunci cand apesi ambreiajul, se decupleaza cutia.
In curba se forteaza putin planetara, implicit forteaza sa zicem si in cutie.

trebuie sa verifici amanuntit problema sa nu ai vreo surpriza neplacuta.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

vik
Subiect Autor

13 Aug 2009, 11:58

aud huruitul si cand merg inainte. Pe la 2000 rotatii il aud scurt si dispare :(

Dar se intensifica si devine continuu doar cand iau curba stransa la stanga.
Leon - Seat Leon

Bamse
Moderator

13 Aug 2009, 12:07

neaparat dute la un service....sa iti verifice cineva care stie exact ce face. Ti-am zis sa nu ai vreo surpriza neplacuta in viitor.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

gzhazh
Bihoreanu

18 Aug 2009, 14:00

Ridica masina cu un cric, si invarte de roata cu mana. Daca mai auzi huruitul si atunci s-ar putea sa fie de la rulmentul din discul de frana.
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com

vik
Subiect Autor

18 Aug 2009, 14:09

nu era planetara, nu era rulment.
Cum ziceam, mi-au schimbat catalizator si tubu - acolo nu au fixat bine nu stiu ce suport. :)
Leon - Seat Leon

FlorentinPavel

03 Sep 2009, 10:01

Am patit eu aceeasi faza. M-am trezit ca-mi huruie conducta de la tobe, cea cu catalizatorul, doar ca la mine se desprinsese din sudura o brida. Am rezolvat problema cu un colier, totul OK. Tot incercand sa aflam ce are masina, pana ne-am prins la nu stiu cate ateliere si reprezentante VAG, am remarcat ca era slabit cauciucul din suportul cutiei de viteze, iar cutia era lasata usor pe o parte, astfel incat se modificase aliniamentul grupului motopropulsor pe caroserie si intra mai greu in viteze. Cand am schimbat si suportul respectiv, la primul giratoriu am auzit un huruit cand viram aproape maximum la stanga. Mecanicul nu centrase bine acel suport, iar planetara izbea in cutie la viraj, toate mecanismele rulau strans in viraj si huruiau atat rulmentul planetarei, cat si cutia, fara se fie defecte neaparat. Poti distruge masina daca nu esti atent, rupe planetara, sparge cutia, pierde grupul motopropulsor de pe masina. Am pus totul asa cum trebuie, acum nu mai sunt probleme. Puteam sa o patesc rau de tot.