Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dmc_max
Subiect Autor

vopsire manere usa

10 Aug 2009, 13:06

cum pot sa dau jos manerele de la usi ca sa le vopsesc
nu au suruburi si imi e frica sa trag de ele
masina e un seat cordoba 2000 , 4usi

Imagine

am atasat si poza cu manerul insine

Va multumesc
SEAT CORDOBA 1,6 An 2000

ionutblv
BLV SCENTS

Re: vopsire manere usa

10 Aug 2009, 13:16

nu are suruburi, in schimb are pe interiorul manerul niste cleme ...incearca cu multa atentie cu ceva ascutit, 1 surubelnita lata :wink:

dmc_max
Subiect Autor

13 Aug 2009, 11:01

reusit

se sesface prima data plasticul de la deschizator usa
dupa aceea din partea din exteriorul usii cu o surubelnita se incearca usor
mare atentie nu trageti ca ca rupeti piciorusele
bafta la toti
o sa pun poze cu ele facute in carbon:)
SEAT CORDOBA 1,6 An 2000

Stejar

14 Sep 2009, 13:16

Salutare! Toate manerele de Cordoba, modelul vechi cel putin, te fac sa le demontezi la un moment dat din cauza vopselei foarte proasta din fabrica. Intrebarea e ce solutie ati gasit? Le-ati vopsit? Ati folosit grund, de care, dar lac?
Tare mult as aprecia un pic de ajutor, multumesc.

deyuuu
ARDELEANU

14 Sep 2009, 14:25

hmm si eu ar trebui sa le vopsesc ... spuneti ce si cum ... si un pret aproximativ va rog

Stejar

21 Sep 2009, 08:16

Le-am demontat, le-am lustruit, le-am dat cu grund pentru plastic(profesional) si apoi vopsea si lac. Toate astea mi-au luat 2 saptamani... si multi nervi; (au iesit ca naiba iar vopseaua se cojeste ca si inainte)
Daca ar fi s-o fac din nou as proceda astfel: le-as demonta , intai cele verticale (de sus) prin tragere in plan orizontal, apoi usor manerele propriu-zise prin tragere in plan vertical. Apoi le-as lustrui cu o carpa aspra pe uscat sau cel mult sub un jet de apa calda, cineva spunea ceva de axion... Ideea e ca nu le-as mai da cu smirghel, nici macar de 600, si mai ales nu as incerca nici o variante de curatare chimica cu benzina, diluant de vopsea , otet, acetona etc. Astfel curatate le-as monta la loc si GATA!!! Ar fi un plastic negru , lucios, care ar arata foarte bine si nu mi-ar mai da batai de cap!!

banderas38

30 Sep 2009, 19:47

Salut tuturor! Posed un seat cordoba vario 1900cmc sdi si am intimpinat aceeasi problema, adica vopseaua de proasta calitate de pe manerele usilor. Am rezolvat-o singur, demontand manerele de plastic si vopsindu-le cu o vopsea pt plastic facut-o la comanda la un magazin din baia mare. Pot sa va spun ca am vopsit-o acum 3 ani si inca arata bine. Am efectuat aceasta operatie si fiindca mi-au cedat ambele clapete de la deschidere usa pe interior, (pe care le-am comandat la un prieten in germania, am iesit la jumate pret fata de magazinele cu piese import, sa nu vb de o reprezentanta seat), care sunt de plastic acoperite cu nichel. Operatia de curatare este f importanta, eu am curatat manerele de vopseaua originala cu diluant, dupa care am matuit plasticul cu smirghel cu o finete mare, dupa care le-am suflat cu vopseaua sub forma de spray.Vopsirea si uscarea nu au durat mult, mai mult a durat demontarea si pregatirea tuturor celor 4 manere de la cele 4 usi.
Am folosit 100g de vopsea spray facuta la comanda, care acum 3 ani a costat in jur de 35-40ron.

ady_vopsitoru

25 Oct 2009, 11:21

cea mai usoara metoda si ,totodata si cea mai durabila in timp :dati jos manerele ,se curata cu un diluant nitro,dar trebuie putina viteza deoarece diluantul in exces ataca plasticul,apoi se slefuie usor cu un smirgher granulatie minim 1000,de preferat la apa,se degreseaza bine ,apoi se aplica 2-3 straturi subtiri da negru mat la tub(conteaza si calitatea sprayului f.mult).eu le-am facut pe ale mele de 2 ani si arata super.bafta.
cordoba stela 1.4 16v candy white