Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

yamy
Subiect Autor

kia pro ceed facelift!!!!!!!

05 Aug 2009, 13:22

va salut clubseat intru pe site la voi de ceva timp tocmai pentru a ma interesa despre modelul seat leon... ador aceasta masina si imi doream foarte mult sa o am in posesie.din pacate acest lucru nu s-a intamplat din cauza pretului destul de mare :( .in fine... pana la urma am facut un studiu de piata si m-am hotarat la un kia pro ceed (3 usi). m-am dus ieri la reprezentanta p la baneasa am facut comanda si am avut parte de o surpriza: voi primi in maxim 2 luni un kia facelift :D .din pacate dezavantajul acestui model este ca va avea un motor de 1.4 benzina la 90 de cai... :cry: care din cate am auzit este destul de puturos...lucrul care ma incanta la aceasta motorizare este doar consumul care va scadea fata de motorul precedent un 1.4 de 109 cai.faceliftul vine cu dotari in plus fata de modelu anterior: cheie tip briceag , proiectoare ceata , scaun reglabil lombar , si tetiere pliabile(cred ca asa se numesc) si un interior putin modificat foarte finut dupa parerea mea dar motorul ramane cel de 90 cp. mie unul mi se pare o oferta foarte tentanta... sigurul dezavantaj repet este puterea motorului :? voi ce parere aveti? promit poze cand o sa vina masinuta :D

Bubulutza

Re: kia pro ceed facelift!!!!!!!

05 Aug 2009, 13:36

daca te-ai decis deja: Sa o stapanesti sanatos! :D
cat te costa masina?

yamy
Subiect Autor

05 Aug 2009, 13:54

pretul final al masinii este de 11.100 euro. :D

Bubulutza

05 Aug 2009, 13:59

e ok pretul....
apropos am vazut zilele acestea la o firma de leasing la recuperate MAzda 3 noua zero km - 12.500 de EUR....asta fara legatura cu subiectul...
in alta ordine de idei, mai citeste pe aici pe forum ca e un baiat care are o kia de 109 CP si se pare ca nu sunt tocmai 109, deci 90 e mai realist...
si intra si pe forum kia ...mai gasesti acolo pareri!

succese si sa te bucuri de masina!!!! :bounce:

mihaiu
seattm

05 Aug 2009, 14:54

yamy scrie:
va salut clubseat intru pe site la voi de ceva timp tocmai pentru a ma interesa despre modelul seat leon... ador aceasta masina si imi doream foarte mult sa o am in posesie.din pacate acest lucru nu s-a intamplat din cauza pretului destul de mare :( .in fine... pana la urma am facut un studiu de piata si m-am hotarat la un kia pro ceed (3 usi). m-am dus ieri la reprezentanta p la baneasa am facut comanda si am avut parte de o surpriza: voi primi in maxim 2 luni un kia facelift :D .din pacate dezavantajul acestui model este ca va avea un motor de 1.4 benzina la 90 de cai... :cry: care din cate am auzit este destul de puturos...lucrul care ma incanta la aceasta motorizare este doar consumul care va scadea fata de motorul precedent un 1.4 de 109 cai.faceliftul vine cu dotari in plus fata de modelu anterior: cheie tip briceag , proiectoare ceata , scaun reglabil lombar , si tetiere pliabile(cred ca asa se numesc) si un interior putin modificat foarte finut dupa parerea mea dar motorul ramane cel de 90 cp. mie unul mi se pare o oferta foarte tentanta... sigurul dezavantaj repet este puterea motorului :? voi ce parere aveti? promit poze cand o sa vina masinuta :D

La 11.159 iti luai masina...
E oferta la Leon facelift

yamy
Subiect Autor

05 Aug 2009, 15:17

@ bubulutza. da... intradevar pretul este ok ptr dotarile standard... sincer mi-a venit in minte kia ptr k am mai avut un cielo corean acum ceva ani buni si tata a fost extrem de multumit de el...din cate a auzit de la dealer kia se face in slovacia unde se pare ca au o fabrica la cele mai inalte standarde. ma rog... poate sa fie si vrajeala de dealer :lol: iti multumesc ptr urari.

bogy
K.I.D

05 Aug 2009, 15:25

Salutari si bine ai venit!
Sa iti stapanesti sanatos viitoarea masinuta ;)
In privinta motorului, tot ce iti pot sugera este sa il chip-uiesti :D Nu stiu exact la cati caluti o sa ajungi dar il mai "inviorezi" umpic :)
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

Bubulutza

05 Aug 2009, 15:40

yamy scrie:
@ bubulutza. da... intradevar pretul este ok ptr dotarile standard... sincer mi-a venit in minte kia ptr k am mai avut un cielo corean acum ceva ani buni si tata a fost extrem de multumit de el...din cate a auzit de la dealer kia se face in slovacia unde se pare ca au o fabrica la cele mai inalte standarde. ma rog... poate sa fie si vrajeala de dealer :lol: iti multumesc ptr urari.

parerea mea sincera si personala este ca nu se mai fac masini proaste in zilele noastre...ca mai pica una alta...este inevitabil chiar si la cele pe care dai o gramada de bani...mai ramane in joc pasiunea pentru o marca sau alta si preferintele in materie de dotari si motorizare...nici Fiat-urile si nici "Alfe-le" nu cred ca mai sunt atat de proaste ca inainte....nu includ in aceasta constatare masinile gen: Tata din India sau mai stiu eu ce alte porcarii....important este sa fii tu multumit si fericit de alegerea facuta! parerile despre o marca sau alta vor fi oricum subiective tot timpul :)

PS: cu mare placere :D

yamy
Subiect Autor

05 Aug 2009, 16:16

m-am gandit si eu la asta sa fiu sincer.... ideea cu chipuitul este buna insa am o garantie de 7 ani la masina si imi este ca risc sa o pierd daca ma bag sa modific.... :(

yamy
Subiect Autor

05 Aug 2009, 16:23

@ bubulutza da este ff adevarat ceea ce spui.sa speram ca o sa fie insirata decizia mea ptr o astfel de kia :D

TIBI

05 Aug 2009, 20:50

eu am condus kia 1.4 de 109cp si pot spune ca nu m-a dat pe spate...si asta nu m-as fi obisnuit cu cei 140cp ai masinii mele.
mi s-a parut fara vlaga,motorul e prea ''impins'' si tind sa cred ca daca avea o turbina si/sau compresor lucrurile stateau altfel
n-are cuplu masinuta asta.
cel de 90cp ar trebui sa fie echilibrat si oricum la pretul ala sa ai o compacta...nu e rau
nu o spun cu rautate ,ci e propria parere
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Sylver

27 Aug 2009, 11:08

Ba din contra, in zilele noastre nu prea se mai fac masini bune cum se faceau o data. Ca au multe sisteme de securitate si tehnologie, da este adevarat. Insa o data cu globalizarea, multe, dar multe componente, sunt facute in tari cu mana de lucru ieftina (China, India, Taiwan etc). In plus, nu se mai folosesc nici materialele de alta data. Acum totul e pentru profit. Vom ajunge ca la un moment dat diferenta intre masini sa o faca designul si sigla. Si cam atat.

Felicitari pt masina. Motorul de 1.4 si 90 cai e in speta tot cam cel dinainte, care era fortat pt marketing, puterea la roata fiind asemanatoare cu a unui 1.4 85 cai de pe leon sau 1.4 90 cai de pe astra. Cipuirea nu iti va aduce mare lucru, nu cred ca vei putea sari de 99-100 cai. Faceliftul arata bine, interiorul este excelent, au schimbat in sfarsit lumina aceea protocalie groaznica. Eu ma intreb o chestie: unii cu facut comanda de ceva, dar primesc altceva (masina cu facelift), gen in loc de 109 cai primesc 90. Eu as face scandal pt a primi ceva bonificatii (macar alarma), pentru ca produsul finit nu va fi conform cu contractul. In cazul asta putandu-se cere daune si rezilia contractul. Asta pt cine vrea sa mai stoarca de la dealeri cate ceva. sper ca pe viitor sa se mai trezeasca si service-urile. La 11 mii nu prea aveai variante, decat in Ford Focus sau Citroen C4. Leonul de la 11 mii de euro este o gluma proasta: nu are aer conditionar, nu are nici macar radio CD. Poate la urmatoarea masina vei putea achizitiona ce iti place. Multi km fara probleme si asteptam sa continui jurnalul de bord o data ce vine masina :)
Black Leon benzinar

TIBI

23 Sep 2009, 10:40

am vazut si eu modelul cu facelift...nu m-a dat pe spate
insa imi mentin parerea ca pt o masina de buget este excelenta.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator