Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Matrixu

Re: filtru polen

22 Ian 2009, 10:23

Filtrul de polen cu carbon nu se sufla sub nici o forma. Aceasta operatiune poate fi facuta numai la filtrul de polen normal si nu mai mult de 2 ori. Eu schimb filtrul de aer si de polen cam la 8000km.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

Puffy

Re: filtru polen

22 Ian 2009, 10:41

Orice ar zice ei, oricand pot sa le arat service plan`u si sa le dovedesc ca am facut revizia la un service autorizat (Alto), si ca daca ei nu mi-au schimbat filtrele, eu de ce sa ma bag???? Nu e treaba mea sa ma apuc sa desfac si sa fac ceva la masina, din moment ce este inca in garantie, si acum 5000 km a fost in service... Parerea mea...

Am avut o discutie cu mecanicul care sa ocupat de masina, si mai in gluma, mai in serios, i-am zis ca i-o fac cravata daca pateste ceva, si mi-a zis sa merg fara grija.... Eu asta fac...

Oricum, la urmatoarea revizie, preconizez ca o sa fie in momentul in care masina face 2 ani si iese din garantie, o sa ma duc cu uleiul meu Repsol,cu filtrele mele, cu placutele mele de frana..... Dar inainte de a face treaba asta, o bag la mine la service, o urc pe rampa, si rog un mecanic sa se uite atent la tot, ca in momentul in care ma duc la revizie sa le zic exact ce bocane, ce troncane, si ce trebuie schimbat... Voi avea grija sa fac treaba asta pana imi expira garantia.

yobanane_dbr

filtru de aer ibiza 1.2 12V

09 Feb 2009, 17:49

Ibiza 1.2 12V an2002

Salut. Am si eu o intrebare. Stie cineva cum scot capacul acela care e pus pe motor? Vreau sa schimb filtru de aer, care am vazut ca e undeva sub capacul acela. Daca a mai schimbat cineva, sau stie cum se schimba filtru de aer astept un raspuns :) ...

Multumesc!

marian_iam
V.I.P.

Re: filtru de aer ibiza 1.2 12V

09 Feb 2009, 17:52

foloseste functia de cautare! pentru ca mai este deschis un topic cu aceeasi intrebare!
subiect unit cu cel vechi!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

blecota

Re: filtru aer

09 Feb 2009, 23:14

ca sa scoti capacul de la motor ..trebuie pur si simlu sa tragi de el.. are 4 ventuze....eu asa am facut si mi-am schimbat filtrul de aer.
kamikaze

luci&dana
VIP
Subiect Autor

filtre Ibiza

03 Aug 2009, 21:09

am tot auzit si citit in general despre filtrele auto MANN...eu as vrea sa schimb putin alegerea si sa ma orientez catre alte marci care zic eu sunt cel putin la fel de cunoscute si promovate in alte tari...dar la noi nu. Alte marci mai cunoscute ar fi KNECHT, HENGST, K&N, BOSCH, UFI, PUROLATOR, KOLBENSCHMIDT, MAHLE...etc. Nu incape discutie ca K&N sunt in top...pe mine celelalte marci m-ar interesa sa stiu cate ceva depre ele de la cine a folosit sau cine are de gand sa le foloseasca. Mentionez ca nu stiu daca toti producatorii enumerati fabrica toata gama de filtre sau fac doar ori de aer, ori de polen ori de combustibil....dar orice parere este binevenita
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Breazu
breazu

Re: filtre Ibiza

04 Aug 2009, 12:48

Eu am schimbat toate filtrele la revizie si acum deja ma apropii cu pasi repezi catre urmatoarea,si am pe masina filtre mann.Sunt bune eu ma declar multumit de ele.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

Puf

04 Aug 2009, 13:00

sal
am si eu o mica intrebare:
am o ibiza (2002) filtrul de aer este in capacul de la motor,se poate pune un filtru sport dar nu in capacul motorului ci undeva pe langa,ma refer la filtru rotun,nu mai stiu sigur cum se numeste
Daca se poate pune imi puteti explica va rog cum se monteaza

iulian
gasalb

04 Aug 2009, 21:53

ceea ce vrei tu este un filtru conic.
Imagine
unicul lucru care nu imi place la aceste filtre este ca "respira" aerul cald de la motor,pe cand filtrul original respira de la galeria ce duce la masca frontala a masinii
luci&dana daca vrei sa schimbi filtrul de polen este un tutorial pus de mine la sectiunea tips&triks de la modelul cordoba dar e exact la fel
SEAT CORDOBA

danics

04 Aug 2009, 23:43

am un seat ibiza 1.4 16v am 55.000 km am fabricatie 2004 unic proprietar n-am avut probleme cu nimic decat cu filtru de polen am climatronic si dupa ce ploua in degaza un miros urat am schimbat pana acuma peste 10 filtre de polen toate sunt la fel dece cand le desfac le gasesc umezite????si au un miros insuportabil

marian_iam
V.I.P.

05 Aug 2009, 06:23

incearca sa faci o curatenie pe traseele de aerisire ...
sunt firme specializare care se ocupa cu asa ceva si pe forum.
sau, te duci frumos si-ti cumperi si rezolvi tu problema.
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

luci&dana
VIP
Subiect Autor

05 Aug 2009, 15:38

iulian scrie:
luci&dana daca vrei sa schimbi filtrul de polen este un tutorial pus de mine la sectiunea tips&triks de la modelul cordoba dar e exact la fel

nu e vorba ca nu stiu...vazusem alte marci in afara de MANN si as vrea sa le incerc...
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

iulian
gasalb

07 Aug 2009, 23:10

luci&dana scrie:
iulian scrie:

nu e vorba ca nu stiu...vazusem alte marci in afara de MANN si as vrea sa le incerc...

nu cred ca s-ar cunoaste cine stie ce diferenta,aici,eu folosesc tot mann si cred ca pret/calitate sunt destul de bune.salutari!
SEAT CORDOBA

luci&dana
VIP
Subiect Autor

11 Aug 2009, 16:51

Azi am luat toate filtrele pentru revizie, in afara de filtrul de aer pe care il vreau K&N. Filtrele sunt Mahle, fabricate in austria, luate dupa codurile originale ale masinii. Filtru polen cu carbon, filtru benzina si filtru ulei = 150 ron
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

bluemoon

13 Aug 2009, 17:33

filtru de ulei si filtru de benzina la cati km tebuiesc schimbate, stie cineva? "Speedy" a mea are 60.000 de km si o duc saptamana viitoare la doctor...Cat costa un filtru de ulei ca nu am gasit nicaieri. :D
Toti avem propriile noastre masini, ale timpului. Unele ne duc inapoi si se numesc amintiri, altele se numesc visuri si ne duc inainte.

Seat Ibiza alb 2003, 1.2, 65 hp, 47kw