Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

CSERCSEY MARIAN
Subiect Autor

Becul cu eroare la motor

31 Iul 2009, 09:57

Va salut si va transmit numai salutari de bine de la Resita.........La Ibiza mea de 1,4 44kw mi s-a aprins becul cu eroare la motor , am fost la tester si mi-a zis ca filtrul de carbon sau ceva de genul asta trebuie schimbat altfel se va strica sonda lamda ,si mi-a resetat si s-a stins becul cu eroarea dar mi-a zis ca o sa se aprinda iar , cand m-am dus sa schimb filtrul la service cei de acolo mi-au spus ca sa astept sa mi se aprinda iar ca sa vada si ei exact eroarea (eu le-am aratat nr ce am vazut pe tester si codul) si astept de mai bine de o luna si nu s-a mai aprins. Ce credeti trebuie sa ma duc sa schimb filtrul care am inteles ca filtreaza gazele de la motor sau a fost o eroare de moment si s-a rezolvat de la resetare? Astept raspuns si va multumesc anticipat.

zz_top79

Re: Becul cu eroare la motor

14 Dec 2009, 08:45

Salut! Nu stiu ce are prietene ca si la mine a facut la fel dimineata o sa merg la vreun mester. Daca aflu ceva interesant iti spun. Sper sa nu fie ceva de genul pompei de injectie cum am azut niste znovnuri la birou. Respect!

CSilaghi

14 Dec 2009, 15:27

Salut. Am stat si eu cu beculetul de Check Engine aprins cam aproape un an. La testarea cu VAG-ul imi dadea - eroare sporadica: amestec prea bogat de combustibil. Cum beculetul se stingea la anumite intervale si apoi se aprindea la loc mi s-a spus ca poate fi de la benzina folosita sau de la sonda lambda. Am rezolvat problema luna asta, din intamplare; Am fost la un dealer sa imi schimb filtrul de benzina si a vazut baiatul ca, ultima data cand a fost inlocuit, mi-au bagat un filtru de 6Bari in loc de unul de 3bari. Si nu prea mergea pe masinuta mea: am o Ibiza 1.2, 47kw din 2004.
Probabil ca solutia nu se aplica la toti care au aceasta problema dar am postat sa stie lumea la ce sa se mai uite cand nu ii dau de cap :D. Merci

Marius_IBIZA

16 Dec 2009, 19:34

Salut baiet! astazi cand veneam de la servici mi s-a aprins martorul de diagnoza motor si palpaie :? :( :( . Poate sa ma ajute si pe mine cineva????
Masina este cea din descriere
My IBIZA is FANTASTIC!
Ibiza 2005 1.4 16v 75cp

alinush

17 Dec 2009, 11:37

Naspa nasol fratilor..
La mine cand aparut acel Engine error, a fost cam nasol, am skimbat doua bobine, dar masina face urat...trepideaza, nu trage, etc.
La ultima kestie a fost Sonda Lambda, din cauza benzinelor de pe la noi si din cauza faptului ca in oras mergem subturat. Daca nu skimbi sonda asta...distrugi catalizatorul, masina consuma muuuult (eu am depasit 12 in oras fara clima)...
Daca nu sta aprins, doar palpaie, ideea e sa incercati sa nu mai mergeti subturat, desi e greu in orase mari.
Nu prea e nika de facut, oricum intre 80 si 100.000 km se cam duce aceasta sonda...nu scapati
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"

Marius_IBIZA

17 Dec 2009, 11:50

alinush scrie:
Naspa nasol fratilor..
La mine cand aparut acel Engine error, a fost cam nasol, am skimbat doua bobine, dar masina face urat...trepideaza, nu trage, etc.
La ultima kestie a fost Sonda Lambda, din cauza benzinelor de pe la noi si din cauza faptului ca in oras mergem subturat. Daca nu skimbi sonda asta...distrugi catalizatorul, masina consuma muuuult (eu am depasit 12 in oras fara clima)...
Daca nu sta aprins, doar palpaie, ideea e sa incercati sa nu mai mergeti subturat, desi e greu in orase mari.
Nu prea e nika de facut, oricum intre 80 si 100.000 km se cam duce aceasta sonda...nu scapati

Adevarul este ca am cam mers cu ea subturat. eu am 141k km. Ideea este ca am luat-o cam acum 2 luni si avea 137k km si de fata cu mine pers respectiva a schimbat sonda lambda. Dar la el martorul era aprins in continuu. De aceea nu stiu ce are.

LA mine nu trepideaza, nu face figuri chiar merge bine.
Si daca tu zici ca poate fi din cauza ca o tin subturata, cum fac sa se stinga martorul ca mor cand il vad aprins.
merci
My IBIZA is FANTASTIC!
Ibiza 2005 1.4 16v 75cp

alinush

18 Dec 2009, 13:35

Daca ai skimbat-o ...in principiu n-are voie sa crape asa de repede...
Engine error ala ...daca te uiti prin carte ...zice ca ar putea fi multe...bujii, sonde, senzori, bobine, etc.
Ar putea fi kiar si Sonda Lambda II ...aia de verifica doar gazele, ca din cate stiu eu ...avem doua
Greu de zis, mai ales daca masina merge OK.
Ai verificat cu Vag'u ?
Si intr-adevar ...pot fi si erori sporadice...amestecuri bogate, si sonda nu functioneaza la parametri normali
Asta e prob in orasele mari, ca n-ai unde da drumu la masina sa mearga cum ii place...

Marius_IBIZA

18 Dec 2009, 16:17

alinush scrie:
Daca ai skimbat-o ...in principiu n-are voie sa crape asa de repede...
Engine error ala ...daca te uiti prin carte ...zice ca ar putea fi multe...bujii, sonde, senzori, bobine, etc.
Ar putea fi kiar si Sonda Lambda II ...aia de verifica doar gazele, ca din cate stiu eu ...avem doua
Greu de zis, mai ales daca masina merge OK.
Ai verificat cu Vag'u ?
Si intr-adevar ...pot fi si erori sporadice...amestecuri bogate, si sonda nu functioneaza la parametri normali
Asta e prob in orasele mari, ca n-ai unde da drumu la masina sa mearga cum ii place...

Cred ca am sa fac o verificare cu VAG ca sa fiu sigur
Merci pentru raspunsuri
My IBIZA is FANTASTIC!
Ibiza 2005 1.4 16v 75cp

bluemoon

19 Dec 2009, 19:37

Sal Marius,

Daca ii faci o verificare cu VAG-ul sa ne spui si noua rezultatul.

Sarbatori fericite,
Toti avem propriile noastre masini, ale timpului. Unele ne duc inapoi si se numesc amintiri, altele se numesc visuri si ne duc inainte.

Seat Ibiza alb 2003, 1.2, 65 hp, 47kw

Aurash

23 Feb 2010, 22:49

Salut
Am o cordoba din 2003 la care sta aprins martorul "engine check"
Am fost la tester cu masina si mi s-a spus ca o bujie da rateu, numai retin care bujie era.
ma intereseaza sa stiu cum pot schimba bujiile?daca pot face singur aceasta operatie sau este nevoie sa merg la un service.
ce bujii trebuie sa cumpar ptr a le schimba pe cele vechi?
multumesc anticipat
O seara buna
Seat Cordoba 1,4 16v;74kw

BALTAZAR2003
Moderator

23 Feb 2010, 22:51

Prea putine informatii...trebuie tip motor, an si vezi ca este posibil sa nu fie doar bujia ci bobina.
Le poti schimba si singur, daca ai cu ce si ceva dexteritate.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Aurash

24 Feb 2010, 00:30

scuze
am uitat sa precizez
tipul de motor este bbz 1,4 16 v 74kw
fabricatie 2003
tipul de la service spunea ca este destul de dificil de schimbat bujiile ptr ca la scoaterea lor se afecteaza bobinele .. nu imi aduc aminte foarte bine cum a spus dar s-a exprimat ca nu imi garanteaza nimeni ca schimbarea bujiilor si a bobinelor( se dezintegreaza) va avea succes
Seat Cordoba 1,4 16v;74kw

alinush

25 Feb 2010, 15:25

Bwhahaha..
Deci sa mor ...numai in RO puteau sa-ti spuna asa ceva...
Imi pare rau...chiar e de ras cu nemernicii astia...
Sa-ti spuna cineva care a skimbat si bujii si bobine ...n-ai cum sa distrugi nika pe akolo daca esti putin atent
Bobinele alea nu sunt din folie de aluminiu si se rup cand pui mana pe ele...
Numai ca ei iti spun asa...ca sa nu-si ia niciun fel de responsabilitate..si daca se strica...se strica...ghinionu' tau ...ca mai trebe sa sari cu leu'...
Traim in RO...

BALTAZAR2003
Moderator

27 Feb 2010, 09:29

Corect, pentru a schimba bujiile trebuie sa ai o cheie de bujii tubulara, preferabil una din trusa de chei cu bratul ce are cliket.
Cel mai bine sa ai o cheie cu limitare de cuplu, intrucat se strang la un cuoplu mare.
Si mai ai nevoie de un imbus...nu mai stiu exact care este, pentru a scoate bobinele de inductie.
Practic bujia este sub bobina...
Cred ca mai am niste poze culese de pe net, cu amplasarea bujiilor.
:lol:
Imagine

Imagine
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Kos

04 Mar 2010, 16:25

Salut baieți, Oradea e cu voi...

Am avut și eu ceva problemă de genul celei enunțate anterior. Adică, la relanti, mașina îmi trepida suficient de tare cât să îmi dea emoții, Check-Enginul aprins. În schimb, nu am simțit absolut nici o schimbare în ce privește felul în care trage mașina. Speriat de martorul aprins în bord și de trepidat, am mers la mecanic. 4 mecanici - 4 păreri diferite :? . Până la urmă, am schimbat bujiile, am pus-o pe tester să îmi reseteze martorul din bord. Am chinuit mașina puțin așteptând să mi se aprindă check-engine-ul din nou. Nu s-a mai aprins până a treia zi, spre disperarea mea... :shock: Un prieten mi-a recomandat să încerc, simplu, să schimb benzina... Zis și făcut. Am băgat 4 litri :roll: :!: de la Agip, am făcut 50 de metri iar martorul check-engine s-a stins singur și nu s-a mai aprins de atunci... În concluzie, cred că benzina de petrom mi-a făcut rău... Sper să nu-mi fi afectat pompa de benzină sau injectoarele.... Sper să vă ajute reply-ul meu...
Seat Ibiza 1.2, 51kw, 70 cp, CalaBlueeeeeeee...