Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor

Gura Ventilatie

15 Iul 2009, 17:49

Incerc de ceva timp sa scot gurile de ventilatie din interiorul masinii ...
ele se pot scoate ... am inteles ca au niste cleme pe interior si ca trebuie tras cu tupeu ... ei bine... am tras cu tupeu, mi-am rupt degetele ... si gurile au ramas acolo ... ceva informatii detineti?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Gura Ventilatie

28 Sep 2009, 15:08

Scoti radioul si bagi mana in sus spre gurile respective. Acolo o sa-ti dai seama cat de tare impingi-tragi ca sa iasa !

O sa caut si in win elsa daca exista o descriere.

Bafta
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Nautilus

19 Dec 2010, 02:19

Eu am reuşit, deşi cu 1 an mai târziu decât trebuie.

Gurile de ventilaţie sunt montate prin presare, cu ajutorul unor mici protuberanţe de plastic care le ţin să nu alunece afară.

Cele 2 guri laterale pot fi scoase trăgând alternativ de fiecare latură cu o şurubelniţă plată. Pentru cea din mijloc e imposibil fiindcă e prinsă foarte strâns, deci trebuie improvizate 2 cârlige zdravene din sârmă de umeraş, care se introduc printre lamelele ce dirijează aerul cam 15 cm spre interior, unde sunt folosite pentru a apuca de "buza" interioară şi trage alternativ stânga-dreapta. Aceleaşi cârlige s-ar putea folosi şi la gurile laterale.

Odată scoase, gurile de ventilaţie pot fi prevăzute şi cu leduri roşii cuplate la iluminarea bordului, ca la Audi S3 şi A3 Mk I. (Ceea ce am şi făcut :) )

Imagine Imagine Imagine

~Nautilus
1966 VW (Broscuta) 1300 - "steaua" spotului publicitar la Orange
2005 Seat Leon FR 1.8T
Blog incomod

nmihai67
Michel-Angelo

19 Dec 2010, 05:29

Salut Nautilus,

Vreau sa vad si eu cum ai bagat acele leduri in gurile de aer, si mai ales vreau sa vad cum se vede,
eu le-am cumparat pe cele de S3 si arata fain.

Pentru scoaterea gurilor de aer , exista o sarma groasa gen carlig, care se baga in gura de aer, prinzi lateralul din interior si tragi zdravan. Asa eviti sa bagi surubelnita pe langa bord !!

Nautilus te astept la urmatoarea intalnire a clubului? Da un semn de viata :cheers , vreau sa compar lucrarea ta cu a mea !! :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002