Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Anturaju93
Subiect Autor

Calorifer bord spart. Cum il repar? Cum demontez ?

09 Iul 2009, 21:06

Salut. Ma confrunt si eu cu o problema la SEAT-ul meu din 1995. Mi s-a spart caloriferul din bord, au iesit aburi prin gurile de aerisire si antigelul s-a scurs pe jos in afara masinii si in masina la picioare, atat la sofer cat si la pasager dreapta.
Am dat bordul jos si am ajuns la inima sistemului de racire/incalzire (masina are A/C si atat, nu este climatronica) dar caloriferul este intr-o cutie de plastic, formata din doua bucati prinse intre ele prin cleme, dar este prinsa cumva de caroserie (de caroseria din fata masinii), este prinsa prin spate cumva si nu am reusit sa o dau jos de pe bord.
Va rog sa ma ajutati, sa-mi dati un sfat despre cum sa dau cutia respectiva (unde se afla caloriferul de bord) jos, eu nu vad nici un surub, in spatele cutiei e aproape caroseria din fata de la motor, dar nu stiu cum sa o dau jos. Stie cineva cum se repara astea?
Administrator la Forum SEO Romania

cristi_mky
Inginer

Re: Calorifer bord spart. Cum il repar? Cum demontez ?

10 Sep 2009, 16:18

Daca nu ti-ai rezolvat problema si esti din Timisoara sau din apropiere, il rezolv eu
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

Anturaju93
Subiect Autor

10 Sep 2009, 18:11

Pana la urma am rezolvat si singur, dar multumesc de interes.

luci&dana
VIP

10 Sep 2009, 20:45

cum ai rezolvat pana la urma?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Anturaju93
Subiect Autor

10 Sep 2009, 21:30

Am dat jos tot bordul impreuna cu conductele de plastic care puteau fi demontate prin care trecea aerul cald, si bordul (vitezometru, etc.) si pe partea motorului sunt niste suruburi care tin cutia din mijloc in care se afla caloriferul. Am desfacut suruburile din partea de motor si din interiorul masinii am tras de cutia din mijloc, am scos cutia afara si inauntru era caloriferul crapat. L-am schimbat cu altul nou, am pus totul inapoi si acum merge ca inainte:d
Uite niste imagini:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

luci&dana
VIP

11 Sep 2009, 15:22

asa arata bordul pe interior??? :shock:
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

niposs

30 Aug 2012, 12:15

Salut. Am o problema cu aerul cald, imi da foarte putin. Acum cateva luni cineva mi-a dat bordul jos, ca la tine si am vazut clapeta de la aer cald/rece, cred ca avea un fel de burete pe ea(placa de tabla are 2 gauri mari). Atunci cand mi l-a dat jos am uitat sa-i pun ceva. Vreau sa stiu daca pot sa ajung la ea doar daca dau jos consola centrala sau trebuie dat tot bordul jos, incepand cu volanul etc.. pentru a ajunge la clapeta? Vreau un raspuns urgent, multumesc!
Cordoba I 1.4l/44kw 1996
Mazda 6 1.8l/89kw 2007

Anturaju93
Subiect Autor

30 Aug 2012, 15:05

atunci cand ai vazut clapeta trabuia sa inlocuiesti buretele de pe ea, pentru a acoperi eficient gaurile din clapeta, eu le-am acoperit pe ambele parti cu carton lipit de clapeta cu adeziv Moment (un fel de prenadez). Ca sa ajungi la clapeta trebuie sa dai afara tot bordul si posibil sa scoti si cutia centrala din bord, cutie in care se afla caloriferul si clapeta.

niposs

27 Oct 2012, 22:29

Deci nu pot sa ajung la ea in alt mod, trebuie neaparat dat bordul jos??
Cordoba I 1.4l/44kw 1996
Mazda 6 1.8l/89kw 2007