Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

CSERCSEY MARIAN
Subiect Autor

yala usa si hayon ibiza

07 Iul 2009, 19:34

Va salut pe toti membrii clubului seat ,am un seat ibiza din 2002 44kw si 60ps ,in mare sunt destul de multumit de el dar am probleme cu yalele de la usi si de la hayon , cele de la usi ingheata iarna de abia le deschid chiar cu spray iar cea de la hayon am schimbat-o acum doi ani si acum mi-a ramas iarasi blocata ,ce as putea face si daca m-as descurca eu singur sa rezolv problema? Pls help.........

BALTAZAR2003
Moderator

Re: yala usa si hayon ibiza

07 Iul 2009, 19:42

Salut,
Foloseste vaselina, nu ulei la spray. Uleiul de la spray se spala usor cu apa, mai bine folosesti ulei de motor injucrar cu o seringa.
Chederele iarna se ung cu unt, ori crema de maini cu glicerina.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

CSERCSEY MARIAN
Subiect Autor

07 Iul 2009, 20:11

Oh am incercat si cu ulei si cu antigel nush ce sa mai fac iar chedarele nu am treaba cu ele pt ca pur si simplu ingheata mecanismu de deschidere din yala , se ridica si" tumburusul "in sus ,de abia dupa ce fac de cateva ori (10-20)de clanta ..........abia atunci se deschide o usa dupa care intru pe oricare usa s-a deschis si atunci incalzesc masina........e un calvar

CSERCSEY MARIAN
Subiect Autor

10 Iul 2009, 11:52

Am rezolvat problema cu yala hayon , am desfacut fata de plastic care-i prinsa in 6 cleme de tabla 3 suruburi si doua cleme de plastic.....si la pargia care actioneaza yala, era slabit sistemul de prindere si nu mai actiona sa deschida , dealtfel e un sistem destul de slabut , tija respectiva are un filet dar este prinsa pur si simplu intr-un lagar de plastic care nu prea tine la gropile patriei noastre , asa ca am ingrosat putin tija cu un mic adaus de naylon si am inchis lagarul fortat sper sa tina .......mai astept de la voi idei despre cum sa fac sa nu-mi mai inghete usile iarna , pe mine ma bate gandul sa desfac toate fetele de usi si sa le capitonez cu ceva pasla ...........e ce parere aveti ?

cornelp

31 Iul 2009, 09:10

Acceasi problema am avut-o si eu la hayon, dar am abordat problema mai sanatos..avand in vedere ca nu poti da jos prea des fata de plastic de pe hayon...i-am bagat pe filetul tijei ce actioneaza incuietoarea poxipol si apoi am bagat-o in lagarul de plastic..si de atunci acolo o intepenit. :twisted:
Seat Ibiza 1.9 SDI, 2001, alb, 68 de ponei..

silviuconstantinianu

yala shi sistem de prindere a usilor

17 Aug 2009, 14:53

nu-mi convine sistemul de prindere a usilor...am o mashina fabr in 2006, ibiza si deja usile par bulite...fac un zgomot ciudat yalele..si usile se deschi destul de aiurea...aveti aceleasi probleme?..o fi oare modul de fabricare eronat?

marian_iam
V.I.P.

Re: yala shi sistem de prindere a usilor

17 Aug 2009, 15:02

ai incercat sa le ungi?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

silviuconstantinianu

17 Aug 2009, 15:34

recunosc k nu...mi se pare aiurea k o mashina veche de 2 ani jumate sa trebuiasca unsa...chiar de tot rahatu..inainte de asta am avut un vw passat din 94...shi nici acum n-are nevoie de ungere la ushi...o sa tin cont...multam...sal

marian_iam
V.I.P.

18 Aug 2009, 06:12

pai daca nu ai tu grija de masina, cine sa aiba?
la cat praf si mizerie exista pe drumurile din romania, este obligatoriu si incepi sa faci lucrari la care nici nu te astepti sa le faci vre-o data!
asa ca ... nu te zgarci cu vasilina! :lol:
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

fiftymozy

Probleme cu inchiderea centralizata

26 Dec 2009, 18:47

salutare....am un ibiza din 2001 si am o problema cu inchiderea centralizata....doar pe partea soferului!!!!acel tzamburus kre face inchiderea si deschiderea mi se blocheaza si trebuie sa apas de mai multe ori pe butonul de la cheie pt a inchide/deschide!chiar ma dispera chestia asta!!!nu pot pune in functiune nici alarma masinii.imi puteti da niste sfaturi ce sa fac fara sa demonteza fata usii???va multumesc:D:D:D

fiftymozy

26 Dec 2009, 22:49

salut baieti....am si un topic la tricks&tips!!!am o problema cu inchiderea/deschiderea usii din partea soferului!!!din iarna trecuta trebuie sa apas de vreo 5,6 ori pt a deschide/inchide usa....mi se blocheaza "tzamburusul" adica coboara/urca foarte greu...parca ceva il impiedica...am crezut k este de la frig chestia dar...chestia e ca de atunci numa asa face!!!nu as vrea sa merg la un service sa dau fata usii jos!!!stiti cumva ce as putea face fara a demonta ceva???mersi

BALTAZAR2003
Moderator

26 Dec 2009, 23:35

Fara a demonta poti doar sa presupui...cel mai bine te duci la un service specializat si se rezolva.
Imagine

alinush

Re: Probleme cu inchiderea centralizata

28 Dec 2009, 10:30

Salut
Fara a demonta fata de usa nu cred ca reusesti
Incearca incet s-o demontezi ...si ulterior vezi de ce nu cupleaza/decupleaza usor
Poate trebuie doar putin unse elementele metalice...
Demontarea nu e kiar dificila, dai un search pe forum si din cate stiu eu baietii au pus poze cum se desface
Bafta
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"

musat ionut

31 Dec 2009, 10:44

Salutare tuturor.Am o mica problema cu un Ibiza din 2002,de cate ori bag cheia si o scot din butucul de la portiera soferului imi iese tot butucul.Imi puteti da numele unor serviceuri din Bucuresti de incredere si cu preturi mai mici ptr a rezolva respectiva problema?Va multumesc,Sarbatori Fericite
ibiza 1.2 coupe

BALTAZAR2003
Moderator

31 Dec 2009, 12:16

Singurul service in care am incredere este cel de la PBV2.
Despre preturi nu stiu, trebuie sa intrebi, vezi ca au un topic special pentru asta pe forum.
Imagine