Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

StCosmin
Subiect Autor

Schimb tamburi spate cu discuri

01 Iul 2009, 08:37

Salut

In primul rand : BINE v-am gasit :D !!!

Sia cum intrebarea:
Si-a schimbat cineva tamburii de pe spate cu discuri? Se poate face? Cat a fost toata operatiunea?

Multumesc

vanburger

Re: Schimb tamburi spate cu discuri

01 Iul 2009, 08:47

acelasi lucru vreau sa fac si eu
dupa lungi cautari am ajuns la concluzia ca e mai ieftin sa iau toata puntea spate de la dezmembrari (pana acum nu am gasit)
IBIZA 1.2 12V- watch out for the stupid idiot behind me Imagine

drw99

01 Iul 2009, 09:03

Si de ce ati vrea tamburi pe puntea spate? Automobilele cu tractiune fata franeaza cam 70-80% sa zic la gol cu rotile de la puntea motoare, deci puntea fata. La o motorizare mai mare se intelege necesitatea discurilor pe toate cele 4 rotile deoarece au o stabilitate mai mare fata de cele cu tamburi care se incalzesc repede, dar cele cu franele cu tamburi au eficacitate mai mare.
La o motorizare gen 1.2, 1.4 franele cu discuri nu se folosesc si la puntea spate si din motive economice si ca nu prea au rost din cauza repartitiei fortei de franare la punti.
Numai bine si folositi frana de motor :wink:

StCosmin
Subiect Autor

01 Iul 2009, 09:24

Atunci sa zicem, ca daca nu pentru eficenta, pentru un aspect mai placut. :)
Se vad destul de urat tamburii ruginiti prin jante, si nu cred ca are rost sa stau sa-i curat si sa-i vopsesc , ca ajung sigur la fel in cateva saptamani.

StCosmin
Subiect Autor

01 Iul 2009, 09:32

Dupa cautari avansate, am gasit un post mai vechi :http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=32&t=3009

Multumesc

luci&dana
VIP

02 Iul 2009, 15:40

costa foarte mult...in jur de 2500 ron si nu se merita investitia. dar cine nu are ce face de banii astia la masina...poate sa faca upgrade-ul
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

STORM

14 Iul 2009, 13:56

nu va agitati aiurea cu discuri pe spate ca nu e nici o sfaraiala !!!! am abs si discuri pe spate iar dc e ud pe jos si franez brusc se duce ca sania !! mai bine baga-ti banii in etrieri cu 4 pistonase si discuri sport pe fata decat sa puneti discuri pe spate care va costa de va rupe... credeti-ma

Bamse
Moderator

14 Iul 2009, 14:40

Inca o data sustin aceasta varianta.
cu 1000 euro cumperi niste etrieri mult mai ok decat cei stoc, discuri mai performante, si placute gen ebc greenstuff...si franarea va fi cu muuult mai eficienta.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube