Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

lexus
Subiect Autor

Leon-ul meu caraie ca un troleibuz

29 Iun 2009, 20:42

Pentru ca nu am vazut un topic similar, l-am creat cu speranta ca va fi folositor mai incolo altora; totusi bat in lemn.

Intai de toate numai probleme cu masina asta; intai s-au aprins toti martorii pe bord, dupa nenumarate vizite la service si ridicat din umeri dar s-a rezolvat cu benzina de 99. Dupa aia o bataie la o roata; iar acum masina caraie ca un troleibuz.

Zgomotul e similar ca acel carait din marsarierre, numai ca e pe alta tonalitate. Nu se aude la renalti, se aude cand acelerez si cand rulez, in toate vitezele. In treptele de viteza superioare nu se aude asa tare, pentru ca il acopera zgomotul de rulare.

Azi am lasat masina la service. A trebuit sa sun eu dupa 8 ore sa aflu ca debia au dat cutia de viteze jos. Asta cu programare.

Concluzia mea, poate am nimerit eu un motor prost, insa mi-a ajuns pana la frunte. La 16,000 de km. atatea probleme. Cu masina iesita din revizie de 1000 de km.

Nu zic ca leonul e masina proasta, insa la a mea imi vine sa ii dau foc, pur si simplu debia astept a termin leasing-ul si a scap de dureri de cap.

In al doilea rand, cu leon-ul am fost lunar (cel putin) in service. Mi-am pierdut toata urma de incredere in service-urile autorizate, sau reprezentate. Nu cred ca lucreaza oameni calificati acolo.

De exemplu atunci cand mi-a batut cauciucul, am dus masina in service, programare, test de drum seful de service, au tinut-o 2 zile sa ma sune ca e gata, iar cand am luat-o facea la fel. Am lasat-o din nou, de data asta mi-au zis ca au echilibrat-o, iar vinovatul eram peu pentru ca am dat in gropi, bineinteles ca am platit.

Am luat masina de acolo si facea din nou tot fix la fel. Am dus-o la Dorel de la vulcanizare unde mi-a aratat in 30 de secunde ca un cauciuc avea o problema pe interior, vizibila de altfel la orice test in care se echibibreaza un cauciuc.

Astept constatarea de la service, unde m-au avizat deja astazi ca probabil e vina mea si ca ma contacteaza sa imi spuna daca e pe garantie sau cat e devizul estimativ, adica pregateste-te fraiere.

O sa platesc si de data asta, o sa va tin la curent sa stiti si voi care e problema, insa daca simt ca ma iau la misto inca o data in tara asta ma duc direct glont la OPC ca vad ca e singura institutie de care au frica.

Iar cand termin leasing-ul ii dau foc.

Ca sa fiu sigur ca moare, il arunc si in prapastie.

Scuze daca am deviat, va tin la curent cu evolutia.
Leon 1.6 8V 102 CP

gica

Re: Leon-ul meu caraie ca un troleibuz

29 Iun 2009, 21:10

naspa frate...chiar ma sperie unele chestii:(

bertzi43
B-82-AJS

29 Iun 2009, 21:12

de curiozitate ai fost la acelasi service de fiecare data :?:
incearca sa faci reviziile si alte reparatii si in alta parte decat la PBA(din cate stiu cu ei ai avut o gramada probleme :D )din cate serviceuri sunt in buc trebuie sa gasesti un mecanic mai priceput :D
lexus scrie:
Iar cand termin leasing-ul ii dau foc.

nu trebuie neaparat sa ii dai foc,poti face cedare de leasing si scapi de o cheltuiala in plus cu benzina care ii dai foc :lol:

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

lexus
Subiect Autor

29 Iun 2009, 21:49

Da, am fost la acelasi service de fiecare data, pentru ca e aproape de mine, e aproape metroul pe care il folosesc ca sa pot ajunge la service dupa ce las masina.

Ce sa zic, poate ca ar trebui sa incerc alt service.
Leon 1.6 8V 102 CP

Bamse
Moderator

30 Iun 2009, 09:44

pai as zice ca da....ar trebui...si ar fi trebuit de mult sa iei aceasta decizie...
daca iti dau de 10 masina inapoi fara sa ii faca nimic, nu am inteles de ce ai mai ajuns la acelasi service.?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

lexus
Subiect Autor

30 Iun 2009, 21:11

Astazi dupa masa am sunat din nou la service, ma rog cel caruia i-am lasat masina s-a scuzat ca nu m-a sunat pana acum, iar povestea astazi, dupa 2 zile in service s-a derulat cam asa;

Inca nu se stie ce are masina, cutia e data jos, si defectiunea poate fi de la sincroane, de la un rulment sau alceva.

Dar sa stau linistit ca masina nu o vad saptamana asta in nici un caz, pentru ca acum trebuie sa trimita nu stiu ce piese la diagnoza sa vada daca e pe garantie sau a fost vina mea.

Concluzia de azi:

1. Dupa doua zile de stat in service cu toti mecanicii calare pe ea inca nu se stie ce are masina, dar se analizeaza piese.
Leon 1.6 8V 102 CP

lexus
Subiect Autor

01 Iul 2009, 18:58

Surpriza de proportii, asta seara am luat masina, e gata.

Nu a luat foc pe drum, nu a scos fum, nu i-a cazut motorul, masina merge ... normal. Ba mai mult am luat-o de la service si spalata.

De vina pana la urma a fost un rulment si un suport de la cutia de viteze si s-a reparat pe garantie. De data asta vad ca s-au miscat super repede si ca treaba a iesit bine. Sper doar ca seria de probleme sa fi luat sfarsit si sa ma pot folosi de masina.

Numai bine!
Leon 1.6 8V 102 CP