Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

blue_lyon
Subiect Autor

probleme cu franarea

24 Iun 2009, 18:35

Salut.Uite am si eu o problema am un seat ibiza luat anul trecut am 6 ooo km parcursi pana acum,azi cand am iesit cu ea am pus o frana si pur si simplu sa dus pedala in podea dar masina nu sa oprit,atunci cand am franat a doua oara si a revenit.Oricum ma duc cu ea la service dar vroiam si eu o parere.O zi buna,va multumesc

nmihai67
Michel-Angelo

Re: probleme cu franarea

25 Iun 2009, 00:20

Eu cred ca sunt urmatoarele 2 variante:

1 > 1 circuit de franare "s-a dus" ...masina este dotata cu 2 sau chiar 3 circuite independente de franare..daca unul se strica pedala de franare se duce pana aproape de podea.

2 > efectul de balon la apasarea franei , care ar fi despre vechimea lichidului de frana. Acesta se schimba la 2 ani cel tarziu deoarece una din propietatile acestuie este hygroscopica...adica atrage apa scazand acestuia calitatile de fierbere de la 180-250 grade la sub 150 grade Celsius.

Cei care spala motorul trebuie sa fereasca acest loc al lichidului de frana cat mai mult.

Sub nici-o forma nu are voie sa ti se intample asa ceva si sa treci cu vederea fara sa faci o verificare serioasa a sistemului de franare.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

Breazu
breazu

Re: probleme cu franarea

25 Iun 2009, 08:08

Sunt de acord cu colegul,asa ceva nu trebuie trecut cu vederea,serice imediat ca e vb de siguranta in primul rand al tau si apoi al celorlalti.Sa ne tii la curent
Ibiza exclusiv 1.2 alba.