Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

catalin87
Subiect Autor

Lumini interior

23 Iun 2009, 22:53

Acum cateva zile nu mi s-au mai aprins luminile din interior(plafoniera si portbagaj)m-am gandit ca poate s-a ars siguranta de la luminile interioare ,nici lumina la plafoniera nici in portbagaj... :?
Am cautat siguranta aia si la tabloul din compartimentul motorului ,acolo nu era nici una arsa,m-am uitat si la cel din stanga volanului,acolo surpriza...nici urma de sigurante ,sunt numai relee,cutii din alea patrate nici urma de siguranta,nu inteleg care unde sa fie ,in manualul de utilizare nu scrie nimic de luminile din interior,si imi e cam teama sa-mi bag nasul pe acolo sa nu fac cine stie ce boacane,mai trebuie dat jos vre-un capac sau altceva?sau o fi un releu de ala?
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Lumini interior

25 Iun 2009, 00:25

Ceea ce descrii tu aic,i am trait-o si eu acu 2 zile , crede-ma ca sunt sigurante pe partea stanga a masinii, dar capacul este o maestrie a Leonului, aproape nedetectabil....oricum iti trebuie o siguranta mica cu valoare de 7,5 aperi si gata problema ta.
Ca sa scoti capacul acela negru din stanga bordului , ridica chederul ca sa apuci capacul si trage catre stanga lateral <<<< nu in sus sau jos .....din pacate asa de greu se scoate si la fel de greu se pune...cheama-ti ajutoare :mrgreen: :mrgreen:

Capacul pe care tu l-ai deschis este pentru relee , dar uitate bine spre stanga si o sa vezi un manunchi de cabluri catre stanga bordului, acolo este tabloul de sigurante !!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

catalin87
Subiect Autor

Re: Lumini interior

25 Iun 2009, 14:51

da' bine-i camuflat capacul ala,nu am mai vazut asa ceva
mersi mihai,am rezolvat problema
se poate inchide topicul
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider