Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

sandryn89
Subiect Autor

Recomandare finala sport cordoba

22 Iun 2009, 02:26

De curand m-am decis sa-mi achizitionez o finala sport pentru cordoba mea, pana acum sunt multumit de sunetul din fabrica care este mai mult decat ok pentru un motor de 1.4, dar cum am zis m-am decis sa-mi cumpar o finala sport. Sunt in cautare de ceva cat de cat calitativ, cel mai important sa nu produca zgomot sa scol vecinii (sunetul clasic de pop corn:D) sa nu rugineasca dupa 2-3 luni si sa fie si ca aspect cat de cat ok, plus ca voi achizitiona plasticul de pe bara spate special pentru locas de toba, pentru ca nu vreau sa fie taiata bara. Iar ca prindere, care este cel mai recomandat mod? Multumesc si astept sugestii si pareri.
Imagine
SEATisfaction :love7:
Seat Cordoba 1.4 16v 85cp '08 Red Emocion

ram84

Re: Recomandare finala sport cordoba

22 Iun 2009, 07:01

Poti incerca sa iei ceva de la Sebring. Pe vremea cand aveam Citroen C1 am facut o investitie in toba sport + tips de la Sebring. M-a costat ceva(vreo 300 Euro cu totul parca), si le-am luat de la Augsburg. Ideea era ca se potrivea perfect in locul celei originale, fara nici o sudura sau altceva. Zgomotul produs era de o tonalitate joasa foarte placuta pana in 3000rpm(nu deranja deloc). Dupa 3000rpm incepea sa se deslantuie furia :D Daca vrei ceva de calitate si poti sa investesti ceva mai mult iti recomand Sebring, numai sa aiba si pentru modelul tau. Am postat un link cu sunetul produs: http://www.youtube.com/watch?v=X53fOTZKTJE . Pentru a auzi exact cum se auzea in realitate ai nevoie de un sistem cu subwoofer. Filmul nu este totusi foarte relevant(masina fiind turata doar pe loc; am uitat sa fac si un film in mers la vremea accea :D ).

Spor la cautari! :wink:
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

Testosul

22 Iun 2009, 08:31

Poti sa vezi si toba finala pe care si-a montat-o pe Cordoba colegul @Zeusik.

zeusik
Nashul

22 Iun 2009, 08:32

Eu mi-am cumparata finala din targ Autovit, un pret destul de mic, si montajul a fost la fel de putin, iar sunetul este mai multe decat ok! :D mai multe detalii(poze) vezi pe topicul dedicat masinii mele....
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made