Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

Fl0ris
Subiect Autor

Re: Buburuzul

15 Iun 2009, 15:03

Pai imi place cum arata la tine :D . Pe Dvd am dat 16 milioane cu tot cu navigatie.Montajul mi la facut un prieten de-al meu de la Seat.Am taiat ceva de prin bord ca sa intre mai mult si sa nu vina iesit,plus ca am taiat si din rama aia suport.Colantu e super ok.Am ceva probleme pe langa manerele care deschid usa (in principal in spate)...Treaba ar fi ok dak scoti manerele si vi cu colantu si pe interior un pic ca sa se lipeasca si sa aiba aderenta, exact cum e la consola la mine.Oricum le schimb.Pt 150 ron cat am dat pe interior n-ar fi mare problema.Daca vrei sa-ti pui dute la Razvan de la carbonsystems pt ca iti dau baietii consola si ce mai vrei tu jos.Mai sunt unii pe la luica ,dar mi-au zis ca trebuie sa vin cu elementele demontat si mi-a fost frica sa nu le rup
Seat Ibiza, 1.4 93 de cai frumosi:))

iulian
gasalb

21 Iun 2009, 20:13

frumoasa ibiza ta,spor la modificari :wink:
SEAT CORDOBA

Dunky

24 Iun 2009, 21:49

frumoasa ibiza ...ma-i ales jantele la cati ma i multi kilometrii!
Viata-i grea dar trece!

Fl0ris
Subiect Autor

01 Iul 2009, 20:43

multumesc frumos baieti...la fel si voua. Astazi m-am cam plictisit pe acasa si daca tot am avut timp liber am zis sa-mi montez ledurile pt pozitii ca cele vechi mi se arsesera (cred ca e al 6-lea set).Dupa ce m-am chinuit vreo juma' de ora ca sa pun capacelele alea inapoi am zis sa ma duc sa pun masina pe dyno ca sa vad ce imbunatatiri am reusit.Surpriza...masina scoate doar 93 de cai si 132 nm...spre deosebire de testul initial cu filtru sport in care scotea 93 de cai si 129 nm.Cuplul a crescut in anumite portiuni simtitor, iar caii la fel.Spre ex. in zona de 3200 rpm diferenta este cam de 10 cai si vreo 15 nm.Ce-i drept viteza maxima s-a marit...de la 205 pana la 222.Asta e viteza prinsa pe dyno.In realitate mai mult de 192 nu vroia initial.Dupa ce am facut resoftarea n-am incercat un top speed. Oricum astept sa vad care e situatia cu kitul turbo si prin august ma apuc de treaba. :D

Fl0ris
Subiect Autor

01 Iul 2009, 20:46

cateva poze cu ledurile...cu fisa dyno o sa revin imediat ce apuc s-o scanez

Imagine

Imagine

makaveli13

01 Iul 2009, 21:32

f frumoasa ibiza ta....si pe mine ma tenteaza niste bari cupra, dau bine.

Fl0ris
Subiect Autor

01 Iul 2009, 22:13

am avut de ales dintre body kiturile mai multor firme...si astea de cupra mi s-au parut cele mai frumoase..au o linie mai simpla si mai potrivita pentru masina, iar bara spate mi se pare chiar foarte reusita :bounce:

Bamse
Moderator

02 Iul 2009, 08:44

de ce nu ii pui farurile de la accesorii originale cu interior rosu? dau excelent pe masina.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Stefan

02 Iul 2009, 08:55

Unde ti-ai facut Dyno Test-ul ??? Si cat a costat ???
Si iar la fel...te rog sa imi spui despre ce kit de turbo este vorba....
Mersi...
Don't drive faster than your guardian angel can do....
Ex. SEAT IBIZA 1.2 64CP....

Fl0ris
Subiect Autor

02 Iul 2009, 09:17

la faruri m-am hotarat la cele de la dectane cu leduri...urmeaza sa fac comanda.
Cat despre kiturl turbo momentan sunt in cercetari.Va fi la inceput un kit care sa mearga maxim in 0.5 presiune ca sa nu am probleme cu motorul si pe urma vor veni pistoane forjate, biele si ce mai trebuie.Prea multe detalii nu stiu sa-ti dau pt ca nu am stabilit inca ce piese o sa cumpar.Dar te tin la curent cand incep proiectul. :D
Probleme ar fi la injectoare pt ca nu gasesc unele mai mari sa se potriveasca, dar am inteles ca merg puse un extra set de injectoare. La fel si cu pompa de injectie care este una mai speciala la motorul asta, asemanatoare cu cele de joasa presiune de pe tsi-uri.Una peste alta cu totu m-ar duce undeva la 2.000 euro cred in stadiul 1. Masina probabil va merge pana la 2.500 - 3.000 rpm pe aspirat si dupaia va intra si turbo pana in limitare, asta ca sa pot sa merg cu un consum decent prin bucuresti :lol: .Despre cai nu stiu ce sa zic, eu sper sa scot undeva la 120-130 de cai la inceput.
M-am gandit si eu , ca si tine, la un transplant de motor, dar totusi e prea complicat din mai multe puncte de vedere:
1.sa gasesti un motor complet cu instalatie electrica, ecu, cutie si sa fie bun...asta undeva la 2000-2500 euro
2.sa-l montezi...lucru care te mai costa si acolo niste bani
3.sa-l omologhezi...care la fel costa.Si nu mai spun ca daca nu ai pile la rar nu stiu daca te baga cineva in seama.
4.la mine se pune problema sa obtin si un acord de la porsche leasing.Si nu cred ca imi dau aia voie sa fac asa ceva la masina :(
5.parca totusi m-as simtit mai bine sa stiu ca am un lucru facut cat de cat unicat.Am vazut ca mai e o ibiza 1.4 cu turbo in anglia.Daca dai un search pe google sigur o gasesti, numai ca baiatul nu prea a dat detalii despre operatiune.Poti totusi sa te uiti pe la poze si sa-ti faci o impresie despre turbo.
Dyno l-am facut la cei de la master tuner si a costat 150 ron.Dar sunt mai multi care fac dyno, printre care si cei de la MBM, tot cam la acelasi pret (50 euro).

Stefan

02 Iul 2009, 09:25

Multumesc frumos pentru informatii...
Mult succes la modificari in continuare....
Don't drive faster than your guardian angel can do....
Ex. SEAT IBIZA 1.2 64CP....

Costel

02 Iul 2009, 09:28

Pretene ai o ibiza NICEEEEE :D un mic sfat de la mine...schimba masca ( fara S)in rest...GOOD LUCK :!: :D

Fl0ris
Subiect Autor

02 Iul 2009, 14:04

cu placere Stefan.la fel si tie...
Cat despre grila...atat timp cat nu gasesc fagure nu prea vreau s-o schimb.Ms pt sfat

transporter

05 Iul 2009, 10:30

Frumos buburuzul tau. Sa-l stapanesti sanatos fara incidente. Resoftarea o poti face la service Seat?? Daca nu pierzi garantia?

Fl0ris
Subiect Autor

05 Iul 2009, 13:28

ms frumos...la fel si tie.Eu am intrebat la Valcea unde fac service-ul la masina si mi-au zis ca nu se baga.Depinde de cum te intelegi tu cu cei de la service in privinta garantiei.Mie nu mi-au zis nimic de soft, sau de evacuare , nici macar de subwofer.Incercase unu mai demult sa se ia de mine ca imi taie garantia pe partea electrica pt xenon si subwoofer, dar a venit sefu' lui si i-a zis sa se termine cu comentariile :lol: ...si dupa cateva luni l-au dat afara :lol:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17