Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 20

Bubulutza
Subiect Autor

Re: < Bubulutza RELOADED >

12 Oct 2009, 14:01

si excursia asta la Paltinis m-a ajutat pe mine sa descopar ca am Launch Control la masina... :bounce: :bounce: :bounce: multumiri lui Gabi Muntean pentru "ESP OFF" :lol:

marek

12 Oct 2009, 14:10

vezi ca nu se stinge de tot oricum
Leon 1.4, 85 CP , Candy White
---------------------------------
http://marekk.mybrute.com

eddy_wtx
LowRider

12 Oct 2009, 15:13

LUNCH CONTROL ruleazaaaaaaaaaaa!!!! :lol:

gaby_muntean

13 Oct 2009, 11:52

Inca o chestie pentru ca Bubu sa plece prima de la semafor...f.tare DSGul asta.
Si mai mare o sa le fie uimirea celor care sunt depasiti...oricum..prima fata pe care o vad conducand cu manusi :D..nice!!
Sa ai grija de masinuta.
Leon 1P - 2007 - 1.6 Confort Limited - Cupra style
My car: http://www.flickr.com/photos/gaby_munte ... 244786103/
viewtopic.php?f=5&t=4234

Bubulutza
Subiect Autor

13 Oct 2009, 11:56

Gaby thanks ma bucur ca ti-a placut plimbarea ....si tu la fel sa ai grija de leutzul tau :wink: ...manusile sunt senzatie la 60 la ora :lol:

mirceamircea

13 Oct 2009, 11:58

Bubu lamureste-ma si pe mine (eu fiind mai de la "tara" nu stiu): ce-i aia Lunch Control???

Ex: Cielo '97 GLE

Bubulutza
Subiect Autor

13 Oct 2009, 12:04

:) si eu sunt tot de la tara de la tine :D
"Lunch" control cred ca inseamna sa nu mananci prea mult si prea tarziu :wink: :lol:
pe de alta parte "LAunch" control inseamna ca pleaca mai tare de pe loc - merge doar la DSG.
este cam asa:
- stai pe loc - decuplezi ESP - pui stangul pe frana (ceea ce este mega ciudat :)) - o dai pe sport - o turezi pana la 2500 - si iei piciorul de pe frana :bounce:
nu mai ramane decat sa te tii bine de volan :lol:
PS: :lol: intr-o alta editie incercam si "dinner" control ca tre' sa mai citesc o carte ceva... :lol:

mirceamircea

13 Oct 2009, 12:21

Scuze pentru "lunch" dar am dat copy de la eddy_wtx......

Incercam si dinner daca vrei :):)

Ex: Cielo '97 GLE

Bubulutza
Subiect Autor

13 Oct 2009, 12:29

am glumit stai linistit :wink: am vazut ca eddy a bagat-o p'asta cu Lunch-ul :lol: :lol: :lol:

Bubulutza
Subiect Autor

07 Noi 2009, 15:45

i-am pus gogoselele pe 16 - s-au potrivit :wink: ...nu se mai simt denivelarile din asfalt deloc :) zici ca plutesc...mai mult decat de obicei :lol: abia am reusit sa mananc si eu ceva pe ziua de azi....m-a epuizat treaba asta cu anvelopele... :lol:
poze mai incolo ca arata ca naiba cu ele.... :drunken: intre aripa si roata are loc un porc intreg :lol:

intrebare: presiunea in roti e bine sa fie mai scazuta??? cica mi-a facut 2.2 si pe fata si pe spate, si am vazut ca mi-ar trebui 2.4 pe fata...le las asa sau le mai umflu??? :?:
10x!

cev13

07 Noi 2009, 16:08

Bubulutza scrie:
i-am pus gogoselele pe 16 - s-au potrivit :wink: ...nu se mai simt denivelarile din asfalt deloc :) zici ca plutesc...mai mult decat de obicei :lol: abia am reusit sa mananc si eu ceva pe ziua de azi....m-a epuizat treaba asta cu anvelopele... :lol:
poze mai incolo ca arata ca naiba cu ele.... :drunken: intre aripa si roata are loc un porc intreg :lol:

intrebare: presiunea in roti e bine sa fie mai scazuta??? cica mi-a facut 2.2 si pe fata si pe spate, si am vazut ca mi-ar trebui 2.4 pe fata...le las asa sau le mai umflu??? :?:
10x!

Sa le stapanesti sanatoasa!
Lasa-le asa, este bine 2,2. Iarna nu-i ca vara. :lol: :lol:
LEON 1.4 2008

LIFEPHORM

07 Noi 2009, 19:08

Deobicei e bine sa respecti indicatiile recomandate din fabrica. Doar d-asta sunt recomandari!
Incearca sa folosesti azot, o sa vezi ca e mult mai bine!
Azotul mentine presiunea corecta si reduce toate problemele asociate cu dezumflarea in timp.
Vei avea o stabilitate mai mare a presiunii in cauciucuri timp indelungat, si vei sta fara griji la diferentele de temperatura care in mod normal afecteaza volumul aerului din cauciucuri.
Exista o presiune optima care avantajeaza atat consumul cat si demarajul si aderenta anvelopei pe carosabil, precum si franarea. Daca bagi sa zicem 3,5 bar (daca anvelopa o permite) vei avea teoretic un consum mai mic, dar aderenta la franare si demaraj scade mult, iar masina devine mai instabila la viraje luate brusc. In nici un caz sa nu bagi mai putin decat indica producatorul autoturismului, pentru ca anvelopa se distruge si se uzeaza prematur. Producatorul autoturismului indica o presiune optima in functie de gabaritul masinii si nu in functie de cat suporta anvelopa.
Conteaza mult si ce fel de anvelope folosesti: de vara sau de iarna. La anvelopele de iarna se recomanda o presiune mai ridicata cu 0,2 bar. Asta scrie in majoritatea manualelor masinilor. Acum ca tu ai trecut de la 18 la 16, nu stiu in ce masura poti modifica presiunea pe care o vei avea in roti, raportata la recomandarile fabricantului, dar ideea e sa pastrezi totusi proportiile fata/spate.
Sunt foarte multe de spus despre presiune anvelopelor si uzura lor, regimul de folosire, de pastrare, etc.
In cazul unei umflari mai ridicate deobicei sunt afectate: amortizoarele, puntile, bucsaria, si planetarele in curbe cu denivelari.
In cazul in care umflii mai putin, riscul de a crea galme in structura cauciucului este mai ridicat, pentru ca socul este mai putin absorbit de cantitatea de aer si mai mult de cauciucul in sine.
Pe strazile noastre in opinia mea cel mai mare risc atunci cand se umfla rotile la presiune mare sunt gropile, pentru ca la viteza si masina incarcata, efectul suportat de intreaga directie e mult mai mare ca in mod normal...
Drum bun si alearg-o cu placere! ;)
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

Bubulutza
Subiect Autor

07 Noi 2009, 20:36

Multumesc Cristi pentru urari si Marian pentru informatiile mai mult decat edificatoare :wink:
si voua drumuri bune va doresc :)
LE: este senzatie cu jante pe 16...cred ca o sa fie mare panica cand o sa le pun la loc pe cele pe 18 :lol:

LIFEPHORM

09 Noi 2009, 00:15

Cu placere! :)
Uite apropo de asta inca un articol interesant:

"Un studiu realizat in SUA a demonstrat ca pneurile care sunt umflate cu azot au o durata de functionare mai mare.

In urma unui studiu realizat de Departamentul National de Transport si Securitatea Traficului pe Autostrazi (NHTSA) din SUA s-a ajuns la concluzia ca pneurile care sunt umplute cu mai mult de 90% azot au o durata de functionare mai mare. De asemenea, ele isi pastreaza manevrabilitatea, durabilitatea si rezistenta in timpul rularii.
In cadrul aceluiasi studiu s-a demonstrat ca anvelopele umplute cu azot vor imbunatatii siguranta in timpul rularii si vor avea un efect benefic asupra consumului de carburant. “Rezultatul pe care il asteptam din partea azotului era sa mentina presiunea in pneuri, ceea ce ajuta la conservarea proprietatilor acestora”, a declarat un oficial NHTSA.
In cele 90 de zile de teste de laborator, pneurile umplute cu azot au avut o scadere a presiunii cu doua treimi mai mica decat a celor umflate cu aer. Media pe luna a acestei scaderi de presiune a fost de 1.39 de procente, in timp ce anvelopele umplute cu aer au inregistat o pierdere de 2.13%.
Cercetarile arata ca pneurile umflate in mod corect isi pot prelugi durata de functionare cu pana la 25% si, de asemenea, scad consumul de carburant al masinii cu pana la 5%”, a declarat Mike Wise, seful Kwik-Fit Fleet, o companie care ofera astfel de servicii"
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

TIBI

09 Noi 2009, 09:11

bubu cum o sa procedezi iarna cu frana de motor?
intreb pt ca nici eu nu le am cu cele automate/dsg.
aparent toti spun ca e mai simplu de condus o masina automata decat una manuala...din punctul meu de vedere e taman invers
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 20