Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

seat leon tdi
Subiect Autor

Intrebare?nr unic de inregistrare

04 Iun 2009, 18:10

Salut sunt posesor al unui seat leon tdi-2003 ,pe care l-am cumparat la mana a doua. Stie cineva de unde as putea sa fac rost de acel nr unic de inregistrare care se da pe acea cartela (asemanatoare celei de telefon) pentru a putea intra cu calculatorul in calculatorul motorului care i-mi este blocat.Are cineva idee cui ai ar trebui sa ma adresez sau stie cineva un service unde as putea face asta??? :?:

Nicky

Re: Intrebare?

04 Iun 2009, 18:32

orice dealer seat ar trebui sa fie in masura sa iti raspunda la intrebare. suna un pic SF chestia cu cartela sim, eu nu ma prea pricep. apeleaza cu incredere la orice dealer seat si ei te vor indruma catre solutia cea mai buna.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

marian_iam
V.I.P.

04 Iun 2009, 19:49

vezi ca si bertzi a avut probleme cu calculatorul ...
si a trebui sa si-l schimbe!
mare atentie cu ala!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

bertzi43
B-82-AJS

04 Iun 2009, 20:17

acel cod ar trebui sa-l ai atasat pe cheia de rezerva,de curiozitate ce vrei sa faci......din cate stiu cu vagcom-ul poti intra in meniu,daca nu stiu ca la orice dealer te poate ajuta chiar daca a fost adusa din afara se poate face rost de acel cod

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

dany19940
Moderator

04 Iun 2009, 21:29

Codul se mai poate afla si altfel. Sunt interfete cu care poate fi citit direct din calculatorul motorului. E un fel de cod PIN, cu ajutorul caruia poti accesa diverse functii ale ECU. Dar calculator blocat? Sa nu-l poti accesa am mai auzit. Si asta din cauze destul de banale. Una ar fi inlocuirea casetofonului/CD-ului original al masinii cu unul aftermarket, fara sa intrerupi firul de comunicare cu CAN-busul masinii. Am vazut destule cazuri. Prin conectarea acelui pin la noul casetofon,ori se pune la masa, ori la plus acel fir si se blocheaza comunicatia cu ECU. Ai schimbat cumva scula audio? Sau poate asa ai luato, schimbata. Si asta e doar un caz posibil. Se mai pot "supara" pe viata si alte module ale masinii, care pot bloca comunicarea cu ECU, numai ca trebuie cautat care anume. Plus ca mai este posibilitatea sa testezi ECU-ul masinii pe banc, fara sa fie conectat la motor sau restul masinii.