Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 21

Ovi_King
The King

Re: KIDs Accent

05 Dec 2009, 09:42

ce powerbox este?stiu ca fiecare marca are alt tip de powerbox
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

bogy
K.I.D
Subiect Autor

05 Dec 2009, 11:51

Este GoCar (http://www.gocar.ro/) :)
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

bogy
K.I.D
Subiect Autor

21 Dec 2009, 22:17

Fratilor masina a patit-o rau, adica BINE DE TOT. Am reusit ifacut cel mai tare drift (nedorit) din viata noastra, pantand-o direct inyt-un stalp de curent :x
Totul s-a intamplat Vineri noaptea si din pacate nu pot sa pun poze. Al meu laptop e la depanat si nu pot sa incarc pozele pe vreun calculator. S-a intamplat in ultima curba pe care o aveam inainte sa ajungem la casa noastra de la Clinceni. A fost o zi cu adevarat ciudata (puteti citi povestea integrala la mine pe blog http://bogdanslife.blogspot.com IN CATEVA MINUTE ) si tata era si el obosit. jos era zapada si sub zzapada gheata. Spatele a fugit in partea din stanga si cred ca a prinsun pic din sleau, tata a incercat s-o redreseze, a virat dreapta, spatele a fugit intr-un sleau din partea dreapta. Atunci s-a rasucit incontrolabil, masina si noi ajungad efectiv perpendicular pe sensul de mers. si am "glisat" pe sosea, pe ciontrasens, pana cand ne-am oprit cu partea dreapta fata intr-un stalp. incidentul in sine e rau, dar e cel mai bun rau posibil! Stalpul a lovit in stalpul fata a usii din dreapta. In spatele rotii dar inaintea usii efective. Efectiv am fost plesniti fix intre usa si roata. Nu a "descentrat" nici roata cu tot cu caseta de directie dar nu m-a "descentrat" nici pe mine. Ce-i drept eu am fost aparat de centura de sigurante (pe care o purtam si eu si tata) si de airbag-urile de la cortina. Cred ca am avut nevoie de le cand mi-am gasit ochelarii "incolaciti" in jurul schimbatorului de viteza. Unghiurile au fost descentrate atat de tare incat de la Bucuresti la Sibiu am ros cauciucurile noi care nu am mai mult de 5000 de km asa de tare incat partea de interior era LINSA! Nu mai aveam creste deloc! Cand o sa pot sa pun poze o sa vi le arat. De asemenea tata isi facea griji in privinta directiei deoarece ca sa mearga drept tinea volanul rassucit la stanga la aprox. 90 de grade. La Alba-Iulia am gasitun service deschis (Bosch Car Service) unde tata vroia doar sa inverseze cauciucurile pe janta ca sa putem ajunge pana la Turda. Acolo baietii (foarte saritori) au ridicat masina, tata a observat ca bieleta dreapta era indoita si au slabit-o din filet pana cand masina statea cat de cat bine. Am inversat cauciucurle si tata se astepta la o factura care sa cantareasca cat ambele jante puse una peste allta. Cand tata l-a intrebat pe macanic (un pusti ce vreo 10 ani mai mare ca mine) cat face acesta zice "Cat vreti!" am ramas si eu si tata :shock: :shock: .
Dupa aia masina a stat altfel pe drum. Viteza de coraziera a sarit de la 60-70 pana la 100 la 90-120. Parbrizul e crapat destul de bine, dar nu intra frigul decat printr-un singur loc in coltul din dreapta jos. Am pus o carpa acolo si s-a rezolvat. oricum tata o sa mearga maine la reprezentata sa comande piesele dupa care o sa i-a masina si o sa mergem toti in Maramures de sarbatori. Pana la anul nou o sa avem si poze. Dar ce e bine: farurile si pleoapele sunt intacte si folia de pe geamul lateral e INTACTA.
Evaluare finala:
Aripa dreapta fata distrusa in proportie de 80%
Stalpul usii dreapta fata avariat
Capota stramba
Parbriz crapat
Air Bag-urile cortina sarite
Air Bag-ul din scaunul dreapta fata sarit
Eu si tata sanatosi, la inceput demoralizati (o sa vedeti in artivolul de pe blog motivul) dar acum bine
In rest drive safe si MAMA LOR DE ANGAJATI LA DRUMURI SI GROPI CARE NU ISI FAC TREABA!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

aLeXx
LowRider

21 Dec 2009, 23:27

wow bine ca si tu si tatal tau sunteti bine... restu se repara...

Asteptam poze cu masina
Imagine
Honda Civic EJ9 - championship white | B-636-ALX |
Imagine
------------------------
@ facebook.com : LowRiderz.Ro | seat Fan | CivicSquad
------------------------
Ex: '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe

bogy
K.I.D
Subiect Autor

22 Dec 2009, 01:45

Pozele mai dureaza.
Intre timp, gasiti la mine pe blog o tentativa de schita.
Link-ul de la blog il gasiti la mine in semnatura. Acumas unt prea epuizat sa il mai scriu!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

Bynx
Meme

22 Dec 2009, 10:11

Salut Bogy!

E bine ca sunteti bine :D
La fel si masina, se putea intampla mai rau, sper sa se repare rapid!
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson

Bubulutza

22 Dec 2009, 12:50

Bogy - cel mai important este ca nu ati patit nimic nici tu nici tatal tau :) restul se repara - not to worry! :)
PS: ti-am lasat un mesaj si pe blog :wink:
nu o lua in tragic - se mai intampla!
capul sus! :)

cornelius

22 Dec 2009, 16:18

Bine ca nu ati patit nimic, fierul se indreapta, e drept cu ceva cheltuiala, repet bine ca sunteti voi sanatosi.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

bogy
K.I.D
Subiect Autor

22 Dec 2009, 20:43

Au sosit si pozele!
ImagineImagineImagineImagine
(ex)Motan | (ex)16 Valve

deyuuu
ARDELEANU

22 Dec 2009, 21:00

e atinsa bine ... :(

sper sa se faca bine repede :D

aLeXx
LowRider

22 Dec 2009, 21:02

sifonata bine....

Cu riscul de a ma repeta.... bine ca nu ati patit nimic grav si paguba e doar de ordin material
Imagine
Honda Civic EJ9 - championship white | B-636-ALX |
Imagine
------------------------
@ facebook.com : LowRiderz.Ro | seat Fan | CivicSquad
------------------------
Ex: '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe

bogy
K.I.D
Subiect Autor

22 Dec 2009, 21:17

Din fericire da, insa mi-e teama ca paguba e si de ordin moral. Tata nu prea isi iarta faptul ca a "lasat garda jos" prea repede. E ferm convins ca daca era mai atent putea s-o redreseze, sau sa previna spatele din a derapa.
Asta e...o sa dureze putin sa se calmeze.
(ex)Motan | (ex)16 Valve

Bubulutza

23 Dec 2009, 09:42

Bogy - faptul este consumat - daca...si daca...si daca...
da....poti sa te gandesti asa si de multe ori este cel mai tentant dar cel mai daunator...psihicului...
s-a intamplat si gata! bine ca nu a fost mai rau si data viitoare (doamne fereste) o sa aiba mai multa experienta :)
nu e bine sa te agati de trecut :( mai ales ca acum nu se mai poate schimba nimic din ce s-a intamplat!
capul sus :) mai incurajeaza-l si tu :)

bogy
K.I.D
Subiect Autor

17 Ian 2010, 14:07

Deci masina inca nu este in service, dar a fost tata la constatare, a comandat piesele, toate au sosit mai putin spatarul de la scaunul mortului. Masina o sa intre in service probabil miercuri sau joi si o sa stea acolo intre doua si trei saptamani.
Pe de alta parte nu mai avem folii pe fata :(. Acum o saptamana si jumatate la iesirea din Tg.Mures a prins tata un filtru si un politist batut in cap. Care i-a luat si talonul (pt folii si cauciucurile care pe atunci inca erau cele roase). De ce spun ca e batut in cap politistu? Pt ca i-a luat talonul si unui alt individ care avea folie neagra bine de tot dar NUMAI pe geamurile spate si luneta. Dar pt ca nu avea eticheta cu "Omologat RAR" a ramas si el fara talon.
Luni pe tata il asteapta un drum pana la Inspectoratul de Politie Ilfov (Care e undeva prin Pipera) sa isi recupereze talonul.
But don't panic! Deja tata a vorbit pt un set nou de folii, un pic mai deschise. Vorba aia "If firs yo don't succeed, try, try again!" :) ;)
(ex)Motan | (ex)16 Valve

PapaGiorgio
D U D U

17 Ian 2010, 16:22

Bine ca s-a terminat cu bine pentru voi, masina se repara. Spor si sa va vedem cat mai repede "back in business". :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 21