Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21

bogy
K.I.D
Subiect Autor

Re: KIDs Accent

10 Iun 2009, 12:30

Merci.
Acuma am o facanta intreaga sa ma gandesc la idei pentru masina si sa strrang bani. Oricum am deja o lista de prioritati care vor la forma IN VARA ASTA :) :bounce:
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

eddy_wtx
LowRider

10 Iun 2009, 13:32

cum ar fi? prioritate de dreapta, de pietoni si de tramvai? :lol:

bogy
K.I.D
Subiect Autor

10 Iun 2009, 13:53

Nu:)
Cand suntem cu masina se aplica doua prioritati strans legate una de cealalta:
1)Prioritate de remorca: cand remorca aia jerpelita vrea sa depaseasca ceilalti trebuie sa astepte, ca la remorca o lovitura in plus sau in minus e tot acolo
2)Prioritate de gabarit: tata nu se i-a la tranta cu TIR-urile si ceilalti nu se i-au la tranta cu remorca lui tata. In cazul in care incearca careva, se aplica prioritatea nr 1.
Dar on-topic: Prioritatile astea se refera (in mare) la motor si aspect.
Si sper sa urmeze mici modificari si dupa sfarsitul verii, numa ca amu trebuie sa gasesc un mod de a face ceva banuti :D
Cand cautati un film/album dati-mi de stire :D
(ex)Motan | (ex)16 Valve

bertzi43
B-82-AJS

10 Iun 2009, 17:37

bogy scrie:
numa ca amu trebuie sa gasesc un mod de a face ceva banuti :D

vorbeste cu nicky sigur te poate ajuta cumva..... :lol: :lol: :lol:

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

eddy_wtx
LowRider

11 Iun 2009, 14:58

bertzi43 scrie:
bogy scrie:
numa ca amu trebuie sa gasesc un mod de a face ceva banuti :D

vorbeste cu nicky sigur te poate ajuta cumva..... :lol: :lol: :lol:

stie el o parcare buna :lol:

Nicky

11 Iun 2009, 17:59

Bertzi, Eddy, sunteti offtopic, e ultimul avertisment, sa fie foarte clar :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pe parcarile respective, una pe A1 si una pe A2, am exclusivitate :lol: :lol: :lol:
Bogy, nu tre' sa fie modificari mari (scumpe), ci de efect. Less is more! But more BHP is more BHP :lol: :lol: :lol:
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

bogy
K.I.D
Subiect Autor

11 Iun 2009, 18:46

Da, dar si cele mici si de efect au un pret. Iar cu programul lui tata, decat sa astept sa stranga bani si timp, mai bine astept doar timpul si de bani ma ocup eu :lol:
Restul discutiilor sunt la cafenea :)
(ex)Motan | (ex)16 Valve

bogy
K.I.D
Subiect Autor

13 Iun 2009, 18:48

Azi am avut primul drum ceva mai lung. In sensul ca a fost un drum de Buzau tur-retur. Am mers bine. Am avut in masina 200 kg greutate si am fost umpic in criza de timp. In drum spre Buzau s-a infipt bine la drum, am avut o medie de viteza de 81 km/h (calculata de GPS), dar din pacate au aparut si primele probleme :cry:
Am descoperit ca unghiurile rotilor nu sunt facute bine. La 60 pe ora la o curba mai stransa fluiera bine de tot, dar nu asta e cel mai grav. Am descoperit ca directia nu e foarte buna. Mai exact trebuie sa ti volanul usor inclinat la stanga daca vrei ca masina sa mearga drept. :? Acuma tatei nu ii mai ramane de facut decat ca saptamana viitoare sa mearga la service sa ii faca unghiurile si directia, dar partea dureroasa e urmatoarea: Oare asa a facut din prima zi si noi am fost prea entuziasmati sa observam sau deja daca pui 200 kg (din 400) se inmoaie?
Dar ca fapt divers, masina are deja in jur de 3800 de km si saptamana viitoare o paste un drum de Bucuresti. Asta o s-o aduca la un total de 5000 km pe luna (in conditiile in care luna asta a fost menajata si nu a facut un drum de Sf. Gheorghe si alte drumuri locale). Nu e rau pentru inceput, nu? :D
(ex)Motan | (ex)16 Valve

Bamse
Moderator

13 Iun 2009, 19:18

stiu ca la hyunday se face revizia la 5000 sau 7000 km nu?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

bogy
K.I.D
Subiect Autor

13 Iun 2009, 19:22

Nu. Prima revizie la la 10.000 sau 15.000 la ora asta nu mai stiu exact.
O sa il intreb pe tata cand vine acasa :)
Oricum cred ca pana Miercuri aia de la service o sa faca cunostinta cu tata :D
(ex)Motan | (ex)16 Valve

Testosul

16 Iun 2009, 09:32

bogy scrie:
Azi am avut primul drum ceva mai lung. In sensul ca a fost un drum de Buzau tur-retur. Am mers bine. Am avut in masina 200 kg greutate si am fost umpic in criza de timp. In drum spre Buzau s-a infipt bine la drum, am avut o medie de viteza de 81 km/h (calculata de GPS), dar din pacate au aparut si primele probleme :cry:
Am descoperit ca unghiurile rotilor nu sunt facute bine. La 60 pe ora la o curba mai stransa fluiera bine de tot, dar nu asta e cel mai grav. Am descoperit ca directia nu e foarte buna. Mai exact trebuie sa ti volanul usor inclinat la stanga daca vrei ca masina sa mearga drept. :? Acuma tatei nu ii mai ramane de facut decat ca saptamana viitoare sa mearga la service sa ii faca unghiurile si directia, dar partea dureroasa e urmatoarea: Oare asa a facut din prima zi si noi am fost prea entuziasmati sa observam sau deja daca pui 200 kg (din 400) se inmoaie?
Dar ca fapt divers, masina are deja in jur de 3800 de km si saptamana viitoare o paste un drum de Bucuresti. Asta o s-o aduca la un total de 5000 km pe luna (in conditiile in care luna asta a fost menajata si nu a facut un drum de Sf. Gheorghe si alte drumuri locale). Nu e rau pentru inceput, nu? :D

Incercati sa faceti o geometrie...in principiu nu este normal sa se intample asa decat in cazul in care ati dat in vreo mega groapa cu masina, ceeea ce nu cred ca e cazul...oricum e in garantie asa ca mergeti cu incredere peste cei de la service.

bogy
K.I.D
Subiect Autor

16 Iun 2009, 12:55

Merci. A vorbit tata cu ei la telefon si din cate am inteles au incercat sa dea din colt in colt.
Mi s-a spus pe un alt forum ca la cei de la Hyundai, geometria e considerata reglaj si se plateste chiar si in garantie. Insa ei nu au cum sa demonstreze ca masina avea si unghiurile facute cand am luat-o. Asa ca pana joi, tata cred ca o sa le faca si o vizita personal, iar daca nu reuseste sa rezolve ceva, mi se pare ca a zis ceva de reclamatie :D
Dar ca sa revenim la lucruri mai vesele, sambata, venind de la Buzau, 16 Valve a implinit o suma frumusica de km: 3636 (n-am fost pe faza la 3535 :D)
Imagine
(ex)Motan | (ex)16 Valve

Strafe

16 Iun 2009, 17:06

Cam tarziu din partea mea, dar felicitari pentru masina! E foarte bine ca ai CD Playerul ala de fabrica, eu urasc sa umblu cu fata dupa mine (sau ma rog, sa trebuiasca s-o scot de fiecare data si s-o ascund :D).
Eu zic ca la banii astia e o alegere foarte buna. Si garantia 7 ani parca, nu (prietena mea are i30 si atat are) ?

Inainte sa imi iau Ibiza, aveam si eu in balanta Accent-ul acesta, dar am preferat o masina cu climatronic si doar Ibiza se incadra in pret.

PS: In 2 saptamani ati facut jumatate din numarul meu actual de kilometri (masina mea implineste 1 an peste 2 luni) :lol:

bogy
K.I.D
Subiect Autor

16 Iun 2009, 17:26

:lol:
Da garantia la motor si la cutia de viteze e de 7 ani.
La noi nu a fost o decizie foarte grea cu masina. Si cum a zis si tata "Principalul motiv pentru care am luat masina asta a fost raportul putere/pret" Si la bani astia motorul isi face treaba. Dar manca. Diesel-urile voastre cat au mancat la inceput? Prin oras asta a mancat 7, si inca mai manca cca. 6.2. Dar are scuza, ca inca e motorul nou :D
(ex)Motan | (ex)16 Valve

Sylver

22 Iun 2009, 16:30

S-o stapaniti sanatosi si sa dea Dumnezeu sa nu aveti probleme. Probleme la Accent sunt foarte multe din pacate, e unul din cele mai putin fiabile modele de pe piata auto, desi motoarele sunt reusite. In Romania a fost facuta chiar o scrisoare de catre posesori catre Hyundai Coreea si catre importator pt vreo cateva probleme de fabrica (directia si nu mai stiu ce, vezi clubul dedicat sau softpedia).

Sunt insa si oameni fara nici o problema cu masina si va doresc sa fiti si voi in aceeasi categorie. Cititi bine manualul, ca e posibil sa va oblige sa faceti revizii la 7500 km (in sensul ca daca nu faceti la 7500 si apare vreo problema, sa dea vina pe asta: au fost cazuri) si sunt scumpe.
Black Leon benzinar
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21