Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Travis
Subiect Autor

Zgomot(pocnit) "metalic"

30 Mai 2009, 20:48

Cand e luat volanul la maxim, dreapta sau stanga si merg in marsarier foarte incet, dupa vreo 40-50 cm se aude o pocnitura(seamana cu ceva metalic parca). Am un prieten care are un Golf V si un Polo si zicea ca si lui ii face cateodata si sa nu ma ingrijorez deoarece la multe masini se aude pocnitura aia.

Voi ce ziceti? A mai patit careva, e normal? Masina are cam 1200km si am auzit prima data pocnitura acum o saptamana.

Nicky

Re: Zgomot(pocnit) "metalic"

30 Mai 2009, 22:10

Ola, Travis. Din ce intuiesc eu acum, e zgomot de placute de frana re-asezate sau mai bine spus proptite. Etrierul are o mica toleranta pentru partea metalica a placutelor de frana, toleranta fara de care, placutele s-ar bloca si franele nu ar mai functiona corect (ori nu mai prinde frana ori ia foc rotile de la placute blocate pe disc).
Daca nu e de la placute, ar putea fi de la timonerie (brate, bielete, amortizoare sau arcuri) care se repozitioneaza. Daca face asa numai cand dai in spate, eu zic sa nu iti faci griji. Si a mea pocneste cand dau inapoi si aseaman zgomotul cu cel facut de gatul meu, dupa ce stau mult la caluclator si intorc capul...trosssssc! Cred ca e vorba de locul de relaxare si de repozitionare.
Repet, nu cred ca trebuie sa iti faci probleme din privinta acelor zgomote. Daca ai dubii, du-o la service, e in garantie (numai ca urcatul pe rampa se plateste - de catre client - cand cei de la service nu descopera nimic fishy). Plus ca stii cum sunt masinile cand le duci la service, aproape perfecte. Abia cand iesi pe poarta dealerului incep iarasi pocniturile si intreruperile :lol:
Multi kilometri cu voiosie si in deplina siguranta :bounce:
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Travis
Subiect Autor

30 Mai 2009, 22:17

Mersi pentru raspuns. M-ai mai linistit putin. Mai nou multi prieteni imi spun ca sunt cam 'paranoic' cu masina, dar n-am ce face, asa sunt eu :D.

Nicky

30 Mai 2009, 22:29

Asa e cand e noua, se intampla la toata lumea. Dupa prima zgarietura ultra-microscopica, o sa ti se ia :P
In plus, cat e in garantie, nu iti mai face probleme, e de datoria Seat sa o repare free of charge. Si cum zice vecinul dealer de la TM, da-i tare acum, daca e sa crape ceva, sa crape in garantie, ca sa se inlocuiasca gratuit. Sporuri!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania