Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Vi se pare interesant un dispozitiv shift light pentru masina personala?

1. Da
26 (68%)
2. Nu
7 (18%)
3. Mai vedem
5 (13%)

Voturi totale: 38

Nicky
Subiect Autor

Shift Light

26 Mai 2009, 12:38

Ma uitam la filmuletul lui Vlad de la Cluj si mi s-a pus pata pe shift light. In timp ce Subaru vine din fabrica dotat cu shift light, marea majoritate a masinilor nu au acest dispozitiv in dotarea de serie.
Pe scurt, ce face shift light-ul?
Este un dispozitiv care poate fi setat ca la o anumita turatie a motorului sa emita fie un semnal luminos, fie un semnal acustic, fie ambele. Setarea lui se face de obicei cu 400RPM inainte de turatia la care dorim sa schimbam intr-o treapta de viteza superioara.
Ceea ce ma intereseaza este un dispozitiv relativ simplu de acest gen cat si indicatii asupra montarii acestuia si a conexiunilor necesare. Din cate stiu, semnalul si-l ia de la bobina de inductie. Dar cand sunt mai multe bobine, asta presupune impartire la nr. de clilindri etc. Ma intereseaza daca cineva din comunitatea noastra si-a montat shift light, fie pentru liniutze legale, fie pentru racing, fie pentru fun.
In conditii de mers normal cu motorul nu foarte turat, shift light-ul nu este deranjat, nefacandu-si simtita prezenta. Dar, repet, in functie de setarea pe care i-o configurati. Daca stii ca masina plafoneaza la 7200RPM, de exemplu, seteaza-ti un shift light pe la 6500RPM, pentru ca intre semnalul luminos/acustic si schimbarea de treapta, masina mai urca in ture cateva sute (RPM). Cine nu plafoneaza, castiga :lol:
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Testosul

Re: Shift Light

26 Mai 2009, 12:59

Foarte interesanta ideea, am testat si eu dispozitivul cand am mers cu Subaru pe care il conducea Vlad...mi se pare de un real folos.

Nicky
Subiect Autor

26 Mai 2009, 13:05

Banuiesc ca e de folos, pentru ca nu sta nimeni cu ochii in bord sa vada turatia si sa zica, acum schimb. Si chestia cu urechea, merge mai mult sau mai putin, cred eu. Si cred ca si la profesionisti s-ar vedea o diferenta de cronometru cand folosesc si cand nu folosesc un dispozitiv setat sa ii anunte cand e momentul optim de schimbat treapta.

M-am mai uitat un pic pe net si am vazut ca majoritatea vin cu turometru. Eu ma gandesc doar la avertizor (bec/difuzor), nu as vrea sa mai pun inca un ceas. Pana acum am vazut pe net ceva de genul 50 RON, si e doar un mic circuit electronic cu un led, care poate fi usor integrat in bordul masinii. Pentru ceasuri profesionale si alte cele, trebuie si un suport de stalp fata sofer, e mai complicat. Eu vreau doar atat - avertizor si posibilitatea de a seta turatia la care sa beep-aie / sa se aprinda :lol:

Duncan
Resident DJ

26 Mai 2009, 13:10

Suna foarte interesant Nicky, daca gasesti ceva de cumparat care sa mearga si pe FR TDI please do let me know :)
Seat Leon FR TDI | Cylinders: 4 | Power: 46 HP | Maximum Speed: 133 km/h

Night Ride Squad :: powered by ClubSeat.eu

..:: Duncan Jay :: house mixes all the way ::..

weederash

26 Mai 2009, 13:23

sunt si eu interesat de asta. Forte util :roll:
Leon 1M 1.8T 20V / 179 BHP
. B 39 WDR

Nicky
Subiect Autor

26 Mai 2009, 13:25

Am vazut ca difera montajul de la benzina la diesel, dar cum spuneam, eu ma uit dupa un montaj electronic mai mult decat un turometru cu shift light integrat. Deja i-am dat tema de casa unui electronist care sustine ca le produce (in serie) la el acasa, un cablaj de marimea unei cutii de chibrituri cu doua potentiometre si doua leduri (adica doua setari, la prima se aprinde un led si apoi si celalalt - ex. 4000 RPM primul si la 4500 RPM si al doilea).
Zice ca se regleaza sa se aprinda in functie de ce indica turometrul masinii, asa ca nu are cum sa dea erori. Sau asa ar trebui :D

Zicea cineva pe net de magazinele de electronice din zona mea (Lacul Tei - Maica Domnului) mai exact Conex Electronic, ca ei ar avea ceva de genul asta, dar numai pentru Dacia, adica limita pe la 5000RPM din ce am citit. Pentru diesel cred ca e ok, ca nu ajunge la 5000RPM, sau nu ai nevoie de 5000RPM. Numai sa ne interesam de unde luam semnal la diesel, ca la benzina e simplu cu bobina (bobinele) de inductie...dar la diesel, inca nu stiu de unde se ia semnalul.

Pretul era ceva de genul 50 RON pentru cel facut acasa si cam tot atat pentru cel din magazin. Rezonabil, fata de 100$+, cat e un Turometru cu tot cu shift light. Plus cum spuneam, alea implica si mai mari investitii (suporti ceas, gauri etc.)

Nicky
Subiect Autor

26 Mai 2009, 17:25

Pret nou 60 Eur negociabil (include avertizor sonor)
Pretul respectiv era de acum 3 ani, cel de 50 RON. Eu cred ca le scoatem mult mai ieftine de 60 Euro. Am gasit un turometru ieftin cu tot cu shift light pe hothatches, pentru cei interesati.

Mai jos sunt adunate raspunsurile primite de la electronistul cu care am intrat azi in contact via e-mail.

"Se rezolva si la diesel, poate o sa fie nevoie de un circuit in plus ca sa culegem turatia motorului dar se poate face.
Ti-am spus ca e negociabil iar pretul e putin mai mare din cauza avertizorului acustic, si plus ca atunci in 2006 euro nu era 4.1 lei ca acum. Insa oricum eu sunt dispus sa te ajut si sa ti-l fac, banii sunt mai putin importanti.
Stiu ca am niste poze si chiar video cu dispozitivele care le-am facut. Cel mai repede pot sa-ti arat niste poze de pe site-ul meu personal - http://radoo-server.no-ip.org/shift%20ligth.htm

Principiul este urmatorul (benzina).
Cu o sarma subtire de cupru emailat (care se foloseste la bobine, transformatoare si altele) se infasoara de 20-25 de ori peste firul care duce din una din bobinele de inductie pana in injector. Sarma asta va culege o tensiune. Aceasta tensiune este alternanta, scade si creste odata cu turatia motorului.
Daca tu ai turometru, calibrarea este foarte simpla. Daca plafonarea este la 6000RPM (sa zicem) e foarte usor sa-l setezi la 5400RPM. Intradevar reglajul se face cu un potentiometru. Desigur ca se poate face si un avertisment sonor. Pretul este de 60 euro pentru culoarea rosie (pretul variaza daca doresti alta culoare). Este negociabil."

ace117
Membru Fondator

26 Mai 2009, 20:21

Este foarte utila la competitii, am avut si eu asa ceva, la mai toate masinile de curse.
Pe strada mi se pare un moft, insa un moft la care ma inscriu si eu! :D
Sa vorbesti cu nenea sa ne zica cat costa pt FR TDI. :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

sfigmo

30 Mai 2009, 09:18

Bamse
Moderator

01 Iun 2009, 17:18

Ideea este ca pe noul leon acest avertizor, nu stiu daca acustic, dar vizibil va fi serie.

nu stiu pe ce motorizari., sa speram ca pe toate!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

The teacher
Profesoru

03 Iun 2009, 00:30

bamse scrie:
Ideea este ca pe noul leon acest avertizor, nu stiu daca acustic, dar vizibil va fi serie.

nu stiu pe ce motorizari., sa speram ca pe toate!

Inseamna ca sefii de pe acolo , au mers cu Subaru, si le-a placut :lol: :lol: :lol: :lol: ar fi culmea sa puna pe 1,2 :mrgreen:

crysu
the yellow one

03 Iun 2009, 08:38

Pentru strada mi se pare o cheltuiala in plus ... dupa mine jucaria asta este folosit doar de cei care adora liniutele intr-un cadru organizat ... pe strada dupa mine este 'useless'....
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

Testosul

03 Iun 2009, 09:53

Foarte interesant daca va exista acest device pe noile modele de Leon...chiar sunt curios incepand de la ce motorizare va exista.

razmih

03 Iun 2009, 13:27

Nu stiu cat de nefolositoare este, dar as tinde sa cred ca e utila.
Eu unul sunt obisnuit sa schimb aruncand un ochi pe turometru (stiu multi au ras de asta, dar nu ma deranjeaza, mie imi este de folos si nu imi dauneaza la condus). Imi place sa duc motorul pana la limita de taiere a gazului, cand fac depasiri in forta vreau sa ma folosesc de toata plaja de turatii.

AndreyWoB

03 Iun 2009, 22:46

Mi se pare foarte bun un Shift Light pe masina, mai ales daca ai ocazia sa te dai cu masina intr-un cadru organizat unde conteaza extrem de mult sa schimbi la timp, iar cu o astfel de jucarie nu mai pierzi timpul sa te uiti in jos la turometru.
Cu Dumnezeu inainte si cu Leon-ul in blana !