Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

pisic
Subiect Autor

Macara geam fata

26 Iul 2008, 19:36

acum vreo saptamana nu sa mai ridicat geamu fata dreapta. am desfacut portiera si am gasit problema se incurcase sufele in rotita de la macara. ce ziceti mai pot face ceva cu ea sau tre sa cumpar macara cu totu. astept rasp multumesc mult
SEAT Ibiza 1.9 TDI 101 hp

Imagine

Bamse
Moderator

26 Iul 2008, 22:19

daca iti prezinti masinutza......iti spun :D :D :D
glumesc....
depinde poti sa incerci sa o reapri.....si daca nu poti, schimbi!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

pisic
Subiect Autor

27 Iul 2008, 12:43

nu stiu unde sa gasesc numai bucata aia pt k se gasesc cu motoras cu tot si costa vreo 27 de mil asta e problema :cry: :cry:
SEAT Ibiza 1.9 TDI 101 hp

Imagine

iulian
gasalb

27 Iul 2008, 14:26

incearca la dezmembrari-ca nu se stie niciodata,poate gasesti,succes :idea:
SEAT CORDOBA

marian_iam
V.I.P.

27 Iul 2008, 16:31

vezi ca era la bazar ceva de genul asta ... la un baiat numit shumi... uita-te si vezi daca te ajuta!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

faxiu

electrica - geamuri

25 Mai 2009, 10:17

Nu stiu cand a aparut problema ca sa am info despre imprejurari deci don't ask...Cert este ca geamul fatza dreapta nu se mai inchide/deschide corect. La actionarea oricarui buton (usa sofer/usa pasager) geamul se misca 2 cm si se opreste. Trebuie actionat iar butonul. Nu conteaza daca il tin activat mai mult sau ii dau doar click, geamul urca/coboara acei 2 cm. Tot asa face si cand incerc cu cheia, toate se inchid/deschid dar fatza dreapta 2 cm. Ma cam dispera ca fac scurta la deget :). Am testat de blocaje si nu este nimic evident, tot ce am reusit sa fac este sa obosesc releul care cedase nervos dupa 5 minute de frecush.
Am cetit manualul dupa sigurantze, am masurat si constatat ca nu de acolo e buba. Singurul loc la care ma pot gandi a ramas sa fie vreun releu. Doar ca nu stiu nici unde sunt dansele, nici care dintre ele este exact (nu am cumsa pun urechea ca nu stiu unde :)).
Sper sa existe o solutie sa o pot incerca in spatele blocului ca dupa pashte, ziua lu' fimea, ziua nevestii, revizie (nu a nevestii) si mancare la caine nu mai am bani...

faxiu

Re: electrica - geamuri

28 Mai 2009, 20:20

Cam tarziu sa editez.
Din seara asta a inceput si geamul parte sofer sa faca figuri. Nu mai urca singur pana sus. De coborat insa, coboara. Am dat sa inchid, a ajuns pana sus si a inceput sa coboare singur. Si gata.
So...unde-s releele?

88 DAS

Re: Macara geam fata

10 Iul 2009, 20:49

salut ! am si eu o problema cu geamul fata dreapta ! imi trebuie piesa(calculatorul) in care ar trebuii sa intre mufele de la geam si oglinda :-s stie cineva unde as putea sa gasesc acea piesa ? la dezmembrari nu are :| va rog sa ma ajutati ,id-ul meu este kompany08 ...

Aiad

Re: electrica - geamuri

22 Aug 2009, 22:19

Ma nu prea stiu nici eu care e treaba am cam aceeleasi probleme cu geamul dreapta fata ,,ii dau click si se ridica pana sus si apoi coboara nu inteleg dc dar am fost la baietii de la pba ca este in garantie si mi au spus ca nu sunt probleme electrice doar ca nush ce avea chederul!Sincer eu va spun ce mi au zis si ei ca au curatat chederul ca eu la masini sunt cam pilaf adik dak mi ar fi zis ca e racita i as fi crezut:))!!!Curata ti chederul cat mai des zic eu:))
To Ibiza....in a Ibiza..