Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

mihai.leibovici
Subiect Autor

Bara Leon nou

22 Mai 2009, 15:07

Salut baieti!
Am si eu o mare nelamurire. Am avut un mic accident cu masina ( m-a acrosat unu cu un SLK ) si am ajuns in urma impactului cu bara sparta si aripa indoita. dupa ce am fost la asigurator si mi-am facut actele mi-am bagat masina in service ( nu m-am dus pa porsche pt ca ma programau dupa o luna ). Am scos saptamana asta masina din service si am observat urmatoarele chestii :
- intre capota si bara este loc sa bagi degetul mic.
- grila centrala cu emblema seat este prinsa cu doua holsuruburi ( eu tin minte ca nu aveam asa ceva )

Acum vine si intrebarea mea : ce solutie sa adopt ?

- ma cert cu ei pana mi-o fac cu trebuie ? sau sa mai investesc niste bani si sa imi pun o bara de FR - Cupra ?
Aveti idee cat costa bara da FR sau Cupra ?

Mersi!

mirceamircea

Re: Bara Leon nou

22 Mai 2009, 15:22

mihai.leibovici scrie:
Salut baieti!
Am si eu o mare nelamurire. Am avut un mic accident cu masina ( m-a acrosat unu cu un SLK ) si am ajuns in urma impactului cu bara sparta si aripa indoita. dupa ce am fost la asigurator si mi-am facut actele mi-am bagat masina in service ( nu m-am dus pa porsche pt ca ma programau dupa o luna ). Am scos saptamana asta masina din service si am observat urmatoarele chestii :
- intre capota si bara este loc sa bagi degetul mic.
- grila centrala cu emblema seat este prinsa cu doua holsuruburi ( eu tin minte ca nu aveam asa ceva )

Acum vine si intrebarea mea : ce solutie sa adopt ?

- ma cert cu ei pana mi-o fac cu trebuie ? sau sa mai investesc niste bani si sa imi pun o bara de FR - Cupra ?
Aveti idee cat costa bara da FR sau Cupra ?

Mersi!

Salut,

eu zic sa te certi cu ei, sa mergi pana in panzele albe......deja a inceput sa fie un "fenomen " negativ treaba asta...eu inteleg ca mecanicii nu sunt platiti bine , dar ce vina avem noi ???? Cearta-te cu ei, nu-i lasa asa....si....data viitoare du-te la Porsche! Apropos, la ce service ai fost (intreb doar ca sa stim de cine sa ne ferim pe viitor)???

Bafta cu reparatiile / cearta,

Ex: Cielo '97 GLE

mihai.leibovici
Subiect Autor

22 Mai 2009, 15:37

pai am fost la S&M service autorizat ASITRANS.
O sa ajung luni la ei. Eu zic ca am un avantaj. cei de la aasigurare , cand mi-au facut dosarul nu mi-au luat procesul-verbal de la politie in original si acum ( ceea ce este si normal ) cei de la Astra nu pot sa le faca plata astora de la service. probabil ca o sa le spun ca daca nu o fac ca noua nu ma duc cu procesul si ei nu isi recupereaza banii. :)

PS. in functie de cum or sa reactioneze luni o sa imi dau seama daca o sa mai vin la service-ul asta sau nu :)

bertzi43
B-82-AJS

22 Mai 2009, 15:51

normal era sa iti inlocuiasca piesele defecte nu sa le prinda in suruburi

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

mihai.leibovici
Subiect Autor

22 Mai 2009, 16:01

mai, ei mi le-au inlocuit ...dar am impresia ca bara este contra facuta sau asa ceva . nu stiu daca exista bara originala sau nu ...dar asta parca este ciudata.
oricum, am vb cu ei acum la telefon si maine de dimineata sunt la ei.

marian_iam
V.I.P.

22 Mai 2009, 21:54

daca bara nu a fost sparta ... a fost reparata ...
asta am patit si eu ... tot un deget ...
deci ... nu prea ai ce face ... doar cearta!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

bv10ptz
ingineru

23 Mai 2009, 06:22

F...i in gurita de nesimtiti.Ar trebui sa ti-o faca ca lumea si sa nu le dai procesul,sa vada si ei cum e sa umblii dupa altii.Fratilor,ca sa se indrepte lucrurile in romania ar trebui sa devenim un popor de procesomani.Pentru orice maruntis,vizita la tribunal,ca altfel ei fac tiganii,noi dam din gura dar concret nimic.Pe ei,pe mama lor
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

mihai.leibovici
Subiect Autor

25 Mai 2009, 10:59

Am fost sambata la service...si au desfacut bara de fata cu mine. au reusit sa o ridice putin mai sus ...dar cum a fost inainte se pare ca nu prea mai merge.
Hai sa zicem ca ma impac cu ideea ca o sa am distanta aia intre bara si capota dar pe mine ma rod cele doua holsuruburi pe care le am bagate in grila cu emblema seat.
pt aia chiar fac scandal. Miercuri o duc din nou ( cica pana atunci nu mai au locuri ).
Va tin la curent.

PS. cred ca nici cu procesul nu rezolvi ceva in tara asta .....nu uitati ca este lege data cu salariile la profesori si pe multi ii lasa rece....so...

cosminlzr

02 Iun 2009, 22:58

Probabil mai mult ca sigur bara nu este OEM, ci facuta de alta firma. Si eu a trebuit da inlocuiesc bara fata si cum reparatia o suportam din buzunar propriu (nu aveam casco pe vremea aia), cei din service m-au intrebat de care bara vreau: OEM sau producator. Diferenta de pret era destul de mare, dar exista riscul ca bara de producator sa nu se potriveasca exact. Si am les bara OEM.
Leon 2003, 1.6 16V, 105CP

mihai.leibovici
Subiect Autor

26 Iun 2009, 22:00

Salu baieti,
revin, cum era si normal , cu ultimile noutati de la sevice. Dupa ce mi-au dat masina prima data ...in halul in care era, m-am dus peste iei si am lasat-o acolo cu specificatii cum ar trebuii sa fie. dupa 3 saptamani mi-au dat masina ...dar tot nu este ok. cred ca bara nu este OEM... nu se potriveste de loc. acum ma bate candul sa imi pun un kit de leon...am vb la PBA si bara fata si spate ( plus toate piesele necesare pt montare ) ma costa 34 mil fara montaj.
Acum am si eu o intrebare...merita sa imi pun un kit cupra ( pe ideea ca asta ar trebuii sa se potriveasca cum trebuie ) sau sa ma duc la un tuning shop ( daca stiti una , spuneti-mi si mie, pls ) si sa imi iau un body kit din cele existente pt leon ?