Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Matrixu

21 Feb 2008, 13:44

Bucurestenii sunt greu de educat.
Eu am locuit in popesti-Leordeni pana anul trecut si acum m-am mutat in oras (anul asta ma mut inapoi in Popesti).
Mi-a luat 2 luni si un pic sa ii invat pe oamenii de la blocul meu sa parcheze oblic si nu paralel cu bordura.
Paralel cu bordura intrau 5 maxim 6 masini daca nu erau nesimtiti care lasau 1m intre ei.
Oblic sunt 12 masini.
Inca mai sunt oameni care vin si parcheaza paralel cu bordura desi ii vad pe toti parcati oblic.
Mergand de vreo 5 luni in fiecare zi de la Gorjului la Mall vitan si inapoi, am inceput sa devin din ce in ce mai agresiv. Traficul asta infernal te face din ce in ce mai rau. Te enervezi cand vezi idioti cre blocheaza strada ca sa nu poti trece doar ca le e frica ca pierd 1m fata de cel din fata.
Te enervezi cand vezi ca tu stai la coada de 20 de minute si nesimtitii merg pe sina de tramvai si politistul din intersectie le face loc sa treaca.
Pe langa toate astea, usurinta cu care se ia carnetul trimite in trafic niste oameni total nepregatiti.
Am condus din prima zi de carnet in Bucuresti si probabil m-am obisnuit. Dar nici nu vreau sa ma gandesc cum e sa conduci in Bucuresti daca esti dintr-un mic orasel din provincie.
Sfatul meu. Veniti in Bucuresti numai in weekend. Daca veniti, cautati o parcare platita sau publica si lasati masina acolo. E mai sigur si mai normal. Nu va luati dupa toti cei care incalca flagrant regulile (nu stiu de ce dar in Bucuresti linia continua, portocaliu spre rosu, semnalizarea etc nu s-au invatat la scoala de soferi) si incercati sa fiti calmi.

razmih

21 Feb 2008, 14:42

Ce ma distreaza pe mine cel mai mult este ca toata tara urla de Bucuresteni. Daca luam la puricat compozitia Bucurestiului o sa ajungem la o singura concluzie, ca suntem o tara de nesimtiti.

Testosul

21 Feb 2008, 15:35

razmih scrie:
Ce ma distreaza pe mine cel mai mult este ca toata tara urla de Bucuresteni. Daca luam la puricat compozitia Bucurestiului o sa ajungem la o singura concluzie, ca suntem o tara de nesimtiti.

Bine punctat

el_ovy
HVN

21 Feb 2008, 16:05

razmih scrie:

CORECT!!! Nici nu puteai sa spui mai bine...
Seat Leon (1P) 2008 1.6 102cp Candy White

danieltanase79
Bestia Nerra

21 Feb 2008, 17:13

Perfect de acord oameni buni.
Si ce masina...si ce sofer...
C U P R A

luci&dana
VIP

30 Apr 2008, 14:19

aveti idee daca se lucreaza cumva pe centura?...trebuie sa ajung urgent la otopeni maine si vreau sa stiu cam cand o sa plec....mersi :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Matrixu

30 Apr 2008, 15:23

Nu se lucreaza dar este foarte aglomerat. Nu stiu cum o sa fie maine de 1 mai.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

luci&dana
VIP

30 Apr 2008, 18:41

ce chestie...voi veniti de 1 mai aici...eu de 1 mai plec la voi...dar pe 2 mai va vizitez prin statiuni...cum naiba o sa dam unii de altii, habar nu am :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

luci&dana
VIP

08 Iun 2008, 13:48

am fost un weekend la bucuresti...daca vineri dupa masa am prins liber la dus...vineri seara prin piata unirii m-a luat durerea de cap de cat m-am invartit in cerc...iar luni dimineata cand am plecat spre casa...nu stiu daca am mers regulamentar 1 minut...daca toti mergeau pe contrasens...greu se circula la voi :( :(
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

bogy
K.I.D

21 Iun 2008, 21:39

Am inteles pietonii NU au prioritate dar biciclistii? ca si mie daca imi dai o suma de bani imi transform bicicleta in Seat :lol: mai pun 2 roti un motor alte "optionale" si is gata de drum :D abia o sa am 2 SEAT-uri
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

kingtiger

01 Oct 2008, 17:40

Azi am fost pana in Jilava, cu startul din Regie. Traseul Grozavesti - Piata Leu - Str Progresu(lui - nu mai stiu)- Sos Giurgiului. Ce am observat a fost faptul ca cu cat esti mai departe de Unirii traficul este mai lejer.

a_ionut

01 Oct 2008, 20:13

Aducand din nou discutia la constanta as vrea sa spun ca dupa ce mi-am luat permisul aici am invat sa conduc in bucuresti. Acolo mi-a fost ucenicia. 2 ani de zile. Acum cand m-am intors acasa observ ca taximetristii constanteni si mare parte din soferi circula foarte prost.
In bucuresti cu toate ca era alomeratie se mergea si parca exista bunsimt.
La constanta daca te-ai incadrat gresit sau vrei sa schimbi banda nu o sa vezi mai pe nimeni sa te lase.
Alt aspect: mergi linistit ala de linga tine semnalizeaza ca schimba banda ii dai flash sa se bage. Ajunge in fata ta si sta. La ce a mai schimbat banda?!!!
Eu unul sunt invatat de la B sa semnalizez dc ma lasa cineva ma bag si o calc nu stau in fata aluia.
Seat Leon 1p

BALTAZAR2003
Moderator

01 Oct 2008, 22:43

Si eu am invatat ceva la constanta.
Sa fii atent la mainile celorlalti soferi, daca da din maini este posibil sa schimbe directia de mers si semnalizeaza prin intinderea bratului, precum turcii.
Cei mai periculosi la voi sunt soferii de maxi taxi.
:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Flory
Albertina

02 Oct 2008, 07:56

soferi de taxi sunt cei mai nenorociti- locul I cu felicitari
soferii de maxi taxi- locul II
incredibil daradevarat locul III, nu la mare distanta de cei de pe primele locuri, tipii/tipele cu masini scumpe, luxoase, etc. (considera, cred, ca o data cu masina au cumparat si drumul)

foarte rar o sa gasiti ca unul din aceste 3 categorii sa va dea voie sa treceti.
chiar daca el nu are unde sa inainteze(eventual sta la semafor) iar tu practic nu il incurci cu nimic... (poate vrei doar sa faci stanga pe langa coloana oprita la semafor) se baga pana la 3 cm de masina din fata sa nu cumva sa poti sa treci printre ei...
si cel mai dragut - cand tu te enervezi pentru ca vezi cat de ..."grabiti" sunt.. ei se vor uita la tine si vor ranji fericiti k... te-a facut...

SAU POATE CA ASTA MI SE INTAMPLA DOAR MIE CA SUNT FATA SI EI SUNT "MACHO"
Orice solutie genereaza noi probleme.

a_ionut

02 Oct 2008, 08:51

Nu stiu daca fac bine dar am unele momente cand imi crapa capul de draci pe astia cu maxitaxi.
Si atunci cand opresc pe unde le vine sau nu te lasa sa te bagi ca sunt ei "grabiti" ii depasesc si incetinesc mergand la relanti in treapta 2 sa vada si ei cum e sa stai in spatele lor. Merg 1-2 km pana ma plictisesc, ii vad ca fac spume si apoi o calc lasandu-i cu buza umflata.
Seat Leon 1p
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7