Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Probleme modul confort

08 Dec 2012, 19:11

clar! este posedata!
trebuie exorcizata cu ceva preotese blonde si zaibar fiert pe frigul asta...
:yah :yah :yah :yah
Pe muncitorii aia intelectuali i-ai pus sa bage mapa pe sub bord sa nu fie o cupla sarita?
Sigurantele sunt bune?
Nefunctionarea celor enumerate de tine nu are legatura cu repsectivul modul, vezi mufele sa fie bine infipte si corect...
:))
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ciprianmp

30 Iul 2013, 11:54

Buna ziua.
Vad ca topicul e vechi, dar am si eu o problema de "comfort" la o Cordoba 2007. Numai geamul dreapta-spate nu mai reactioneaza la niciun buton - nici de la sofer, nici din usa. Mentionez ca a fost geamul cel mai solicitat, intrucat acolo sta fii'mea care nu suporta caldurile :) Insa butonul functioneaza bine zic eu. Si-apoi nu merge nici de la sofer. Pare mort (niciun sunet cum ca ar primi macar curent)
Ma grabisem ieri sa caut la dezmembrari un motoras macara pentru ea, dar mi-au zis cei de acolo ca poate fi si alta piesa de vina. Am desfacut azi fata la usa, am impins de mufe, am verificat pe cabluri, totul pare ca nou in usa. Ce credeti c-ar putea fi? Sa verific si mufele din modulul de comfort? (care, din cate inteleg, la Seat ar trebui sa fie la genunchi nu sub mocheta, nu?)
Nici mie nu-mi da vagcom-ul nicio eroare...
Multumesc.

PS: exista si vreo siguranta specifica, numai pentru acea usa? Ma indoiesc, insa in ultimul an, am rezolvat 3 probleme (dintre care una de pompa abs) doar din sigurante, la care nici macar cei de la Porche nu s-au uitat (mai ales la siguratele 40-60A de pe baterie, electricienii de la 3 service-uri parca nici nu auzisera de ele, a trebuit sa aflu eu tot de pe forum si s-o repar singur cu 7 lei... deh!)

ciprianmp

30 Iul 2013, 12:23

Offtopic: nu ma lasa sa editez postul anterior, pentru a putea subscrie la raspunsuri. Asa ca mai postez acest off-topic. Scuze.

dany19940
Moderator

30 Iul 2013, 21:05

Verifica si cablul ce trece prin burduful dintre usa si stalp. Daca nici acolo nu e rupt nimic, macar masoara sa vezi ce tensiuni ai in acea mufa si poti posta aici, dar pune-le pe culori fata de masa masinii - firul maro.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

ciprianmp

30 Iul 2013, 21:14

Multumesc danny, dar cred ca numai la service se poate, ca nu am aparat de masura.
Bine, daca s-ar oferi cineva din buc sa se uite, ar fi mai bine. Nu prea mai am incredere in sv...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

ciprianmp

30 Iul 2013, 21:22

Apropo, in caz ca ma ocup maine, te referi la o mufa anume? Cea din usa sau de la modulul comfort?

dany19940
Moderator

31 Iul 2013, 08:27

Daca am scris sa verifici cablul din burduf...oare la ce mufa m-am referit? Cea din stalp...logic. Desfa burduful ala de cauciuc inspre stalp si vei gasi mufa.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

ciprianmp

31 Iul 2013, 09:32

Am inteles. Banuiesc ca pun contactul pt masuratori si masor cu si fara actionare buton de actionare geam, nu?
PS: Azi noapte la lanterna am reconectat mufele si impins putin de firele de sub bord/sofer, inclusiv pe la relee. Nu si-a dat drumul.

dany19940
Moderator

31 Iul 2013, 20:30

Nu ai de ce sa actionezi butonul de geam. Acela e conectat la motoras, nu in acel cablu. Pui contactul si masori fata de masa, cu cablul nedeconectat din mufa din stalp, si faci o lista cu culoarea firului si valoarea tensiunii.