Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cornelius

Re: zgomot enervant

03 Noi 2009, 16:37

o solutie fara bani, ar fi sa dai jos fata de usa, sa demontezi totul pentru a ajunge la macara si sa o gresezi.
e mai dificil, dar se poate remedia, eu sigur voi face asta vara viitoare, la mine se aude destul de incet, dar se aude.
asta e o buba a proiectarii, se aduna apa si praful pe chedere, si sunt trase inauntru de catre geam.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

Travis

13 Noi 2009, 13:13

La al doilea zgomot s-ar putea sa te ajut, pentru ca am avut si eu parte din belsug de un scartait foarte enervant care se auzea la toate usile(masina noua de 4 luni, cu 8000km). Scartaitul il auzeam de cele mai multe ori la viteze mici, cand treceam peste denivelari.
Dupa 3 interventii in service in care mi-au demontat fetele de usi, suspensie fata, suspensie spate si dupa ceva munca de convingere, i-am "convins" in sfarsit sa-mi stranga usile. Am scos-o din service si scartaitul nu s-a mai auzit.

Explicatia mea: din cauza drumurilor proaste si a tensiunilor care apar in sasiu s-au "lasat" usile. S-ar putea sa fie si la tine aceeasi problema. Sper sa o rezolvi cat mai curand ca stiu cat poate fi de enervant.

drw99

21 Noi 2009, 20:26

pfff...de o saptamana am pus anvelope de iarna pe masina 195/55/R15. Toate bune si frumoase...dar...pe la 50-60km/h se aude un zgomot ca si cum as avea pana. Pana in jur de viteza specificata mai sus si dupa ea acest zgomot parca se mai diminueaza. Volanul nu vibreaza, nu trage stanga sau dreapta. De la ce ar putea fi? Mentionez ca n-am facut decat vreo 250 km cu ele si nu sunt rodate.

marian_iam
V.I.P.

23 Noi 2009, 07:31

asta inseamna anvelope de iarna ...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

vanburger

23 Noi 2009, 11:11

ce marca de anvelope ai luat?
poate au bataie...si din cauza asta sa-ti dea impresia de pana
iti da o senzatie ca topaie masina?
sau poate asta e zgomotul facut de ele
IBIZA 1.2 12V- watch out for the stupid idiot behind me Imagine

drw99

23 Noi 2009, 16:13

Marangoni meteo HP am....masina merge perfect..cred ca asa fac ele..la viteze mai mari dispare zgomotul