Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Florin&David
JAF
Subiect Autor

Returnarea maşinilor luate în leasing şi neachitate .....

04 Mai 2009, 11:34

Luata din ziarul TELEGRAF de Constanta ...

Returnarea maşinilor luate în leasing şi neachitate îi duce pe români în instanţe

Aproximativ 80-90% din clienţii firmelor de leasing care au returnat bunurile contractate sînt acţionati în judecată pentru recuperarea pierderilor suportate, ca urmare a neexecutării obligaţiilor asumate prin contract, a declarat avocatul Mădălina Hagima, managing partener la casa de avocatură Ciurtin, Braşoveanu şi Asociaţii. "Este vorba despre pierderi care constau în diferenţa dintre valoarea de piaţă a maşinii, valoarea ratelor restante, precum şi alte taxe şi costuri aferente", a explicat Hagima. În majoritatea cazurilor, prin semnarea contractelor de leasing, utilizatorul se obligă ca, în caz de reziliere din culpa sa, să achite finanţatorului toate facturile scadente şi neachitate şi ratele pînă la sfîrşitul contractului de leasing, inlcusiv valoarea reziduală. "Aşadar, returnarea bunului ar trebui privită ca ultimă soluţie pentru opitimizarea costurilor utilizatorilor, mijloacele cele mai avantajoase fiind renegocierea contractului cu finanţatorul prin rescadenţarea plăţilor şi reeşalonarea datoriilor existente sau, în cel mai bun caz, cesiunea contractului către un alt utilizator", a subliniat Hagima. Astfel, simpla variantă a aducerii bunului în curtea finanţatorului nu reprezintă şi stingerea obligaţiilor utilizatorului din contractul de leasing. "Aici se creează confuzia. Utilizatorul nu a închiriat un bun, ci a apelat la o modalitate de finanţare a bunului pe care, în cele mai multe cazuri, s-a şi obligat, încă de la început, să îl achiziţoneze la sfîşitul contractului. Astfel, utilizatorii cred că au un bun, au plătit folosinţa lui pentru o anume perioadă, şi că, returnîndu-l, sînt eliberaţi de orice obligaţie. Juiridic, lucrurile însă nu sînt deloc atît de simple", a mai spus avocatul. Mai mult, reposesia bunului generează costuri suplimentare pe care tot clientul, în final, le va suporta. Potrivit avocatului, majoritatea contractelor de leasing prevăd ca, în caz de reziliere ori de încetare a plăţii ratelor, se activează o indemnizaţie de reziliere egală cu valoarea tuturor ratelor şi valoarea reziduală pînă la finalul contractului de leasing, ceea ce înseamnă că, în final, utilizatorul va suporta întreaga finanţare. "Important de înţeles este că societăţile de leasing financiar nu sînt furnizori de bunuri, ci sînt societăţi care vînd servicii financiare, aşadar prioritatea constă în recupererarea banilor finanţaţi şi nu a bunurilor. În cele din urmă, utilizatorul riscă, prin încetarea contractului în acest mod, să rămînă şi fără maşină, şi fără bani", a concluzionat Hagima.

Sa fie pe bune treaba asta?
Stie cineva cum stau lucrurile cu adevarat?

Intreb deoarece am un bun prieten care a achizitionat un VOLVO S40 pe care dupa un an de zile nu a mai putut plati rata la el (aprox. 400 euro) l-a dus inapoi la dealer si nu a mai recuperat nimic din avans s-au cat platise pana in momentul ala. Binenteles nu a gasit nici un bun samaritean care sa ii preia leasing-ul.
Nu a patit nimic. Nu l-a dat nimeni in judecata si el acum are o SKODA Octavia pe leasing si este OK.
Deci ... ?!
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

luci&dana
VIP

Re: Returnarea maşinilor luate în leasing şi neachitate .....

07 Mai 2009, 18:47

nu am auzit nici eu de asa ceva. am un coleg de servici ce a dus inapoi o cordoba ca nu mai putea plati ratele si nu s-a intamplat nimic pana in momentul de fata. pai daca o sa-i zic de actionare in instanta....nu cred ca va mai dormi noaptea :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

bv10ptz
ingineru

07 Mai 2009, 20:59

Cred ca bamse ne poate da un raspuns satisfacator in aceasta privinta.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

Krondet

08 Mai 2009, 08:02

ma faci sa citesc contractul de leasing :bounce:
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Krondet

12 Mai 2009, 13:47

poftim de vezi:

Imagine

este vorba si de vinovatia utilizatorului la incetarea cotnractului
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

luci&dana
VIP

17 Mai 2009, 20:57

ce se intampla atunci cand nu mai exista posibilitatea achitarii ratelor de leasing? vine firma de leasing si isi recupereaza masina, da?...asa se intampla si atunci cand vrei de buna voie sa renunti la leasing din x motive. Nu cred sa intervina vreo judecata in cazul de fata
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4