Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

Super sound de evacuare

03 Mai 2009, 15:54

Doritorilor de super sound de evacure le recomand asa ceva , pt ca nu modifica instalatia originala a masinii , si sunetul obtinut este "THUNDER" : http://www.dmhperformance.com/ecutout.htm , PS vedeti la galerie niste filmulete , exemplificative , de te lasa cu gura cascata eu cel putin am ramas uimit.

Nicky

Re: Super sound de evacuare

03 Mai 2009, 16:48

Pentru cei care nu au inteles exact cum functioneaza sau cum se foloseste, o sa incerc sa explic. Se monteaza pe linia de evacuare a masinii (pe turbo-back, dupa Downpipe). Se creeaza un fel de Y, o parte merge pe traseul normal al evacuarii spre toba finala si cealalta parte merge spre usita respectiva, care sta inchisa, in mod obisnuit. Cand vreti putere / sunet, apasati un buton si usita respectiva se deschide. Usita e actionata de un motoras si se poate deschide fie partial, fie total. Cu usita inchisa, motorul se aude la fel precum stock.
Este intr-adevar o inventie interesanta, pe mine nu ma pasioneaza pentru ca nu vreau sa ajustez in niciun fel evacuarea Milltek, dupa ce mi-am vandut sufletul ca o sa cumpar :lol:
Recomand celor cu evacuari stock. Si mai mult, Cristi - eu ma gandesc la un sistem asemanator cu cablu (inima de toron) si manta actionat mecanic. In loc de un buton si de motoras la usita respectiva, recomand un cablu si un arc care tine usita inchisa. Numai la actionarea parghiei (mecanismul de deschidere de la celalalt capat al cablului), usita se poate deschide.
Mecanismul de care zic eu este - in pofida faptului ca e clasic, ca sa nu zic rudimentar - mult mai precis decat cel cu motoras, reglajul fiind mai fin. Plus ca fiind un DIY, iese mult mai ieftin decat piesa asta cumparata de la DMH.

Alegerea e a voastra. Cristi, nu te apuci si de productia de dispozitive de genul asta? Eu zic ca merita! Sporuri! :bounce:
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

03 Mai 2009, 21:48

Eu sunt multumit de cum se aude masina mea , chiar sunt invidiat de unii :D , asa ca ppostul era pt cei care vor ceva agresiv , eu ma multumesc cu mai putin , iar faza cu parghiile , sincer e cam greu sa realizezi asa ceva din parghii , e multa munca de cercetare si nu stiu daca cineva are timp de asa ceva

Nicky

03 Mai 2009, 21:53

Parghia la care ma gandeam eu e similara franei de mana de bicicleta. Numai ca frana de bicicleta revine, parghia asta de care zic eu trebuia sa ramana unde o lasai tu din reglaj :D
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

mcbeowolf007

04 Mai 2009, 15:04

Interesant lucru. In cazul meu..care am evacuarea stock cred ca as castiga ceva cp la actionarea clapetei, iar cand vreau sa fiu "cuminte" las clapeta inchisa. Un astfel de sistem stiu ca dezoltase cei de la ferrari..nu chiar asaa de rudimnetar..dar tot pe acolo.
Acum sunt curios ce efecte ar avea in cazul unui diesel?..nu ar putea avea si efecte negative asupra turbinii(se micsoreaza contrapresiunea)?
Chiar m-ar interesa...m-ar scute de o avere cat ar trebui sa dau pe o evacuare sport...si cred ca si castigul la actionarea clapetei e mai mare decat cu evacuarea sport.
Imagine
Nissan Cherry 1.3DX || Opel astra hatch'93
Golf III 1.9TD
Seat Toledo 1.9 Tdi ||Audi A4 1.9 PD 2002
Seat Leon Top Sport 1.9 TDI IS-25-WEEEEE
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=2346

AndreyWoB

05 Mai 2009, 02:06

Chestiile astea nu modifica in nici un fel comportamentul masinii ? Adica daca masina este in garantie are ceva daca as monta asa ceva ?
Cu Dumnezeu inainte si cu Leon-ul in blana !

ghost

23 Oct 2009, 21:41

eu cred ca-i o porcarie,trebuie sa-ti faci inca un esapament suplimentar....altfel iti ies gazele sub masina si intra in interior mirosul.Asa mai bine nu-ti pui toba finala ,sau pui una goala,"de forma".Sincer n-as da banii pe asa ceva.AA si inca ceva dupa ce se depune calamina si funingine ,si condens,nu stiu cum mai inchide clapeta aia.Nu cred ca tine nici 2 ani ,nu 4 cat zic ei.
Seat Leon FR 180 CP MTM

Lexu

05 Dec 2009, 15:13

Dar cu sonda lambda.. cum facem daca e sa adoptam sistemu asta? :)
Seat Leon 1M TopSport TDI (ARL)
...cu diverse

grecutzu2005

05 Dec 2009, 15:15

o faci dupa sonda si nu ai nici o treaba. a si mai ceva sa nu faci cu mecanism de ala manual cu maneta :) sa ai 2 frane de mana in masina :lol:
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

gamer555
ClubSEAT Admin

05 Dec 2009, 15:58

daca o faci dupa sonda (a doua), mai castigi ceva, avand in vedere ca practic nu renunti la catalizator ? practic doar renunti la finala...

Lexu

05 Dec 2009, 20:48

pai a doua sonda nu e intre catalizator si toba intermediara, adica sa pot sa renunt la ambele tobe? :| intreb ca eu chiar nu stiu amplasamentul
...cu diverse

mcbeowolf007

14 Ian 2010, 11:50

Exista sonda sonda la diesel? eu aflasem ca nu:P
Imagine
Nissan Cherry 1.3DX || Opel astra hatch'93
Golf III 1.9TD
Seat Toledo 1.9 Tdi ||Audi A4 1.9 PD 2002
Seat Leon Top Sport 1.9 TDI IS-25-WEEEEE
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=2346

Lexu

04 Mar 2010, 23:30

Zilele trecute... cu masina pe elevator... am observat ceva ceea ce mie mi s epare foarte ciudat: am catalizator si finala... atat, iar catalizatorul e rotund netedsi destul de "gros"....adica nu cu striatii transversale cum am vazut la restul :| Poate cineva sa ma lumineze...? sau asa e normal? :D
...cu diverse

AndreyWoB

09 Mar 2010, 18:16

In primul rand salut Lexu ca vad ca esti de-al meu din Valcea :D si in al 2-lea rand stiu ca la mine este- Pre-catalizator +catalizator cu 2sonde Lambda, iar catalizatorul dinaintea finalei tot asa mai gros este. Ala cu striatii transversale vine imediat dupa motor daca nu ma insel...
Cu Dumnezeu inainte si cu Leon-ul in blana !

Lexu

09 Mar 2010, 18:36

Norok :D Dar, intrebarea de baraj: e benzinar? :D
...cu diverse