Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

Protectie termica galerie evacuare si turbina

01 Mai 2009, 06:52

Iata un nou subiect , mai ales pt. cei cu motoare mari , care aduce imbunatatiri ale performantelor masinii lor.
Se stie ca evacuarea are un rol importatnt in functionarea motorului , cu cat mai repede evacuam gazele arse cu atat mai bine functioneaza motorul , aceste protectii avand si rolul de a nu lasa caldura degajata , in totalitate sa patrunda in comprtimentul motor , asigurand o evacuare mai rapida si mai fluenta a gazelor arse , reducand lagul turbinei , si implicit un raspuns mai bun al motorului prin viteza mai mare de evacure , .........
http://www.srz.ro/pagini/Banda%20termoizolanta.htm
http://www.racingnick.ro/rn/items/491/P ... tml#prices
iata si doua locatii unde putetti gasi asa ceva in Romania , preturile nu asa de mici , dar pt performanta ce nu face omul........... :mrgreen:

Nicky

Re: Protectie termica galerie evacuare si turbina

01 Mai 2009, 07:20

Ai punctat bine, Cristi: pt performanta ce nu face omul........... :mrgreen: Foarte tare ideea. Ne mai uitam de produse similare. Eu cred ca si un sistem de ventilatie a aerului de sub capota ar aduce beneficii in acelasi sens. Cu niste prize de aer din spoilerul fata si conferirea posibilitatii de intrare a unei cantitati mai mari de aer rece (pentru eliminare caldurii evacuare/turbo, lucru care ajuta si cat si pentru admisiile CAI, majoritatea avand filtrul conic in compartimentul motor).
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

01 Mai 2009, 07:53

Este corect ce spui , dar trebuie combinate , si sistemul de racire cu aer mai mult de afara si invelirea traseului de evacuare macar pana sub masina .........

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

09 Mai 2009, 20:51

alex mg zr 160 scrie:
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=3129

Tks for help............

Nautilus

09 Mai 2009, 22:41

Mai multi tuneri renumiti avertizeaza: izolarea termica a unei componente "fierbinti" (turbina, galerie de evacuare) duce la degradarea ei foarte rapida, este preferabil a folosi materiale izolante pentru a proteja componentele "reci" din jur

Ex. turbo-blanket sau mansonul termic folosit la izolarea turbinei duce la supraincalzirea metalului care este pus in imposibilitatea de a se raci prin radiatie, si se distruge palierul central sau se decaleste/inmoaie carcasa pana cand rotorul turbinei o atinge la ~100.000 rpm - rezulta o turbina distrusa

Izolarea galeriilor de evacuare este un truc folosit de multe decenii in sportul cu motor, face ca gazele de evacuare sa-si pastreze temperatura si deci viteza de expansiune, elibereaza motorul de efortul de a le pompa afara din cilindru si deci se mareste randamentul motorului. Insa la un motor aspirat de mare turatie temperatura gazelor e mai mica decat la un turbo

~Nautilus
1966 VW (Broscuta) 1300 - "steaua" spotului publicitar la Orange
2005 Seat Leon FR 1.8T
Blog incomod

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

09 Mai 2009, 23:25

Eu am facut recomandarea pt cine vrea sa faca performanta , deci aceiia citesc nu numai aici , ................................................

im570rm

10 Mai 2009, 10:20

Ajuta mult la turbo lag dar tre sa fiti atenti la temperatura pe evacuare care va creste putin
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp

Testosul

21 Mai 2009, 15:24

Am citit ceva pe un forum strain de o protectie din ceramica pentru admisie....din pacate nu am mai multe detalii, dar mai cautam.